Eesti Põhiseadus

Jurist: Presidendi pöördumine Riigikohtusse võib Riigikogu töö halvata

83
(Uuendatud 10:53 16.06.2019)
Konstitutsiooniõiguse spetsialist Sergei Seredenko kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi pöördumist Riigikohtusse seoses Riigikogu vastu võetud seadusega, mis annab kaitseväele pädevuse läbi viia varjatud jälitustegevust.

TALLINN, 16. juuni — Sputnik. Presidendi pöördumine Riigikohtusse taotlusega tunnistada kaitseväe seaduse muutmise seadus vastuolus olevaks põhiseadusega, kinnitab taas põhiseaduslikkuse järelevalve probleemi riigis, leiab tuntud inimõiguste aktivist Sergei Seredenko. 

Юрист, правозащитник Сергей Середенко
© Sputnik / Вадим Анцупов
Юрист, правозащитник Сергей Середенко

Lisaks on Seredenko konstitutsiooniõiguse spetsialistina veendunud, et tänapäeva Eestis on põhiseadus muutumas üha enam fiktiivseks.

Millest kogu see melu

14. juunil jättis president Kersti Kaljulaid kantselei teatel juba teistkordselt välja kuulutamata seadusemuudatuse, mis oleks andnud kaitseväele õiguse salajaseks jälitustegevuseks ja pöördus Riigikohtusse, et kontrollida seaduse vastavust põhiseadusele. 

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et kaitseväe seaduse muudatused annavad kaitseväele õiguse kontrollida riigi ja kohalike omavalitsuste andmebaasidest või muudelt juriidilistelt isikutelt isikuandmeid, kasutada fiktiivseid andmeid ja teostada "kahtlaste isikute suhtes salajast jälitustegevust."

20. veebruaril 2019 võttis Riigikogu kaitseministeeriumi ettepanekul need seadusemuudatused vastu, kuid Kersti Kaljulaid ei kuulutanud neid vastuolu tõttu inimõigustega välja. 29. mail võttis Riigikogu seaduse muutmata kujul uuesti vastu ja esitas presidendile.

Sellega tekkis Eestis erinevate võimuharude vahel uus õiguslik konflikt. Kersti Kaljulaid ei nõustunud Riigikoguga ja otsustas kasutada oma õigust Riigikohtusse pöörduda.

Õiguskantsler tunnustas Riigikogu komisjone >>

"Praguses õigusruumis on politseil ja kaitsepolitseil kõik vajalikud õigused, sealhulgas kaitseväe julgeoleku tagamiseks. Selliste õiguste andmine kaitseväele rahuajal kahjustab ebaproportsionaalselt ja tõsiselt kaitseväeobjektide läheduses asuvate inimeste põhiõigusi," ütles Kaljulaid.

Jumal on kõrgel, keiser kaugel

Sergei Seredenko sõnul on vastuolulise seaduse pinnalt presidendi ja Riigikogu vahel tekkinud õiguslik vastuolu väga tõsine probleem - Riigikohtu suletus tavakodanikele põhiseaduslikkuse järelevalve kaebuste esitamiseks. Eriti kannatavad sellise võimaluse puudumise tõttu inimõiguste aktivistid. 

Asi on selles, et isikute ring, kes võivad pöörduda Riigikohtu põhiseadusliku järelevalve kolleegiumi poole taotlusega kontrollida mõne seadusesätte vastavust Eesti põhiseadusele, on üsna piiratud. Sinna kuuluvad vaid õiguskantsler, president, mistahes astme kohtuks ja kohaliku omavalitsuse üksus, kui tema poolt vaidlustatud normatiivakt puudutab kohaliku omavalitsuse huve.

Tavakodanik võib põhiseadusliku järelevalve kolleegiumi poole pöörduda ainult mõne nimetatud isiku kaudu. "Tegelikult on see nagu vanas vene kõnekäänus "Jumal on kõrgel, keiser kaugel". Ma ise olen korduvalt kohtusse pöördudes juhtinud tähelepanu erinevate seadusesätete mittevastavusele põhiseadusega. Kohtunikud on kohustatud selle edasi andma põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegiumile, kuid minu õiguspraktikas on seda juhtunud väga harva," ütles Seredenko.

Põhiseaduse rikkumine rahuldab kõiki

Inimõiguste aktivist on veendunud, et selline olukord ei ole juhuslik ja tõhusa põhiseadusliku järelevalve puudumisest on huvitatud kõik Eesti poliitilise süsteemi esindajad, sest see võimaldab põhiseadusega vastuolus olevate seaduste vastuvõtmist. Põhiseaduses, muide, räägitakse palju rahvusvähemuste õigusest kasutada oma emakeelt. 

Ratas: igal inimesel peab olema võimalik väärikalt elada >>

Juristi sõnul on olemas sellised mõisted, nagu formaalne põhiseadus, mille all peetakse silmas põhiseaduse teksti, ja materiaalne põhiseadus, mille all peetakse silmas kõiki kehtivaid seadusi, mis peavad sellest formaalsest põhiseadusest lähtuma.

Seredenko usub, et Eestis on selline lõhe juba piisavalt suur, et nimetada põhiseadust fiktiivseks.

Mida president taotleb?

"Küsimus on vaid selles, mis sundis presidenti pöörduma parlamendi vastu Riigikohtusse, kas siiras mure inimõiguste rikkumiste pärast või avalik sallimatuse demonstreerimise soov praeguse valitsuskoalitsiooni suhtes.

Kogenud inimõiguste aktivistina märgin, et viimastel aastatel ei ole Kersti Kaljulaidi näha olnud võitluses Eesti inimõiguste eest, mida kahjuks tehakse struktuurselt ja süstemaatiliselt," märkis Seredenko.

Tema arvates, kui president ja õiguskantsler "seljad kokku paneksid", aga selle tõenäosus on üsna suur, arvestades, et enne õiguskantsleriks nimetamist töötas Ülle Madise presidendi kantselei õigusnõunikuna, siis kahekesi saaksid nad vabalt parlamendi töö halvata.

"President tegi Riigikohtusse pöördumisega õige otsuse. Ainus probleem on see, kui tihti ta kavatseb seda tulevikus teha, sest nii võib ta parlamendi töö täielikult halvata. Ma ei julge ennustada, millega see lõpeb, sest Eesti kohtute, sealhulgas Riigikohtu otsuste loogika on mulle alati mõistatuseks jäänud", ütles inimõiguste aktivist lõpetuseks.

83
Tagid:
õiguskantsler, väljakuulutamine, järelevalve, riigikohus, seadusemuudatus, Riigikogu, president, põhiseadus
Samal teemal
Riigikohus lükkas tagasi nõudmise lasta isanimi passi kirjutada
Riigikohus: e-hääletamise tulemuste kindlakstegemise reeglid tuleks selgemalt sätestada
Tõde ja õigus: Riigikohus keelas kohtutäituritel inimesi purupaljaks koorida
President ei kuulutanud välja suhkrumaksu
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul