Овощи и фрукты

Tütart taimetoidule sundinud rootslased pandi vangi

78
(Uuendatud 08:46 25.05.2019)
Poolteise aasta vanusena kaalus laps alla kuue kilogrammi, kuigi normi alumiseks piiriks loetakse üheksat kilo. Arstid diagnoosisid äärmise kurnatuse ja B12-vitamiini terava puuduse.

TALLINN, 25. mai — Sputnik. Göteborgi linnakohus mõistis oma tütart taimetoidule sundinud vanemad kolmeks kuuks vangi.  Politsei ja sotsiaalteenused huvitusid intsidendist pärast seda, kui tüdruk kriitilises seisundis haiglasse viidi, vahendab RIA Novosti osundusega rootsi päevalehele Dagens Nyheter.

Poolteise aasta vanusena kaalus ta alla kuue kilogrammi, kuigi normi alumiseks piiriks loetakse üheksat kilo. Arstid diagnoosisid äärmise kurnatuse ja B12-vitamiini terava puuduse. Nüüdseks 

Ajaleht Expressen aga lisab, et statistika põhjal on viimase poolteise aasta jooksul registreeritud "tervelt viis juhtumit," mil rinnaga toidetava lapse tervis väidetavalt vegan-dieedi tõttu halvenes.

Tõsi küll, Expressen lisas, et niisugust lähenemist põhjendamatuks pidajate arvates tuleks karistada hoopis laste arvestatavas ülekaalulises süüdi olevaid vanemaid.

Liigsest kaalust halvenenud tervise juhtumeid on Rootsis poolteise aasta jooksul eeldatavasti oluliselt rohkem kui viis.

Ülekaalulisus jätkab tõusutrendi kogu maailmas, kus rasvunud inimeste arv on jõudnud 600 miljonini. Eestis on ülekaalulisi ligi 52% elanikest.

2018. aasta juuni alguses käivitus neli aastat kestev ning 15 riiki ja 31 teadus- ja valitsusasutust kaasav uurimisprojekt STOP, mis on Euroopa suurim laste rasvumise vastu võitlemiseks loodud algatus. Eestist osaleb uurimisprojektis Tervise Arengu Instituut (TAI).

Projektiga STOP – Teadus ja tehnoloogia lapseea ülekaalulisuse poliitikas – otsitakse lahendusi juba epideemia mõõtmeid võtvale laste ülekaalulisuse probleemile, millel on tõsised pikaajalised mõjud terviseseisundile, ent ka sotsiaalsed ja majanduslikud tagajärje. 

Ka Eestis on rahvastiku toitumise uuringu põhjal 6-13-aastaste laste puhul ligi kolmandik ülekaalulised või rasvunud. Pisut parem on meil olukord teismelistega: pea iga neljas 14-17-aastane noor on liigse kehakaaluga.

78
Tagid:
vanemad, vangikaristus, laps, Rootsi, veganlus
Samal teemal
Veganmenüü rakendamine lasteasutustes eeldab individuaalseid kokkuleppeid
Seekordne veganfestival kujunes läbi aegade suurimaks
Täna on rahvusvaheline veganluspäev
Tallinnas toimus kõigi aegade suurim taimetoidumess
Tõuseb nii nälgivate kui ülekaaluliste inimeste arv