Rainer Vakra

Andestada või karistada: Eesti poliitiku plagiaadile anti hinnang

83
(Uuendatud 12:48 24.04.2019)
Sputnik Eesti uuris, kas poliitikule sobib alles jätta magistrikraadi, kui bakalaureusekraad on tühistatud ja millist karistust plagiaator väärib - Sotsiaaldemokraatliku erakonna ja Tallinna Linnavolikogu liige.

TALLINN, 24. aprill — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Eesti meedia teatel tühistas Tallinna Ülikooli rektor Tiit Land esmaspäeval, 22. aprillil Rainer Vakra plagiaadiks tunnistatud lõputöö, mille ta kaitses bakalaureuseõppes õppides. 

Samas märgitakse, et Vakra magistrikraad säilib, kui poliitik kirjutab kahe aasta jooksul uue bakalaureusetöö. Vakra ise teatas sotsiaalvõrgustikes, et kavatseb seda teha.

"Ülikooliharidus on väärtus, mis jääb inimesega elu lõpuni. Ma lubasin algusest peale, et võtan austusega vastu ülikooli iga otsuse ja nii ongi. Tänan Tallinna Ülikooli võimaluse eest teha ja kaitsta bakalaureuse töö uuesti," kirjutas Vakra oma Facebooki lehel.

Kas selline otsus on õiglane?

Euroakadeemia rahvusvaheliste suhete teaduskonna dekaan Leonid Karabeškin kommenteeris portaalile Sputnik Eesti, et ühest küljest on Rainer Vakra plagiaadi ja bakalaureuseõppe tühistamise loos magistrikraadi säilitamise juures absurdsuse element. Magistrikraad on bakalaureusetööle järgnev kõrghariduse tase. Kui esimene etapp ei ole edukalt läbitud, siis ei tohiks ka järgnev tase olla kehtiv.

Teisest küljest, selgitas Karabeškin, on diplomitöö vaid kvalifikatsioonitest, mis kinnitab teadmiste ja oskuste vastavust lõpetamisnõuetele. Üheks neist on valmisolek jätkata õpinguid magistriõppes.

Tallinna Ülikooli komisjon algatab Vakra lõputöö plagiaadiks tunnistamise >>

Nagu teada, lõpetas Vakra magistriõppe edukalt, mis tõendab, et tema bakalaureuseõppest selleks piisas. Seetõttu seisis ülikooli juhtkond silmitsi dilemmaga, mida Vakraga teha, leiab Karabeškin. "Vastavate ülikoolieeskirjade raamistikus langetati saalomonlik otsus.

Loomulikult pole Vakral õigus - ta on pettusega kahjustanud haridusasutuse mainet ja rikkunud üliõpilase eetikakoodeksit. Samal ajal ei ole võimalik eitada teatud poliitilist tellimustööd ja selliste üleastumiste etteheidete tegemiseks ettenähtud tähtaegade möödumist," ütles Leonid Karabeškin.

Sotsiaaldemokraatide juhtfiguur, riigkokogulane Rainer Vakra
© Sputnik / Вадим Анцупов

Miks plagiaatorid halastust ei vääri 

Majandusteaduste doktor Hanon Barabaner on plagieerimise küsimuses hoopis karmimal seisukohal. Majanduse ja juhtimise erainstituudi ECOMEN endine rektor ütles Sputnik Eestile, et Rainer Vakra bakalaureusetöö plagieerimine seab kahtluse alla kõik tema edasised teaduslikud tegevused, sealhulgas tema magistrikraadi, mis eeldab teatud valmisoleku taset.

"Võiks tuua analoogia arstiga, kelle tehtud operatsioon ei õnnestunud, kuid talle antakse rahumeeli järgmine patsient, et oma viga parandada. Plagiaatorile ei tohiks olla halastust," ütles Barabaner.

Seega Hanon Barabaneri arvates väärib Vakra oma "teadusliku kuriteo" eest rangemat karistust. Arvestades aga Vakra kui silmatorkava poliitiku ja avaliku elu tegelase staatust Eestis usub Barabaner, et Eesti Sotsiaaldemokraatlik erakond peaks tõstatama Vakra väljaheitmise oma ridadest, sest tema plagiaat määrib kogu erakonna mainet.

"Loomulikult teeb otsuse ülikooli rektor ja õppenõukogu. Loodan, et neil oli piisavalt alust Vakrale andestada. Nende pakkumine kirjutada bakalaureusetöö uuesti soovitusega seekord võõraid mõtteid mitte kasutada ja õiged viited panna, tundub naeruväärne," lisas Hanon Barabaner.

Komisjon teeb ettepaneku Rainer Vakra diplomi tühistamiseks
© Sputnik / Вадим Анцупов

Sputnik Eesti on Eesti ajakirjandusele viidates varem kirjutanud, et Rainer Vakra poolt 2002. aastal Tallinna Ülikoolis kaitstud bakalaurusetöö oli ajakirjanike arvates ilmne plagiaat, milles on kümnete lehekülgede kaupa võõraid viitamata materjale.

Suurem osa tööst on Säästva Eesti Instituudi SEI (praegu Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus) raporti tekst. Samal ajal kattub töö nimi täielikult raporti pealkirjaga "Pakendijäätmete kogumise ja ringlussevõtu süsteemi ettevalmistamine Tartus".

Vakra eitas esialgu plagieerimist, kuid võttis hiljem süü omaks. Märtsis tunnustas Tallinna Ülikooli akadeemiline komisjon ühehäälselt Rainer Vakra töö plagiaadiks, mille alusel rektor Tiit Land tegi oma otsuse.

83
Tagid:
Tallinna Ülikool, Rainer Vakra, Eesti
Teema:
Rainer Vakra plagiaat (5)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul