Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart

Tallinna linnapea astus välja venekeelse hariduse kaitseks

93
(Uuendatud 18:14 01.07.2019)
Venekeelne kooliharidus tuleks säilitada ja eesti keele õpetamise kvaliteeti parandada, leiab Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

TALLINN, 2. juuli — Sputnik. Tallinna linnapea, keskerakondlasest Mihhail Kõlvart selgitas, miks ta pooldab venekeelse koolihariduse säilitamist Eestis ja kuidas tema arvates integratsiooniprotsessid riigis toimuma peaks.

Kool on Kõlvarti sõnul mitte ainult haridussüsteemi, vaid ka kultuuri osa. TASS-ile antud intervjuus rõhutas ta, et vene rahvas on osa Eesti ühiskonnast ja riigist. 

(Vene) kultuur rikastab meie ühiskonda ja seetõttu tuleb see alles hoida. Samuti tuleb säilitada ka venekeelset kooliharidust.

Seejuures märkis Mihhail Kõlvart eesti keele õppimise tähtsust lasteaedades ja koolides, lisades, et õpetamistase taset tuleks tõsta. Linnapea sõnul paraneb praegu laste riigikeele oskuste tase, keelekümblussüsteem areneb. Kuid Tallinna linnapea sõnul seisab riik silmitsi terava õpetajate puudusega.

Sputnik Eestile antud intervjuus märkis Mihhail Kõlvart veel Tallinna Linnavolikogu esimehe ametikohal olles, et Keskerakonnal õnnestus EKRE ja Isamaaga sõlmitud koalitsiooniläbirääkimiste käigus vene kooli positsiooni kaitsta - koalitsioonileping ei näe ette üleminekut eesti õppekeelele.

Vastupidiselt valitsusele märkis president Kersti Kaljulaid selle aasta alguses otsesõnu, et vabariik läheb ühel või teisel viisil üle ühtsele eestikeelsele haridussüsteemile, kuna sellekohane otsus olla juba tehtud.

Mihhail Kõlvart
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Eesti on kohustatud ühtse eestikeelse haridussüsteemini jõudma - selleks, et kõigil lastel oleks võrdsed võimalused. Tegelikult tegime meie selle otsuse, kuigi sellest eriti ei räägitud, sest Eestis ei koolitata enam õpetajaid vene koolide tarvis," ütles Kaljulaid oma suures uusaastaintervjuus.

Moskva on omalt poolt korduvalt teatanud, et riigis elavate venelaste jätmine võimaluseta saada haridust oma emakeeles on vastuvõetamatu. Seda rõhutas eelkõige jaanuari keskel toimunud pressikonverentsil Venemaa välisminister Sergei Lavrov. Ta kritiseeris ühtse kooli ideed.

"Niisugune idee on lihtsalt vastuvõetamatu. See pärsib venelaste huve ja püüab rahvusvähemust jõuga eesti keeleruumi suruda," ütles minister.

93
Tagid:
vene keel, eestivenelased, venelased, Eesti Vabariik, Eesti NSV, Keeleinspektsioon, aasta keeletegu, keeleoskus, keeleõpe
Teema:
Tallinna uudised (327)
Samal teemal
EKRE minister sunnib ametnikke õigusakte vene keelde tõlkima
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul