Tulevane hakkepuit

Eesti luuletaja Hasso Krull püüab Euroopa Liidu energiapoliitikat "uppi lükata"

147
(Uuendatud 15:59 06.03.2019)
Rahvusvaheline metsakaitse aktivistide rühm esitas ELi vastu hagi, nõudes puidu eemaldamist perspektiivsete taastuvenergiaallikate nimekirjast.

TALLINN, 6. märts – Sputnik, Aleksei Toom. Rahvusvaheline looduskaitsjate rühm püüab Euroopa Kohtus kogu ELi energiapoliitikat ümber lükata. 

Aktivistide poolt 4. märtsil esitatud hagi nõuab, et puit jäetaks ELi taastuvenergia direktiivis loetletud energiaallikate loetelust välja.

Brüsselis peetakse puitu perspektiivseks taastuvenergiaallikaks, arvestades asjaolu, et puud, nagu me kõik teame, kipuvad kasvama, see tähendab - justnagu ise paljunema ja nende põlemise tulemusel vabaneb väidetavalt atmosfääri suhteliselt väike kogus süsihappe- ja muid kasvuhoonegaase.

"Euroopa Liit eirab teadlaste uuringuid, kes on tõestanud biomassi põletamise kasuks esitatud argumentide paikapidamatust nende võrdluses fossiilkütustega," väidab Brüsseli keskkonnakaitseorganisatsioon Fern, mille aktivistid on Euroopa Liidu vastu kohtuasja algatanud. 

Hagejate hulgas, kes püüavad sisuliselt vaidlustada EL energiapoliitika aluseid, mille eesmärgiks on puhtamatele ja taastuvatele energiaallikatele liikudes süsihappegaasi heitkoguseid vähendada, on koos Prantsusmaa, Iirimaa, Rumeenia, Slovakkia ja Ameerika Ühendriikide aktivistidega ka Eesti avaliku elu tegelane, tuntud luuletaja, kirjanik ja muistsete paganlike kultuuride asjatundja Hasso Krull

Ta räägib rohkem vajadusest kaitsta eestlaste esivanemate iidseid pühapaiku, kuid tema eesmärgid ühtivad keskkonnaorganisatsioonide kavatsustega metsi kaitsta.

Taastuvenergia kattis teises kvartalis 17,2 protsenti tarbimisest
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Pühad hiied lähevad samuti kütteks

"Tööstuslik metsaraie rüvetab ja hävitab meie pühapaiku ja Eesti metsi tervikuna. Kardan, et uue taastuvenergia direktiivi (RED) alusel alustatakse veelgi mahukamat ja läbimõtlematut Eesti metsade ja pühakohtade raiet ja hävitamist," leiab Hasso Krull.

Tema sõnul näitab Vanade Pühapaikade Kaitse Fondi uuring, et metsade hävitamise tulemusena on Eesti rahva kultuuriline ja ajalooline pärand vaesunud juba enam kui 60 iidse hiiepaiga võrra.

Biomassi ja puidutööstuse jäätmed on ka Eestis perspektiivsete energiaallikatena heaks kiidetud – võimud toetavad puidutööstuse arengut ja biomassi kasutavate soojuselektrijaamade ehitamist.

Riigile kuuluv Eesti Energia peab biomassi ja puidujäätmeid oma jaamade jaoks üheks kõige perspektiivsemaks kütuseks

Eesti "Rohelised", nagu Sputnik Eesti juba teatas, peavad raiete mahtu riigi metsades liiga suureks - see ületab puidu juurdekasvu mahte - ja on uute puidutöötlemisettevõtete ehitamisele vastu.

EL loodab väga puidule

EL taastuvenergia direktiiv (RED II), mis on kokkuvõtlikult esitatud Euroopa Komisjoni avalikes materjalides, peab biomassi prioriteetseks energiaallikaks söe ja naftatoodete põletamisel saadavast energiast "rohelisema" toote saamiseks. 

Puit ja puidujäätmed moodustavad "loodussõbralike" soojus- ja elektrijaamade kütusest lõviosa (üle 60%), mis põhjustab keskkonnaorganisatsioonide ja olulise osa teadlaste kogukonna aktiivseid proteste, nagu Sputnik Eesti varemgi kirjutanud on.

"ELi poliitika põhineb valel ja sõgedal eeldusel, mille kohaselt on puidu põletamine süsinik-neutraalne protsess," tsiteerib Ferni pressiteade doktor Mary S. Boothi, organisatsiooni juhtivat teaduskonsultanti. Samal ajal hoiatavad kogu maailma teadlased, sealhulgas ka EL teadusnõunikud, et puidu põletamine vabastab tegelikult süsinikku kogustes, mis on üsna võrreldavad fossiilkütuste põletamisel lenduvaga."

Praegu põletavad ELi riigid aastas üle 130 miljoni tonni puitmassi, 2020. aastaks peaksid need kogused vastavalt RED II direktiivile ületama 140 miljonit tonni.

Euroopa ehitab Pariisi kliimakokkuleppe raames võetud kohustustest lähtudes nn "rohelist" majandust, mille kasvuhoonegaaside neto-heitkogus oleks null.

ÜRO kliimakonverents: Pariisi kliimaleppe reeglid pandi paika >>

Eesmärgiks seati aastaks 2020 taastuvenergia osakaalu suurendamine 32%-ni kogu energia tootmiseks kasutatava kütuse määrast.

Keskkonnaorganisatsioonid usuvad, et põletatud puidu mahu tõstmine mitte ainult ei lahenda globaalse soojenemise probleemi, vaid hoopiski süvendab seda.

147
Tagid:
metsaseadus, mets, metsaraie, puidutööstus, CO2
Samal teemal
Balti elektrisüsteemi eralduskatse Venemaast lükatakse edasi
Brüssel ootab Baltimaade energeetikutelt koostööd Venemaaga
Eesti Energia sulgeb vanad energiablokid ja kaotab töökohti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul