Yana Toom

Toom kritiseerib ordeni andmist vägivaldsele Ukraina poliitikule

108
(Uuendatud 17:03 31.01.2019)
Ukraina poliitik Borislav Bereza oli 2014. aastal Ukraina äärmusrahvusliku poliitliikumise Paremsektor pressiesindaja, ning sama aasta sügisel pääses parlamendivalimistel Ukraina ülemraadasse.

TALLINN, 31. jaanuar — Sputnik. Euroopa Parlamendi liige Yana Toom kritiseeris president Kersti Kaljulaidi otsust autasustada Berezat, kes on silma paistnud vägivaldsetesse intsidentidesse sattumisega, vahendas portaal Pealinn uudisteagentuuri BNS.

"Oleme üksteise võidu mõistnud hukka Indrek Tarandit löönud EKRE pooldajaid - vägivald on lubamatu ja nii edasi. Seepärast olin ma väga üllatunud, kui leidsin riiklike teenetemärkide saajate hulgast Borislav Bereza, kes alustas Paremsektori pooldajana ning kes on tuntud kaklemise poolest Ülemraadas," kirjutas Keskerakonna juhatuse liige Toom sotsiaalmeedias.

Poolas tähistatakse täna Volõõnia veresauna ohvrite mälestuspäeva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

President Kaljulaid omistas Ukraina Ülemraada liikmele Berezale Maarjamaa Risti III klassi teenetemärgi Eesti-Ukraina suhete edendamise eest.

Selgituses kirjutatakse, et eelpool mainitu on " Eesti toetaja Ukrainas. Ülemraada Eesti sõprusrühma esimees, kes on aidanud aktiivselt ja tulemuslikult lahendada Eesti ja meie ettevõtjatega seotud probleeme."

Sputnik Eesti teatas varem, et Boris Bereza on radikaalne Ukraina natsionalistist poliitik, kes on hästi tuntud oma leppimatu suhtumise poolest Venemaasse, riigi "ukrainastamise" ja teisitimõtlevate kaasmaalaste represseerimise agar toetaja.

Ajakirjanikku jõhkralt tõuganud poliitik loeti Eesti riikliku aumärgi vääriliseks

Ta nimetab end Ukraina rahvuslase, antisemiidi ja antikommunisti Stepan Bandera austajaks.>>

Alates 2014. aasta sõjategevuse algusest Donbassis on Bereza vastutanud propaganda ja teabe levitamise eest ultra-parempoolses sõjalises organisatsioonis Pravõi Sektor*, mida loetakse Venemaal terroriorganisatsiooniks.

Ukraina president Petro Porošenko kirikus
© Фото : Микола Лазаренко

Serbia poliitiku avaldus kutsus ENPA-s russofoobide seas esile hüsteeriahoo >>

Bereza esineb korduvalt Ukraina meedias ja oma sotsiaalvõrgustike lehel karmide avalduste ja ettepanekutega - alates riigiametnike "puhastamisest" kuni mittepoliitkorrektsetelt isikutelt kodakondsuse äravõtmiseni.

Alates 2014. aasta oktoobrist on Bereza Ukraina Ülemraada üksikkandidaadist saadik. Hiljem organiseeris ta fraktsioonidevahelise parlamendirühma "Ukrop" – (ukraina opositsioon - toim.), kuhu kuuluvad ka teised tuntud marurahvuslased ja radikaalid Dmitri Jaroš, Boris Filatov, Andrei Biletski ja Vladimir Parasjuk.

9. mail 2017 püüdis ta koos mõttekaaslastega takistada "Surematu polgu" aktsiooni läbiviimist Kiievis.

Ukrainat tabas "pealekaebuste revolutsioon">>

Bereza on Ukraina Ülemraada delegatsiooni liige Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA).

Venekeelne Vikipeedia toob välja vähemalt neli intsidenti, milles Bereza parlamendiliikmena on osalenud.

Viimane intsident Bereza osalusel toimus tänavu 25. jaanuaril, kui ta Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee istungil, kui seal pidas kõnet Ukraina parlamendi asespiiker, lükkas Vene telekanali Rossia-1 reporterit, kes tema hinnangul segas Ukraina poliitiku esinemist.

Pärast puhkenud skandaali kommenteeris ta oma "kangelastegu" sõnadega: "Tegutsesin nii, nagu igaüks oleks pidanud seda tegema".

Alates 2018. aasta novembrist kuulub Borislav Bereza Ukraina isikute nimekirja, kelle vastu Vene Föderatsiooni valitsus sanktsioonid kehtestas.

* Venemaal keelustatud organisatsioon

108
Tagid:
Yana Toom, Paremsektor, orden, Kersti Kaljulaid, Eesti, Ukraina