Tõrvikurongkäigu eelne kogunemine Tallinnas 24. veebruarul 2019

Euroopa Liit kardab ultraparempoolsete arvu kasvu Eesti parlamendis

521
(Uuendatud 17:24 25.02.2019)
Rahvuslaste partei EKRE toetajate tõrvikurongkäik pealinna õhtustel tänavatel jättis Lääne-Euroopale murettekitava mulje – seal peljatakse natsionalistide kasvavat populaarsust Ida-Euroopas.

TALLINN, 25. veebruar — Sputnik, Aleksei Toom. 24. veebruari õhtul Eesti pealinnas toimunud EKRE toetajate tõrvikurongkäik jättis Lääne-Euroopale ja Iisraelile sügava mulje.

Kuigi selliseid üritusi ei peeta esmakordselt, tekitas rahvuslasi toetavate eestlaste rohkus valimiste eelõhtul Euroopa pealinnades närvilisust.

Ei saa just öelda, et Tallinna sündmus põhjustas kriitiliste artiklite tulva, kuid enamik seda kommenteerinud väljaannetest avaldavad tõrvikurongkäigu pilte ja tõmbavad ilmseid paralleele Saksa natside korraldatud marssidega.

Euroopa väljaannetes märgitakse EKRE partei marginaalsust ja tema toetajate väikest arvu riigi parlamendis, kuid nad lisavad samas, et ühenduse populaarsus kasvab ja et peatsetel valimistel võivad nad saada kuni 21% häältest.

Euroopa välissuhete nõukogu kirjeldab EKRE-t kui "natsionalistlikku, ksenofoobset, anti-liberaalset, EL suhtes skeptilist" parteid.

EKRE juht Mart Helme väidab tõesti, et eestlased tahavad ELis rohkem autonoomiat ja et nad keelduvad "välja suremast ".

Euroskeptikute populaarsuse kiire kasv pagulaste vastu suunatud protestide laineharjal mitmetes Liidu riikides, sealhulgas Eestis, on Lääne-Euroopa pealinnade silmis murettekitav.

Odinlased on Soomes taas aktiviseerunud >>

Nii avaldab Euronews, kes Tallinnas toimuvat kriitiliselt hindab, pealtnägijate tunnistusi selle kohta, et tõrvikurongkäigus osalesid ka "Odini pojad," mis on loodud sõjaväeliste rühmituste põhimõttel ja mille eesmärk on jõuliselt võidelda Aasia ja Aafrika riikidest pärit sisserändajate vastu.

See on igati sobiv neile, kes otsivad keerulistele probleemidele lihtsaid lahendusi.

"Eesti juhtivad parteid ja meedia on liberaalsemad kui enamus elanikke", tsiteerib Iisraeli ajaleht "Time of Israel", viitega AFP-le, poliitikuteadlast, Tallinna Ülikooli professorit Tõnis Saartsi.

"Inimesed näevad vähe majanduslikke perspektiive ja tunnevad, et peavoolu parteidele ei lähe nende probleemid kuigivõrd korda," ütles ta ajakirjanikele, "EKRE on ainus partei, kes suudab väga konservatiivseid väärtusi kõige veenvamalt väljendada."

Julgeolekuekspert, endine sõjaväeluure kõrgemast ohvitserist analüütik Villem Rooda, leiab, et välispoliitiliste probleemide ja rahvusvaheliste pingete levimine, elanikkonna ränne ja sõjalise konflikti oht on muutunud Eesti Riigikogu valimiste uueks eripäraks. EKRE aga kasutab neid teemasid laialdaselt.

"Peab juhtuma midagi väga olulist, et see partei ei saaks valimistel kolmandat tulemust," ütleb Rooda, "asjaolu, et ta on kõikvõimalikest suundadest lähtuvate rünnakute sihtmärgiks, tuleb talle pigem kasuks kui kahjuks.

Nende tegevuskava ei leia paljude poliitikute ja valijate hulgas mõistmist, olles vastuoluline. Kuid lihtsate lahenduste otsijate jaoks on ta arusaadav, selge ja läbipaistev."

Rooda arvates tuleks arvestada ka asjaoluga, et Riigikokku pürgivate parteide arv suurenes, valijate arv aga väheneb loomulike põhjuste tõttu, mis tõstab iga üksiku hääle "hinda".

521
Tagid:
paremäärmuslased, äärmuslus, tõrvikurongkäik, tõrvik, EKRE
Samal teemal
EKRE liige ähvardas Sputnik Eesti toimetuse "likvideerida"
Millisest "sõnavabadusest" unistab EKRE
EKRE teedeehituslubadus maksab kaheksa aastaga 2,2 miljardit eurot
Ei rassismile: "Teletupsud" protesteerivad rahvuslaste tõrvikurongkäigu vastu
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul