Loomakaitsjatele saabub enam teateid loomade väärkohtlemisest, illustreeriv foto

Loomakaitsjatele saabub enam teateid loomade väärkohtlemisest

63
(Uuendatud 17:34 23.01.2019)
Eesti Loomakaitse Seltsile (ELS) infoliinile laekus 2018. aastal kokku 3033 teadet. Ülekaalus on kaebuste sisu poolest loomade väärkohtlemised. Seesugustest juhtumitest teatati keskmiselt 33 korda kuus.

TALLINN, 23. jaanuar — Sputnik. "Loomulikult ei ole kõik väärkohtlemised üksnes loomade vastu suunatud otsene vägivald vaid enamik teateid puudutab loomade pidamistingimusi. Näiteks puudub loomal korralik kuut, tema karv on pulstunud ja must, koera hoitakse kinni lühikese keti otsas või pikalt kitsal alal, näiteks rõdul. Küll on sellised rikkumised ohuks looma füüsilisele kui ka vaimsele tervisele," kommenteerib ELS-i otsese abistamise juht Margit Midro, edatsab Eesti Loomakaitse Selts oma kodulehel.

Vabana sündinud: mida delfinaariumide külastajad ei tea >>

"Äärmiselt kurb on näha, et endiselt on meil probleemiks soovimatute loomapoegade uputamine või muul moel tapmine. Kuigi soovimatute järglaste tulekut on äärmiselt lihtne vältida looma steriliseerides või kastreerides. Harvad ei ole ka loomade avalikud löömised või lausa peksmised. Seda juhtub sageli koertega, keda ei ole omanikud suutnud korralikult käituma õpetada ja selleks, et looma avalikus ruumis korrale kutsuda, kasutatakse vägivalda," lisab Midro.

Ellujäämisvõimalus: loomad, kellel on vedanud, elavad Päite loomapargis
© Sputnik / Светлана Бурцева, Глеб Нечволодов

Eelmisel aastal laekus palju teateid, keskmiselt 80 teadet kuus, ka hulkuvate loomade, vigastatud ja eksinud lindude ja metsloomade kohta.

Kaebustega tegelemiseks valime viisi vastavalt vajadusele ja võimalusele, kas teeme seda koostöös teatajaga teda nõustades või juhendades, kaudselt piltide või videode abil, kaasame teise loomi abistava organisatsiooni või läheme ise kohapeale.

Kontrollkäike aitavad ELS-is läbi viia peamiselt vabatahtlikud. Loomakaitse Seltsi inimesed viivad seesuguseid kontrolle läbi eraisikute kodudes, loomapoodides, loomafarmides ja muudes kohtades, kus loomi hoitakse.

Lisaks päästetakse linde ja loomi, kes on sattunud ohtlikku kohta või saanud viga. Kontrolle ja loomade päästmisi tehti eelmisel aastal kokku 143. Kui loomadega seotud teated ei ole MTÜ võimuses lahendada teeb selts pöördumised ametkondadele. Neid tehti eelmisel aastal kokku 95.

Loomad teel >>

Teadete hulk aastast aastasse on erinev, kuid ülekaalus on alati loomade väärkohtlemised, millest enamus on pidamistingimuste rikkumised. Selleks, et jõuda rohkemate inimesteni ja loomadeni vajab selts vabatahtlike abi. Uuri siit kuidas saad sina panustada.

Loomade pidamise keelustamine karusnaha tootmise eesmärgil ei leidnud teisipäeval riigikogu saalis toetust ning eelnõu langes menetlusest välja. Eelnõu tagasilükkamise poolt hääletas 28 rahvasaadikut, vastu oli 25 ning erapooletuid oli üks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eelnõu algatasid saadikud Reformierakonna, Keskerakonna ja sotside fraktsioonist: Jaanus Karilaid, Keit Pentus-Rosimannus, Helmen Kütt, Madis Milling, Liina Kersna, Marianne Mikko, Eiki Nestor, Jevgeni Ossinovski, Oudekki Loone, Hannes Hanso, Heimar Lenk, Hardi Volmer, Toomas Jürgenstein, Heljo Pikhofi, Heidy Purga, Inara Luigase, Barbi Pilvre ja Yoko Alender.

Loomakaitsjad teatasid pressiteate vahendusel, et leinavad tagasilükatud karusloomafarmide keelustamise eelnõu ohvreid. Antud eelnõu oleks näinud ette karusloomafarmide sulgemise viieaastase üleminekuajaga. Eelnõu lükati tagasi, kusjuures 25 rahvasaadikut oli keelustamise poolt ning 28 vastu, 1 jäi erapoolikuks. Seega jäi puudu vaid kolm häält, et eelnõu oleks saanud pääseda läbi esimeselt lugemiselt, seisab teates.

Miks on karusloomakasvatus Eestile oluline, uuris Sputnik Eesti karusloomakasvatajatelt. Nemad on veendunud, et Eestis karusloomafarmide tegevuse lõpetamise kohta esitatud seaduseelnõu* algatajad on keskendunud üksnes küsimuse eetilisele küljele ja eiravad olulisi tõsiasju.

63
Tagid:
ühiskond, loomakaitsja, loomad
Samal teemal
Tark koer jahutas end palavuse eest kohalikus autopesulas
Kõige nunnum koer teeb tuju uskumatult heaks
Koer võttis leopardipoja oma hoole alla
Ellujäämisvõimalus: Päite loomapargi varjupaiga loomad