Tallinnas toimus loodava võimuliidu vastaste meeleavaldus

Tallinnas ja Tartus toimusid loodava võimuliidu vastaste meeleavaldused

167
(Uuendatud 12:57 31.03.2019)
Keskpäeval kutsusid korraldajad inimesi Tallinnas ja Tartus avaldama meelt nende poliitikute vastu, kes ähvardavad protestide organisaatorite sõnul kõigi vabadusi piirata.

TALLINN, 31. märts — Sputnik. "Oleme mures, et Eesti Vabariigi valitsusse tahetakse kaasata erakonda, kelle sõnavõtud vastanduvad meie konstitutsioonilisele korrale. Meie loosungiks on: "Jah vabadusele, ei valedele!" teatatakse üleskutses. 

EKRE pikett Tallinnas, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Pealinnale ja Tartule lisaks toimusid koalitsiooni vastased meeleavaldused ka Londoni, Berliini ning Stockholmi Eesti saatkondade ees, vahendas Pealinn BNS-i.

Meeleavalduste loosungiks on "Jah vabadusele, ei valedele!". Keskpäeval kutsuvad korraldajad inimesi Tallinnas ja Tartus avaldama meelt nende poliitikute vastu, kes ähvardavad protestide organisaatorite sõnul kõigi vabadusi piirata. Kogunemised peetakse Tallinna vanalinnas ja Tartu raekoja ees.

Keskerakonna, Isamaa ja EKRE koalitsioonikõnelused seadvat löögi alla Eesti inimeste põhiõigused. Läbirääkimistest võtvat osa erakond, kelle poliitiline edu põhinevat ühiskonna valeinfoga lõhestamises. Tahame näidata, et mitte kõik ei ole sellega nõus, väidavad ürituse korraldajad kategooriliselt. Me nõuame, et poliitikud lähtuksid Eesti põhiseadusest, millel põhinevad meie riigi alustalad, jätkavad nad niisama kompormissitult.

Kavandatava võimuliidu volikogud toetavad valitsusliidu moodustamist >>

"Põhiseaduse järgi ei tohi kedagi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste tõttu. Meile valmistab muret, et Eesti Vabariigi valitsusse on potentsiaalselt kaasatud erakond, kelle avalikud sõnavõtud töötavad vastu meie põhiseaduslikule korrale. Tuleme kokku ja ütleme: "Jah vabadusele, ei valedele!"" seisab üleskutses.

Olukorda iseloomustas mõni aeg tagasi Sputnik Eesti kolumnist Nikolai Filonov:

"Mind on alati vaimustanud nende oskus võtta vastu selline seadus või otsus, mis ühest küljest tegelikult halvendas kohalike mitte-eestlaste eluolu, teisalt aga sai rahvusvahelisel areenil suuremate probleemideta aktsepteeritud, kuna kokkuvõttes kuulutati see demokraatia ilminguks. Diskrimineerivatele "detailidele" ei pööranud samas keegi tähelepanu ja üsna tihti seati riiki koguni teistele eeskujuks.

Kontrollimatu e-valimissüsteem
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Ja nüüd siis pauguga lõhki. Tsiviliseerituse ja välise läike seebimull on lõhkenud, tuues ilmsiks kohaliku poliitika tõelise olemuse, kokku keevitatud sallimatusest kõige võõramaise vastu, igasugustest foobiatest ja välistunnustest, mis tekitavad äärmiselt mitmetähenduslikke assotsiatsioone – meenutage kasvõi neid tõrvikurongkäike.

Niisiis kõik see, mida veerand sajandit kasvatati "sisemiseks tarbimiseks", on järsku nähtavale paiskunud, seades äärmiselt inetusse valgusesse absoluutselt kõik eesti poliitikud, kellest mõned on nüüd meeleheitlike karjatustega "ei luba natse võimule" käest libisevast võimust ja mainest kramplikult kinni haaranud.

167
Tagid:
Sotsiaaldemokraatlik Erakond, Reformierakond, Isamaa, Keskerakond, EKRE
Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)
Samal teemal
Seeder: koalitsioonilepe võib valmida juba järgmisel nädalal
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul