29. detsembril kohtus Venemaa president Vladimir Putin oma Valgevene kolleegi Aleksandr Lukašenkaga

Presidendi eritellimus: mida Lukašenka Putinile uueks aastaks kinkis

72
(Uuendatud 12:28 30.12.2018)
Valgevene president Aleksandr Lukašenka kinkis Venemaa liidrile Vladimir Putinile oma köögiviljaaiast pärit neli kotti kartuleid ja kuulsat Valgevene pekki.

TALLINN, 30. detsember - Sputnik.  Erinevate sortide kartuleid toodi Venemaa presidendi eritellimusel, vahendab RIA Novosti Valgevene riigipea pressiesindajat Natalja Eismonti. 

Tema sõnul on iga sort ette nähtud konkreetsete roogade valmistamiseks - praadimiseks, küpsetamiseks, pudruks või pannkookideks. Kartul kasvatati presidendiaias.

"Venemaa president armastab head pekki. Aleksandr Grigorjevitš, teades seda, tõi ka pekki. Mitte spetsiaalselt tehtut, vaid lihtsalt kõige maitsvamat Valgevene seapekki," ütles Eismont.

29. detsembril kohtus Venemaa president Vladimir Putin oma Valgevene kolleegi Aleksandr Lukašenkaga, kes tuli Moskvasse kahepoolseid küsimusi arutama. See oli nädala jooksul juba teine visiit - viimati rääkisid kahe riigi juhid 25. detsembril.

"Võib-olla muutuvad meie aastalõpu kohtumised heaks traditsiooniks," ütles Putin kohtumisel Lukašenkaga, õnnitledes teda ja Valgevene kodanikke eelseisvate pühade puhul.

Moskva ja Minsk on mures NATO tugevnemise pärast Ida-Euroopas >>

Venemaa president teatas ka, et leppis oma Valgevene kolleegiga kokku tulevikus koos jäähokit mängida ja suusatada.

"Mina muide pakkusin seda talle (Lukašenkale jäähokit mängida). Ütlesin talle, et me mängime ka täna (29. detsembril - toim.). Pakkusin talle veidi kauemaks jääda, aga saan tast aru - peagi on uus aasta. Ta ütles, et peab olema kodus Minskis, seal on vaja palju jooksvaid küsimusi lahendada.

Enne uut aastat on neid alati palju. Kuid me leppisime temaga kokku, et me kohtume peagi, mängime koos hokit ja suusatame," ütles Putin intervjuus kanalile "Rossija 24".

Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskovi sõnul arutasid riigijuhid ametliku osa ajal "maksumuudatusi" ja 1999. aasta Liitriigi lepingut.

Venemaal aastatel 2019–2024 rakendatavad maksumuudatused näevad ette nafta eksporditollimaksust järkjärgulise loobumise ja tema loodusvaramaksu määra suurendamise.

Valgevene jaoks tähendavad Vene nafta eeldatav hinnatõus ja naftatoodete ekspordimaksude vähendamine lisakulusid. Minsk hindab oma kahjudeks kuue aasta jooksul kuni 11 miljardit dollarit ja eelarvetulude vähenemist 2019. aastal umbes 300 miljoni dollari suurusena.

72
Tagid:
kartul, Lukašenka, Putin, Minsk
Samal teemal
Valgevene piiri suunas liiguvad tuhanded Ameerika tankid
Volikirjade esitamine Valgevene ja Iraagi suursaadikute poolt
Valgevene pikendas riigis viisavabalt viibimise aega
Valgevene ajakirjanik jäeti Eestis Lennart Meri konverentsil akrediteeringust ilma
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul