Vladimir Zelenski

"Kohutav kättemaks" ehk Ukraina presidendivalimiste teine voor

113
(Uuendatud 16:53 18.04.2019)
Inimesed tunnetasid virtuaalset Zelenskit kui võimalust öelda võimudele tõde, kartmata seejuures Odessa Ametiühingute majas elusalt põletatud saada, selgitas Sputnikule Vladimir Mamontov, fondi "Mõistlik internet" ja raadiojaama "Govorit Moskva" peadirektor.

Mis puudutab valimisi vennalikus "talus Dikanka lähedal", siis sealne olukord on täiesti gogollik. Esimeses voorus hääletas enamik ukrainlasi Goloborodko, "Rahva teenri" sarja peategelase ja "Langude" seriaali autori poolt, kes äkitselt Ukraina poliitikasse tungis - see tähendab suuresti mitte tegeliku poliitiku, vaid väljamõeldud filmikangelase eest. Koos tema videote ja sketšide ja muude etteastetega.

Koos temaga jõudis teise vooru veel üks täiesti sürrealistlik tegelane. Meenutades vanapoolset ja napsilembelist kasakat Sverbõguzi jutustusest "Jõuluöö" (Gogol ei jätnud meile, ausalt öeldes, temast kuigi üksikasjalikku portreed, vaid tähistas ta lihtsalt iseloomuliku sõnaga), riietus see rivaal aeg-ajalt ülemjuhataja maskeerimisülikonda, rääkides Euroopa viimasest kaitsevallist Venemaa agressiooni ees, valis ebakindlalt sõnu, et "riigikeeles" hakkama saada ja rikastus vaikselt, jätkates oma alluvuses oleva riigi röövimist.

Naer läbi pisarate

Naer siin on samuti gogollik: läbi pisarate. Ukrainas valatakse iga päev verd, mitte vett, sest riigi oluline osa ei kavatse "Euroopa bastioniks" muutuda. Donbass tahab elada oma põhimõtete alusel, räägib vene keelt ja on juba viis aastat seda õigust relvaga kaitsnud.

Vähemalt 80% ülejäänud ukrainlastest kasutab vene keelt igapäevases suhtluses, ja isegi Pjotr Porošenko, kes siis, kui valimiseelne olukord päris raskeks muutus, teatas kõlaval häälel, et temagi on hoopis "venekeelne".

Aga Vladimir Zelenski juhtis kogu oma valimiskampaaniat vene keeles (näidates üles austust ka "riigikeele suhtes", mis on õige) - ja võitis, näidates riigi kodanike tõelist suhtumist end ammendanud, süngesse Ukraina Banderastani, kellele panustasid praktiliselt kõik rivaalid, keda Zelenski aga mängleva kergusega edestas.

Abi ei olnud ei "Tomosist", Krimmi silla läbimurdele saadetud mängulaevastikust, "dekommuniseerimisest" ega isegi Bandera ja Šuhhevitši portreedega rongkäikudest ...

Mõistagi on tekitab see osas Ukraina lõhestatud elanikkonnast teatud vastukaja. Propaganda on oma jäljed jätnud. Aga ... Esimene voor näitas, et Zelenski, kes ei ole kunagi rahvuslane olnud, võitis või konkureeris väärikalt isegi seal, kus Bandera puna-mustad lipud olid avalikkuse jaoks vältimatuks muutunud.

Ekspert: Zelenski on põhjendamatult alahinnatud ressurss >>

Ma võtan endale julguse öelda, et see on tavaliste ukrainlaste "kohutav kättemaks": nad tunnetasid virtuaalset Zelenskit kui võimalust öelda võimudele tõde, kartmata seejuures Odessa Ametiühingute majas elusalt põletatud saada.

Ega ka Oles Buzini või Kirill Võšinski saatusekaaslaseks muutuda. Sattumata kohtu ette ja muutumata Farioni kurjade rünnakute objektiks. Samas tekitas see tõelist pettumust Babtšenko-taolistes provokaatorites.

Elanikkond on väsinud näitamast seda, mis tegelikult pole.

Sellega ei saa mingi Dikanka hakkama!

Kuna neutraalsed inimesed osutuvad sagedamini prohvetiteks, toetume Gallupi Instituudi sotsioloogistele küsitlustele. 

Volodõmõr Zelenskõi
© Фото : Квартал-95 (2016)

Need teatavad: käesoleva aasta alguseks "langes Ukraina kodanike usaldus oma valitsuse suhtes 9%-ni, kusjuures maailmas on see keskmiselt 56% ja endise NSV Liidu aladel 48%. Ukraina on selle näitaja poolest juba kaks aastat liidrirollis."

Tervelt 91% Ukraina kodanikest peab praeguseid ministreid korrumpeerunuiks.

Iroonia on jällegi üsnagi gogollik, kuid Gallupi sõnul oli kõige suurema toetusega just Azarovi valitsus vahetult enne 2014. aasta Maidani riigipööret (!). Kuigi seegi tase ei ületanud 24%, on see lausa Mont Blanc, võrreldes praeguse olukorraga, kus elatustase on järsult langenud ning hinnad ja tariifid oluliselt tõusnud.

Loomulikult võib kõike jätkuvalt "agressori" arvele kanda, kuid Venemaa gaasi jätkuv ostmine kolmekordse hinnaga, et ainult mitte "neetud moskvalastega" kaupa teha... Seda ei suuda mingi Dikanka õigustada!

Ukraina poliitikud, kellel oli säilinud pisutki kainet mõistust, külastasid Moskvat, et arutada Gazpromi ja valitsusega energia ja muid tulevikuküsimusi. Nad said loomulikult rahvuslaste sõimu osalisteks, kuid ei Medvedtšuk ega Boiko vajunud seepeale põrgusse, ja viimane, olles samuti presidendikandidaat, sai tõenäoliselt hääli juurdegi.

Politoloog: Porošenko sõnad tagandamisseaduse kohta on "pettekas" >>

Ei kirikulõhe, ei ukrainastamine ega ka "kiirendatud Eurointegratsioon", millega tegelikult kuhugi ei jõutud, ei NATO, kes kavatses paigaldada oma raketid Venemaa piirile (mis allkirjastanuks Ukraina riiklusele surmaotsuse), ei avaldanud enamikule valijatest muljet.

Esimese vooru kaotanud Porošenko viis täielikus kooskõlas Ukraina poliitilise traditsiooniga – hüppe peal jalatseid vahetades – oma loosungid rahva ootustega vastavusse. Putiniga otsustavat eurolahingut pidava ülemjuhataja kuvand kadus üleöö.

Esiplaanile tõsteti rahutemaatika ja isegi Donbassi probleemi lahendamine: vastavalt küsitlustele peab veerand Ukraina valijatest vaesuse ja ärritava korruptsiooni järel just seda oma hääli vääriva kandidaadi programmis peamiseks.

© Sputnik / Стрингер

Kuid Sverbõguz poleks olnud tema ise, kui ta ei oleks seda kõike tavapärasesse Dikanka vormi rüütanud: lennanud kuninganna Merkeli juurde, teatas ta, et leitud on maagiline lepitusvahend.

Peagi toimub Soloha-äärses hütis kohtumine, kus Normandia neliku "olulised isikud", keda täiendab "Pan" Ameerikast, otsustavad, kuidas Donetski mässulised elama peaksid.

Kõik need on vaid muinaslood ja ei Porošenkol ega Zelenskil pole selle loo tõelist võtit, mida kinnitavad mõlema apsakad: "Me ei kavatse Ukraina idaosa esindajatega läbirääkimisi pidada." See tähendab, miljonite oma kaaskodanikega.

Kuid ilma selleta ei ole abi ühestki Ameerika panist. Järeldus: me seisame silmitsi järjekordsete "valede", valimiseelse kiitlemise ja lubadustega, mis järgmisel päeval unustatakse.

Ukraina presidendivalimiste esimeses voorus juhib Zelenski >>

Miski ütleb mulle: Gogol ei näeks üheski kandidaadis seda "hingesügavust", mis võiks "põlastusväärse elu" "loomingu pärliks" muuta.

Pole ime, et keegi märkas: Zelenski võitis kasutusele samad loosungid, mis Porošenko viis aastat tagasi. No ja mis siis? "Meie maailm on igavaks muutunud, härrad!"

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

113
Tagid:
küsitlus, presidendivalimised, Volodõmõr Zelenskõi, Petro Porošenko, Pjotr Porošenko, Ukraina
Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)
Samal teemal
Ukraina presidendivalimisi võib nimetada kolmekordselt unikaalseiks
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul