Tallinna mahajäetud hoones pesitsejad hirmutavad linlasi, illustreeriv foto

Lasnamäe õudus: Tallinna mahajäetud hoones pesitsejad hirmutavad linlasi

472
(Uuendatud 17:38 24.05.2019)
Sagedased tulekahjud mahajäetud hoones, katusel jooksvad lapsed, politseireidid kohutavad pealinna Lasnamäe piirkonna elanikke. Täpsemalt on sellest juttu Sputnik Eesti eksklusiivartiklis.

TALLINN, 24. mai — Sputnik, Svetlana Burceva. Tallinna kunagise ehituskooli mahajäetud hoone on kujunenud teismeliste igapäevaseks palverännupaigaks.

Tõik, et seda Tallinnas Raadiku tänav 10 asuvat hoonet juba üsna ammu sihipäraselt ei kasutata, ei torkagi esmapilgul silma. Ümberringi kõrguvad kaasaegsed elamud, korralikud sõiduteed viivad mugavasse parklasse ning muruplatsi ehivad kenasti hooldatud kuusepuud. Ent ilmseid mahajäetuse tunnusmärke on siiski märgata. Hoone seinad on paiguti täis kritseldatud tänavakunstnike loomingut, porised aknaklaasid pole kõik kaugeltki terved.

Veelgi muljetavaldavam lagunemispilt avaneb aga hoone tagaküljel. Kogu krunt on üle külvatud sissepekstud pakettakende kildudega, välisuks on koos piitadega välja tassitud, gräfitid viitavad päris konkreetsele tolles "hüljatus" pesitsevale kontingendile.

Lapsukeste õuemängud

Kunagi oli selles avaras paljude galeriide ja kahe aatriumiga hoones Tallinna ehituskool. Silt on seniajani alles.

Подростки бродят по темным коридорам
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tütarlaps mahajäetud majas

Lasnamäelase Mihhail Šamini tee kodunt tööle kulgeb sellest "hüljatust" üsna lähedalt mööda ja ta peab iga päev nägema, kuidas lõunatunnist kuni hilisõhtuni koguneb kunagisse koolimajja alaealisi seiklusteotsijaid.

"Siinsamas kõrval on sotsiaalmajade asum, kus "lapsukesed" üles kasvasid. Ja 40–50 huligaanist koosnev kamp, kes kõigepealt aknad ja siis kõik muu sisse peksis, külvab hirmu kogu linnajaos," ütles Mihhail Šamin Sputnik Eestile.

Житель Ласнамяэ Михаил Шамин
© Sputnik / Вадим Анцупов
Mihhail Šamin

Neil päevil tuli Šaminil pealt vaadata, kuidas väljanägemiselt justkui korralik tütarlaps eakaaslaste aplausi saatel veel terveksjäänuud klaase puruks peksis. Oma küsimusele "Miks sa seda teed?" sai Šamin tüdrukult vastuseks püstitõstetud keskmise sõrmega käeviipe.

Ajakirjanike poole aga ajendas Mihhaili pöörduma sündmus, mille osaliseks ta tahtmatult osutus.

"Ma pidin nende "šaakalikutsikate" küüsist täisjõus, kuid purjus mehe ära päästma. Varsti hakkab siis laipu leiduma," teeb Šamin sünge ennustuse.

Pärast seda juhtumit jälgis ta ühel õhtul seda hoonet eriti hoolega. Esmalt sisenes sinna 58 last, pisut hiljem liitus nendega veel 20. "Õhtul hilja väljus hoonest 28 inimest. Kuhu jäid ülejäänud? Millega nad seal tegelevad?" küsib ta.

Ainuüksi viimase nädala jooksul käisid mahajäetud maja juures kohalike elanike väljakutse peale korduvalt politsei- ja tuletõrjeautod – sees oli miski põlema läinud.

Olga sõnul teeb paljudele kohalikele elanikele muret, et lapsed kogunevad mahajäetud hoonesse, jooksevad selle katusel ja iga päevaga nende hulk aina kasvab.

Ольга, жительница района Ласнамяэ
© Sputnik / Вадим Анцупов
Olga, Lasnamäe elanik

Raadiku 10 lähedal elav noormees Raid kinnitas Sputnik Eestile, et see paik tõmbab tõesti lapsi kõvasti ligi. Nende seas on palju neidki, kel vanust vaid seitse aastat, nentis Raid ja lisas: "Arvan, et seal leidub ka narkomaane."

Житель района Ласнамяэ Раид
© Sputnik / Вадим Анцупов
Lasnamäelane Raid

Noorte "stalkerite" jälgedes

Kuni Sputnik Eesti operaator ja fotograaf oma varustust töökorda seadsid, tuiskas mööda väike poistesalk, kooliranitsad seljas ja vandenõulaste ilme näol. Ajakirjanduse kohalolek noori maadeavastajaid segadusse ei ajanud. Nad kinnitasid ajakirjanikele, et tulid siia esmakordselt "lihtsalt vaatama, sest neile on räägitud". Samas seletati abivalmilt, et hoonesse saab sisse hoovi poolt.

Местные дети часто ходят гулять в заброшенное здание
© Sputnik / Вадим Анцупов
Ajakirjanduse kohalolek noori maadeavastajaid segadusse ei ajanud

Esimestest sammudest elutu ehitise sisemuses sai selgeks, et tuleb tähelepanelikult jalge ette vaadata. Ümberringi oli põrand otsekui lahingute järel üle külvatud purukspekstud klaasi ja sanitaartehnika kildudega, mööblitükkide ja lömastatud monitoridega, kaablijuppide ja tuletõrjevoolikutega. Seintelt ja lagedest tolknevaid alla juhtmed, metallist lambikinnitused, lõhutud küproki lahmakad.

Унитазы разбиты, двери отсутствуют
© Sputnik / Вадим Анцупов
Maja sees

Kunagise garderoobi ruumis on tunda kärsahaisu ja põrandal vedelevad hunnikus kõrbenud, veel märjad raamatud – nähtavasti just siin tuletõrjujad eelmisel õhtul tulega võitlesidki.

Kaos on – kodutuid ei ole

Poisikesed tulid ajakirjanikele saatjaiks ja näitasid õhinal igasuguseid kohalikke vaatamisväärsusi. Tüüpiliselt ümmargused augud aatriumide akendes meenutasid kuuliauke. Alumisel korrusel on säilinud jäljed töökodadest kaubaalustele laotud telliste ja tsemendikottidega. Teisel korrusel vaatas ühest klassitoast vastu mustendav, kunagi põlenud uks.

Mihhail Šamin juhtis tähelepanu sellele, et vaatamata hoones valitsevale kaosele pole mingisuguseid tunnusmärke sellest, et siin elavad kodutud ja muud asotsiaalid, õnnestunud leida. Silma ei hakanud mitte ühtki konservipurki ega alkoholipudelit, sigaretipakki ega kasutatud süstalt.

Millest kõnelevad lahingumoona-leiud

Ühes galeriis olid põrandale kuhjatud padrunikarbid. Nii siin kui seal võis astuda padrunikestadele. Ajakirjanikele saatjaks olnud endine päästja Sergei Menkov teatas laskemoona pakendeid uurides, et tegemist on õppepadrunitega.

Бывший спасатель Сергей Меньков
© Sputnik / Вадим Анцупов
Endine päästja Sergei Menkov

"Kui hoones on õppusi korraldatud, siis on sõdurid need siia maha jätnud – milleks enda järelt koristada," sõnas päästja. Silmahakanud kasutamata padrunid kinnitasid tema oletust – need olid varustatud sinise või punase värvikapsliga, et tabamiskohta jälg jätta. Veel üheks huvitavaks leiuks osutus granaadi splint.

В здание на полу валяется множество гильз
© Sputnik / Вадим Анцупов
Padrunid hoone põrandalt

Šamini sõnul oli veel mõne aasta eest hoones valvur ja töötas signalisatsioon ning paar korda toimusid tõepoolest ajateenijate õppused.

Igaühel on lapsepõlves tugev kihk seikluste järele ja selleks sobivad kenasti mahajäetud majad, ehitusplatsid, pargid ja muud paigad, kus saab takistusi ületada, millegi tundmatuga silmitsi seista ja peitu pugeda, nentis Sergei Menkov.

Aga ohutusnorme, rõhutas ta, ei ole hoone ülalpidamise osas järgitud ja linnavõimud peavad selle rajatisega, sõltumata tema omanikust, tingimata tegelema.

Selgub, et kui Lasnamäe linnaosavalitsuse juhiks oli Maria Juferjeva, pöördusid linnaosa elanikud tema poole küsimusega Raadiku 10 hoone kohta. "Juferjeva vastas tookord, et see ei kuulu linnaosa jurisdiktsiooni alla," lausus Mihhail Šamin.

Omanik peab meetmed rakendama

Eesti kinnistusraamatu andmeil läks hoone 2018. aastast ettevõtte OÜ Astlanda Kinnisvara omandusse, kuni selleni kuulus aga riigiettevõttele Riigi Kinnisvara Aktsiaselts.

По данным крепостной книги Эстонии собственник здания по адресу Таллинн, Раадику, 10 — OÜ Astlanda Kinnisvara
Eesti kinnistusraamatu andmeil läks hoone 2018. aastast ettevõtte OÜ Astlanda Kinnisvara omandusse

"Omanik peab sulgema objektil kõik sisse- ja väljapääsud. Kui mina veel teenistuses olin, nõudis Päästeamet linnalt, et kõik mahajäetud hooned oleksid neisse sissemurdmise eest isoleeritud," ütles Sergei Menkov.

Ta tõi näiteks hulga mahajäetud hooneid Kadrioru pargi piirkonnas, mis pikka aega oma saatuse kohta otsust oodates said omanike poolt kindlalt kinni naelutatud.

Mõnikord aga on hüljatud rajatiste omanikud lausa teadlikult põlenguid korraldanud, et tarbetu hoone kaitsmiseks vajalikest kuludest lahti saada. Säärastel juhtudel on linnavõimud igatahes olukorda kontrollinud ja nõudnud, et omanik põlengupaiga puhtaks teeks.

"Ma leian, et see hoone tuleb maha kanda," ütles lasnamäelanna Olga. Radik on temaga sama meelt.

 • Школа стоит заброшенной уже несколько лет
  Kunagise ehituskooli mahajäetud hoone
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • На втором этаже можно найти мишени для стрельбы
  Kunagise ehituskooli mahajäetud hoone
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Гулкие коридоры бывшей Таллиннской строительной школы
  Kunagise ehituskooli mahajäetud hoone
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Внутри очень много битого стекла и получить серьезные раны очень просто
  Kunagise ehituskooli mahajäetud hoone
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Когда-то это были учебные пособия
  Kunagise ehituskooli mahajäetud hoone
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Осколки былой жизни
  Kunagise ehituskooli mahajäetud hoone
  © Sputnik / Вадим Анцупов
1 / 6
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kunagise ehituskooli mahajäetud hoone

"Lasnamäe õuduse" omanikud vastasid Sputniku vahendusel elanike muredele

Astlanda Kinnisvara kommenteeris Sputnik Eesti materjali ehituskooli mahajäetud hoone seisukorrast heidutatud ja rahulolematutest linnaosa elanikest.

Raadiku tänav 10 asuva kunagise Tallinna Ehituskooli omanikuks olev kinnisvarafirma tunnistas vajadust hoone turvalisemaks muutmise täiendavateks meetmeteks.

"Seni oleme piiranud võõraste ligipääsu hoonesse - paigaldanud territooriumi ümber tõkkeid, sulgenud hoone sissepääsud ja aknad ning korduvalt pöördunud erinevate instantside poole abi saamiseks," seisab kirjas.

"Kahjuks peame tõdema, et seni rakendatud meetmed ei ole vandaalitsemist ära hoidnud ja meil on korduvalt tulnud tegeleda tagajärgede likvideerimisega. Sellest tulenevalt oleme otsustanud turvalisuse nimel teha täiendavaid kulutusi ja hoone lähiajal lammutada," vastas Astlanda Kinnisvara.

Täna ei ole planeering küll veel algatatud, kuid OÜ Astlanda Kinnisvaral on planeeritud lammutatava hoone asemele luua asumisse kaunis elu- ja ärikeskkond. "Muuhulgas näeb kavandatav planeering ette 1,2 hektari suuruse pargi rajamise koos elanikele (sealhulgas lastele ja noortele) mõeldud vaba aja veetmise aladega," selgitab omanik. 

472
Tagid:
noored, hoone, mahajäetud, Lasnamäe, Tallinn, Eesti
Teema:
Tallinna uudised (327)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul