Lasnamäe kergejõustikuhallis luges etteütluse teksti tuntud vene jalgpallitreener Stanislav Tšertšessov.

RIA Novosti ja Sputnik toetasid "Totaalset etteütlust" kogu maailmas

66
(Uuendatud 18:23 15.04.2019)
RIA Novosti ja teabeagentuuri Sputnik korrespondendid olid suurejoonelist sündmust mitte üksnes kajastamas, vaid esinesid ka ise dikteerijate rollis.

TALLINN, 15. aprill – Sputnik. Meediaagentuur Rossija Segodnja osutas korralduslikku ja teabetuge hariduslikule ettevõtmisele "Totaalne etteütlus", mis toimus 13. aprillil üle kogu maailma, teatab meediaagentuuri Rossija Segodnja pressiteenistus.

Селфи на фоне  главной площадки Тотального диктанта
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tbilisis sai "Totaalse etteütluse" portaaliks Gruusia Sputniku multimeediapõhine pressikeskus. Tuntud vene kirjaniku Pavel Bassinski teksti luges kokkutulnuile ette Gruusia laljatar ja poetess Irma Sohhadze. Tbilisis kirjutas eteütlust 41 inimest ning kontrolltööd TruD neile, kes õpivad vene keelt võõrkeelena, tegi 15 inimest.

Roomas toimus see aktsioon Vene teadus- ja kultuurikeskuses. RIA Novosti korrespondent Aleksandr Logunov luges eksaminantidele ette kõige "itaaliapärasema" vene kirjaniku Nikolai Gogoli poeemi "Surnud hinged" kangelastega seotud tekstilõigu.

Usbekistani Vabariigi koosseisu kuuluv Karakalpakkia Sputnik esines "Totaalse etteütluse" teabepartneri rollis. Karakalpakkia pealinnas Nukusis oli peamiseks tegevusväljaks Taškendi Muhammad al-Horazmi nimelise infotehnoloogia ülikooli filiaal, seal kirjutati etteütlust korraga mitmes auditooriumis.

Suurimasse neist – aktusesaali – oli kogunenud ligi sada inimest. Bassinski teksti luges ette Usbekistani Sputniku peatoimetaja Dmitri Kljutševski. 

"Totaalse etteütluse" pealinnaks oli tänavu esmakordselt "välismaine" linn – Tallinn. Seal saadi oma vene keele oskust proovile panna kuues paigas. Neist põhipaigas – Vene Kultuurikeskuses – luges teksti ette Pavel Bassinski ise.

Kirjanikule pakkusid Eestimaa pealinnas seltsi samavõrd säravad ettelugejad: Kalevi spordihallis tiuntud teatri- ja filminäitleja Kirill Käro, Lasnamäe kergejõustikuhallis tuntud vene jalgpallitreener Stanislav Tšertšessov.

Stanislav Salamovitš ütles aeg-ajalt, eriti keerulistel hetkedel auditooriumile ppisut ette ja rääkis dikteerimise käigus pingeleevenduseks koguni anekdoodi. Kirjutajad saatsid Tšertšessovi tiraadi tihtipuhku naerulaginaga.

Totaalne etteütlus Tallinnas möödus pealinnahõngulisena
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Etteütluse kirjutamine oli koolis tõsine sündmus, ma olin alati üsna närvis, seetõttu otsustasin täna tõsidust huumoriga kompenseerida," põhjendas Stanislav Tšertšessov oma stiili Sputnik Eestile antud kommentaaris.

"Totaalne etteütlus" on iga-aastane hariduslik ettevõtmine kõigile huvilistele vabatahtliku etteütluse kujul. Selle eesmärgiks on anda igaühele võimalus oma vene keele oskust kontrollida ja äratada huvi parema kirjaoskuse vastu. Kõigile sovijatele korraldatava vabatahtliku etteütluse mõte sündis 2004. aastal Novosiborski Riiklikus Ülikoolis.

Esmakordselt välismaal: Tallinn valiti "Totaalse etteütluse" pealinnaks >>

Käesoleval aastal kirjutas "Totaalset etteütlust" üle 230 000 inimese. Välismaal võttis sellest haridusaktsioonist osa 23 682 inimest 79 riigis. Kontrolltööd TruD kirjutas 5020 inimest 46 riigis.

Meediaagentuur Rossija Segodnja on rahvusvaheline meediagrupp, kelle missiooniks on maailmas toimuvate sündmuste operatiivne ja tasakaalustatud valgustamine, auditooriumi teavitamine erinevatest vaadetest ja võtmetähtsusega sündmustest.

Tallinnas tervitati autoretkest "Totaalne reis" osavõtjaid >>

Meediaagentuur Rossija Segodnja hõlmab terve rea infoagentuuride ressursse: RIA Novost, RIA Novosti Sport, RIA Novosti Kinnisvara, Prime, RIA Novosti Reiting, InoSMI. Välismaal esindab meediagruppi rahvusvaheline uudisteagentuur ja raadiojaam Sputnik.

66
Tagid:
õigekiri, e-etteütlus, etteütlus, Totaalne etteütlus, Totaalne diktant
Samal teemal
Venekeelsel ülemaailmsel etteütlusel osalesid tuntud inimesed
Tallinnas tervitati autoretkest "Totaalne reis" osavõtjaid
Algas ettevalmistuskursus Totaalse etteütluse kirjutamiseks
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul