Euroopa Parlamendi saadik Sandra Kalniete

Sõim on võimetu: eurosaadikud mõistsid Kalniete kleidi põletamise eest hukka

131
(Uuendatud 18:53 18.05.2019)
28 aastat pärast Läti iseseisvuse taastamist otsustas rahvuslik intelligents nõukogudevastase etteaste korraldada - põletades triibulise kleidi.

TALLINN, 18. mai — Sputnik. Lätit esindavad Europarlamendi saadikud Miroslav Mitrofanov ja Andrei Mamõkin mõistsid hukka Euroopa Parlamendi kolleegid Sandra Kalniete ja Karlis Šadurskise, kes 9. mail Georgi lindi värvides kleidi põletasid, edastas Sputnik Läti.

Mõni aeg tagasi avaldati Lätis seltskonnaelu kirjeldavas klantsajakirjas "Privātā Dzīve" fotod, kus Kalniete ja Šadurskis Georgi lindi värvides kleidi kääridega katki lõikasid, selle piiritusega üle valasid (mille Kalniete sai väidetavalt oma äialt - endiselt Läti SS-leegioni haigla arstilt) ja põlema panid. Fotod tehti 9. mail.

Разворот журнала Privātā Dzīve
Eurosaadikud mõistsid Kalniete kleidi põletamise eest hukka.

"See olnuks lahe aastal 1980. Aga tol ajal olid nii Kalniete kui ka Šadurskis alles lojaalsed nõukogude kodanikud, enamgi veel - kohaliku nõukogude eliidi esindajad - suurepärase hariduse ja paljutõotava poliitkarjääriga ... Aga loomulikult olid nende taskussepistetud käed rusikas. Ehkki võimudega tehti igati koostööd...Nendel aastatel oleks selline russofoobne samm vähemalt Läti rahvuslaste vapruse suhtes huvi tekitanud. Aga toona seda julgust ei jätkunud," - ütles Mitrofanov RIA Novostile.

Tema sõnul ajab niisugune eneseväljendus tänapäeval naerma.

"28 aastat pärast Leedu iseseisvuse taastamist otsustas rahvuslik intelligents nõukogudevastase etteaste korraldada - triibulise kleidi põletada! Milline hämmastav julgus ja põhimõttekindlus!" lisas Mitrofanov.

Euroopa Parlamendi saadik Andrei Mamõkin usub, et sel viisil püüab Kalniete Euroopa Parlamendi valimiste eel tähelepanu äratada.

"Ja need inimesed olid minu kolleegid, Kalniete koguni 5 aasta vältel! Ta ostis terve varanduse maksnud kleidi, siis aga tundus talle ühtäkki, et see meenutab Georgi linti, mistõttu tuli kleit põletada. Mulle tundub, et kleidi süüdanud daam võis koos Šadurskisega intsidendi ajal ise alkoholi mõju all olla. Ja seda kõike demonstreeriti Läti kollasele ajakirjandusele (mida kõike küll Euroopa Parlamendi valimiste eel avalikkuse huvi pälvimiseks ei tehta, kas pole tõsi, seltsimees Kalniete?)," kirjutas ta oma Facebooki lehel.

"Sõim on jõuetu. Kommentaarid puuduvad. Ja tuttaval arstil on täna vaba päev ..."

"P.S. Nõustun Pietieki toimetuse arvamusega: avalik riiete põletamine on täpselt see, mida Läti vaesemad elanikud või globaalse soojenemise pärast muretsevad inimesed täna näha tahavad," lõpetas Mamõkin.

Europarlamendi saadik viitab postitusele, mis postitati Twitterisse portaali Pietiek.com poolt.

"On olemas tavaline rumalus. On mõttetuid ja idiootlikke tegusid. Ja siis on Euroopa Parlamendis roostesse läinud SandraKalniete, kes räägib meile pidevalt, kui oluline on abivajajaid igas mõttes aidata, rõivaste taaskasutuse eest hoolitseda ja kliimamuutustega võidelda," kirjutatakse postituses.

Käesoleva aasta veebruaris kutsusid Dobele Punase Risti töötajad esile avalikkuse pahameele endale annetatud riideid põletades. Organisatsioonist selgitati, et nad põletavad kasutuseks sobimatuid asju - lätlased annetavad tihti määrdunud ja rebenenud riideid, mis tuleb utiliseerida.

131
Tagid:
Europarlament, eurosaadik, Läti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul