Maruv

Eesti muusikud: Ukraina segas kunsti kokku poliitikaga ning see on vastuvõetamatu

131
(Uuendatud 12:33 27.02.2019)
Kunst peab jääma poliitikast väljapoole, kuid Kiievi võimud on meie suureks kurvastuseks teisel seisukohal, ütlesid kommentaaris Sputnik Eestile Eesti muusikud.

TALLINN, 27. veebruar — Sputnik. Lugu Ukraina lauljatariga Maruv (Anna Korsuniga), kes võitis Eurovisiooni rahvusliku valikuvooru, kuid kokkuvõttes Ukrainat sellel rahvusvahelisel lauluvõistlusel ei esinda, palus Sputnik Eesti kommenteerida Eesti muusikategelastel. Kõik on veendunud, et "lugu lõhnab vastikult poliitika järele".

Muusik ja muusikamänedžer Juri "Jurban" Novikov leiab, et Maruvile avaldati kõige ehtsamat poliitilist ja samas küllaltki lühinägeliku survet.

Основатель группы ОльгаклёшЪ, эстонский музыкант и промоутер Юрий Юрбан Новиков
© Sputnik / Вадим Анцупов
Ansambli Olgaklesh asutaja, Eesti muusik ja muusikamanager Juri "Jurban" Novikov.

"Väljas on 21. sajand, aga mõnede arudes ei ole veel kiviaegki kätte jõudnud. On kahetsusväärne, kui kunsti katsutakse sugeda ja politikaanide mängile sobilikuks kohendada. See ei ole ju kunst: ta kas on või teda ei ole, aga laulust sõnu välja visata ei anna," lausus ta.

Eesti muusikamänedžer toetab Maruvi otsust Eurovisioonile sõitmast loobuda ja jätta Ukraina riikliku telekompanii väljapakutud lepingule alla kirjutamata. Eks iga korralik muusik, nagu ka üldse tervemõistuslik inimene keeldub ju "vabatahtlikust lämbumisest".

"Meenub filmi "Assa" finaal, kus noorele muusikule (Viktor Tsoile) loetakse ette laulja käitumisreeglid restorani püünel esinedes. Mille hulgas oli näiteks keelatud mis iganes põhjusel, välja arvatud arstiabi osutamise puhul omavoliliselt lavalt lahkuda ja hulk teisi keelde. Aga kui need keelud kõlasid kas ähvardavalt või pigem siiski koomiliselt, siis Maruvile ette pandud leping pole enam sugugi naljakas arulagedus, mis takkapihta ähvardab kopsakate trahvidega," leiab "Jurban".

Juri "Jurban" Novikov lisas, et tema korraldatud kontsertide puhul pole poliitikaga seotud probleeme tekkinud. Aga näiteks vene rokibändi Moralnõi Kodeks puhul oli küll kartusi, et selle juht Sergei Mazajev saadetakse piirilt Moskvasse tagasi, kuna ta on Venemaa presidendi Vladimir Putini usaldusisik.

Ja kuivõrd Novikovi agentuur on põhimõtteliselt muusika valdkonnas poliitikategemise vastu, tuleb tihtilugu paluda lauljatel ja ka ajakirjanikel kontsertidele pühendatud intervjuudes poliitilisi teemasid mitte puudutada.

Ukraina kunstist ja kultuurist on saanud poliitika

Eesti helilooja ja meelelahutaja Sergei Krutihhin rõhutas, et tänases Ukrainas on kultuur ja kunst muutunud poliitikaks. Ehkki lubamatu on olukord, mil anne poliitilistel põhjustel hukka saab. Ent Eurovisioon ise, nentis Krutihhin, ei osutu Kiievi jaoks sugugi esimest korda poliitiliste mängude areeniks.

Сергей Крутихин
© Фото : из личного архива
Sergei Krutihhin.

Nii pälvis 2016. aastal võidukoha Ukraina lauljatar Jamala, kuid tema võit oli Krutihhini hinnangul kahtlane ja saavutatud ilmselgelt poliitilistel põhjustel. Selle kinnituseks on ka suure hulga allkirjadega petitsioon internetis ja see, et Jamala laulu ei esitatud kõigi selle lauluvõistluse reeglite kiuste mitte üheski Euroopa raadios.

Aasta pärast aga, meenutas Krutihhin, tekkisid raskused Kiievis konkursil osalemisega: lõpptulemusena Venemaa lauljatar Julia Samoilova Ukraina pealinna ei läinudki.

"Milline suur segadus vaeses Ukrainas valitseb, seda võite ise näha. Ja mina ei imesta sugugi, et Maruvile russofoobse Kiievi parimate traditsioonide kohaselt survet avaldati. Ning kui Eurovisiooni korralduskomitee söandab Ukraina tema trikkide pärast diskvalifitseerida, on see tema jaoks julge, kuid õiglane samm," lisas Krutihhin ja toonitas, et Eesti pole õnneks Ukraina, nii sõnavabadus kui arvamusvabadus on Eestis siiski olemas.

Член жюри, лауреат премии ″Золотой граммофон″ композитор Андрей Покутный
© Sputnik / Вадим Анцупов
Žürii liige, auhinna Kuldne Grammofon laureaat helilooja Andrei Pokutnõi.

Samuti tuntud helilooja, arranžeerija ja laulusõnade autor Andrei Pokutnõi oli vastuses Sputnik Eesti palvele Maruviga seotud olukorda kommenteerida veelgi lakoonilisem. "Mina tegelen muusikaga, mitte poliitikaga," ütles Pokutnõi.

Skandaali sisust

Ukraina lauljatarile Maruvile (Anna Korsuni pseudonüüm) keelduti poliitilistel põhjustel andmast õigust oma riiki 2019. aasta rahvusvahelisel Eurovisiooni lauluvõistlusel esindada, ehkki just tema võitis rahvusliku valikuvooru.

Oma varasema otsuse tühistamise eelõhtul andis NOTE komisjon lauljatar Maruvile allakirjutamiseks lepingu, milles seisab punkt külalisesinemiste keelamise kohta Venemaal. Vastuseks teatas Maruv katsetest lauljatele ametnike poolt survet avaldada ja nägi selles soovi sundida teda loobuma lauluvõistlusel osalemisest.

Lauljatar Maruv selgitas oma Facebooki-kontol et saavutas Eurovisiooni valikuvoorus ausasti võidu, kuid talle avaldatud surve tõttu on sunnitud sellest sõidust loobuma. Lauljatar oli valmis loobuma esinemistest Venemaal, ei ole 2014. aastast peale Krimmis käinud, ei ole rikkunud ühtegi Ukraina seadust ja oli valmis võtma kõik rahvusvahelisel konkursil osalemise kulud enda kanda.

Tänavuse aasta Eurovisiooni lauluvõistluse võitjaks tuleb venelane Sergei Lazarev
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Aga leping, mille Eurovisioonist osavõtja peaks Ukraina rahvusringhäälinguga (UA:PBC ) sõlmima, osutus lihtsalt vastuvõetamatuks, ütleb ta.

"Mul on keelatud igasugune lavaline improvisatsioon ilma UA:PBC kinnituseta (näiteks kooskõlastamata spagaat toob kaasa kahe miljoni grivna suuruse trahvi). Tuleb täpipealt täita mis iganes UA:PBC nõudmisi ja ettekirjutusi. Teoreetiliselt võidakse mind sundida mingisuguse asepeaministri sünnipäeval tantsu lööma, keeldumise korral aga mind diskvalifitseeritakse ja kohustatakse taas kahe miljoni grivna suurust trahvi maksma. On ka keeld ajakirjanikega suhtlemiseks ilma UA:PBC nõusolekuta, mis on täielikus vastuolus sõnavabaduse ja inimõigustega," tõi Maruv esile lepingu põhilised punktid.

Tulemusena sõidab tõenäoliselt Ukraina valikuvoori võitja asemel Eurovisioonile teise koha pälvinud kollektiiv Freedom Jazz.

Tänaseks on teada, et Ukraina Eurovisiooni valikuvooru korraldajad tegid lauluvõistlusel esinemise ettepaneku ansamblile Kazka. Seda ütles intervjuus portaalile Vesti Ukraina rahvusringhäälingu (UA:PBC ) juhatuse liige Aleksandra Koltsova. Ansambel Kazka pälvis rahvuslikus valikuvoorus kolmanda koha, edastas RIA Novosti. Nüüd ootab korralduskomitee vastust muusikute esindajatelt ja nende mänedžerilt.

Nagu Sputnik Eesti on teavitanud, toimub 2019. Aasta Eurovisiooni lauluvõistlus 14. – 18. Maini Tel Avivis. Eestit esindab seal lauluvõistluse Eesti Laul võitja, rootsi laulja Victor Crone lüürilise ballaadiga "Storm" ("Torm").

131
Tagid:
laulukonkurs, Maruv, Ukraina, Eurovisioon
Teema:
Eurovisioon 2019 (12)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul