Rainer Vakra

Andestada või karistada: Eesti poliitiku plagiaadile anti hinnang

69
(Uuendatud 12:48 24.04.2019)
Sputnik Eesti uuris, kas poliitikule sobib alles jätta magistrikraadi, kui bakalaureusekraad on tühistatud ja millist karistust plagiaator väärib - Sotsiaaldemokraatliku erakonna ja Tallinna Linnavolikogu liige.

TALLINN, 24. aprill — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Eesti meedia teatel tühistas Tallinna Ülikooli rektor Tiit Land esmaspäeval, 22. aprillil Rainer Vakra plagiaadiks tunnistatud lõputöö, mille ta kaitses bakalaureuseõppes õppides. 

Samas märgitakse, et Vakra magistrikraad säilib, kui poliitik kirjutab kahe aasta jooksul uue bakalaureusetöö. Vakra ise teatas sotsiaalvõrgustikes, et kavatseb seda teha.

"Ülikooliharidus on väärtus, mis jääb inimesega elu lõpuni. Ma lubasin algusest peale, et võtan austusega vastu ülikooli iga otsuse ja nii ongi. Tänan Tallinna Ülikooli võimaluse eest teha ja kaitsta bakalaureuse töö uuesti," kirjutas Vakra oma Facebooki lehel.

Kas selline otsus on õiglane?

Euroakadeemia rahvusvaheliste suhete teaduskonna dekaan Leonid Karabeškin kommenteeris portaalile Sputnik Eesti, et ühest küljest on Rainer Vakra plagiaadi ja bakalaureuseõppe tühistamise loos magistrikraadi säilitamise juures absurdsuse element. Magistrikraad on bakalaureusetööle järgnev kõrghariduse tase. Kui esimene etapp ei ole edukalt läbitud, siis ei tohiks ka järgnev tase olla kehtiv.

Teisest küljest, selgitas Karabeškin, on diplomitöö vaid kvalifikatsioonitest, mis kinnitab teadmiste ja oskuste vastavust lõpetamisnõuetele. Üheks neist on valmisolek jätkata õpinguid magistriõppes.

Tallinna Ülikooli komisjon algatab Vakra lõputöö plagiaadiks tunnistamise >>

Nagu teada, lõpetas Vakra magistriõppe edukalt, mis tõendab, et tema bakalaureuseõppest selleks piisas. Seetõttu seisis ülikooli juhtkond silmitsi dilemmaga, mida Vakraga teha, leiab Karabeškin. "Vastavate ülikoolieeskirjade raamistikus langetati saalomonlik otsus.

Loomulikult pole Vakral õigus - ta on pettusega kahjustanud haridusasutuse mainet ja rikkunud üliõpilase eetikakoodeksit. Samal ajal ei ole võimalik eitada teatud poliitilist tellimustööd ja selliste üleastumiste etteheidete tegemiseks ettenähtud tähtaegade möödumist," ütles Leonid Karabeškin.

Sotsiaaldemokraatide juhtfiguur, riigkokogulane Rainer Vakra
© Sputnik / Вадим Анцупов

Miks plagiaatorid halastust ei vääri 

Majandusteaduste doktor Hanon Barabaner on plagieerimise küsimuses hoopis karmimal seisukohal. Majanduse ja juhtimise erainstituudi ECOMEN endine rektor ütles Sputnik Eestile, et Rainer Vakra bakalaureusetöö plagieerimine seab kahtluse alla kõik tema edasised teaduslikud tegevused, sealhulgas tema magistrikraadi, mis eeldab teatud valmisoleku taset.

"Võiks tuua analoogia arstiga, kelle tehtud operatsioon ei õnnestunud, kuid talle antakse rahumeeli järgmine patsient, et oma viga parandada. Plagiaatorile ei tohiks olla halastust," ütles Barabaner.

Seega Hanon Barabaneri arvates väärib Vakra oma "teadusliku kuriteo" eest rangemat karistust. Arvestades aga Vakra kui silmatorkava poliitiku ja avaliku elu tegelase staatust Eestis usub Barabaner, et Eesti Sotsiaaldemokraatlik erakond peaks tõstatama Vakra väljaheitmise oma ridadest, sest tema plagiaat määrib kogu erakonna mainet.

"Loomulikult teeb otsuse ülikooli rektor ja õppenõukogu. Loodan, et neil oli piisavalt alust Vakrale andestada. Nende pakkumine kirjutada bakalaureusetöö uuesti soovitusega seekord võõraid mõtteid mitte kasutada ja õiged viited panna, tundub naeruväärne," lisas Hanon Barabaner.

Komisjon teeb ettepaneku Rainer Vakra diplomi tühistamiseks
© Sputnik / Вадим Анцупов

Sputnik Eesti on Eesti ajakirjandusele viidates varem kirjutanud, et Rainer Vakra poolt 2002. aastal Tallinna Ülikoolis kaitstud bakalaurusetöö oli ajakirjanike arvates ilmne plagiaat, milles on kümnete lehekülgede kaupa võõraid viitamata materjale.

Suurem osa tööst on Säästva Eesti Instituudi SEI (praegu Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus) raporti tekst. Samal ajal kattub töö nimi täielikult raporti pealkirjaga "Pakendijäätmete kogumise ja ringlussevõtu süsteemi ettevalmistamine Tartus".

Vakra eitas esialgu plagieerimist, kuid võttis hiljem süü omaks. Märtsis tunnustas Tallinna Ülikooli akadeemiline komisjon ühehäälselt Rainer Vakra töö plagiaadiks, mille alusel rektor Tiit Land tegi oma otsuse.

69
Tagid:
Tallinna Ülikool, Rainer Vakra, Eesti
Teema:
Rainer Vakra plagiaat (5)