Kristlaste asum Islamabadis

Briti välisminister tellis uuringu kristlaste tagakiusamise teemal

46
(Uuendatud 12:14 29.12.2018)
Välisminister Jeremy Hunt palus koostada sõltumatu, kogu maailma hõlmav ülevaade kõigist rahvustest kristlaste tagakiusamise teemal kinnituste taustal ebapiisavatest meetmetest ligi 200 miljoni kristlase kaitseks, keda tänapäeval ähvardab tagakiusamine.

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. Kristlikud rühmitused kinnitavad, et 2018. aastal on tapetud vähemalt kolm tuhat kristlast, mida on kaks korda enam kui möödunud aastal, vahendas portaal Inosmi Briti väljaande The Guardian.

Tööd ennekuulmatu ülevaate kallal välisministeeriumi tarbeks juhatab Truro peapiiskop, Tema Pühadus Philip Mounstephen, kes jagab ühtlasi soovitusi selle kohta, milliseid samme võib valitsus ette võtta, et paremini toetada neid, keda ähvardab oht. Ülevaade puudutab nimelt kristlasi, aga mitte usuvähemusi tervikuna, mis peegeldab välisministri vaatenurka, mis leiab, et riiklikke ressursse niisuguse ülevaate tarvis eraldada on seaduslik, kuna kristlus on Suurbritannias põhiliseks usundiks.

Британская полиция
© Sputnik / Алекс Макнотон

Aruanne peab saama esitatud lihavõtteks.

Demokraatia kaotab kontakti tegelikkusega>>

Hunt leiab, et kristlaste tagakiusamise tugevnemine teatud riikides kajastab sageli märksa ulatuslikumat suundumust. Kristlikud rühmitused kinnitavad, et 2018. aastal tapeti vähemalt kolm tuhat kristlast, mida on kaks korda rohkem kui eelmisel aastal.

See abinõu võeti rakendada, kuna valitsus saab jätkuvalt etteheiteid selle eest, et ta ei paku varjupaika Pakistani kristlannale Asia Bibile, kes on jumalateotuses süüdistatuna veetnud kaheksa aastat surmamõistetute kambris ja viibib seniajani, ligi kaks kuud sestpeale, kui kohtuotsus Ülemkohtu poolt tühistati, vahi all.

Bibit, kes varem töötas põllumajanduse vallas, hoitakse nüüd valvealuses majas, kuna Pakistani võimud ütlevad, et vabaduses kipuvad islamiäärmuslased tema elu kallale. Tema mees ja lapsed on samuti peidus.
Bibi advokaat, sugulased ja kaitsjad on esitanud palve võimaldada tema perekonnale varjupaika mõnes Euroopa või Põhja-Ameerika riigis. Mitu riiki on teatanud oma valmisolekust nad vastu võtta, kuid midagi konkreetset pole ometigi ära tehtud.

Läinud kuul oli Theresa May sunnitud ümber lükkama teated sellest, et ta on perekonna varjupaigataotluse tagasi lükanud kartusest, et see võib tekitada pingeid suhetes Suurbritannia moslemitega.

Peaminister ütles parlamendisaadikutele, et valitsus töötab koos teiste riikidega lahenduse kallal, ent Pakistaniga peetud läbirääkimisi avalikustada ei ole Bibi huvides.

Rahvusvahelised lennufirmad asusid laupäeval täitma USA presidendi Donald Trumpi määrust piirata seitsme moslemiriigi elanike reisimist Ühendriikidesse
© AFP 2019 / BJÖRN LINDGREN/TT / TT NEWS AGENCY

Kristlasi kiusatakse USA-s ja Euroopas usutunnistuse pärast taga>>

"Sellele kaasusele võib läheneda kahel viisil. Võib lihtsalt välja minna ja öelda midagi näitamaks, et Suurbritannia tegeleb selle küsimusega, või siis saame küsida, mis on Asia Bibile parem. Me töötame koos teiste rahvusvahelise kogukonna liikmete ja Pakistani valitsusega, et kindla peale saavutada meie peamine eesmärk – Asia Bibi ja tema perekonna turvalisus."

Riikides, kus kristlasi kõige enamal määral taga kiusatakse, organisatsiooni Avatud Uksed poolt korraldatud iga-aastase küsitluse kohaselt asetus selles edetabelis esikohale Põhja-Korea, edestades Afganistani, Somaaliat, Sudaani ja Pakistani. Iraak, Jeemen, Iraan, Saudi Araabia, Egiptus, Nigeeria, Liibüa ja India - riigid, kus Suurbritannia pretendeerib oma poliitilisele mõjule – kuuluvad esimese kahekümne hulka, mis toonitab, kuivõrd peenetundeliseks võib see uurimus osutuda, kui sellele järgnevad vabandused.
Hongkongis olid kristlased sunnitud kirikusse minema mustas protesti märgiks tagakiusamise vastu, mida kristlased Hiina riigi poolt tunda saavad.

Egiptuse mošeerünnakus hukkunute arv tõusis 305-ni>>

Hunti ametnikud ütlesid, et ta tahab kasutada ülevaadet selleks, et käsitleda teatud keerulisi küsimusi ja ambitsioonikaid poliitilisi soovitusi välja pakkuda. Suurbritannia on juba kaitsmas kogu maailma vähemusi, kaasa arvatud Jehoova tunnistajaid (Venemaal keelatud organisatsioon – toim.) ja jeziide, ning välisminister soovib, et kristlased saaksid samal tasemel tuge.

Hunt lausus: "Suurbritannia võitleb juba ammu rahvusvahelise usuvabaduse eest, ka peaminister rõhutas meie ülemaailmset juhtrolli selles küsimuses, kui määras minu hiilgava ametivenna lord Ahmadi ametisse oma erisaadikuna usu- ja veendumustevabaduse küsimustes. Kristlaste tagakiusamine osutub sageli ettevalmistavaks sammuks ka kõigi teiste vähemuste tagakiusamisele."

Ta lisas, et Suurbritannia saab ja peab enamal määral reageerima kogu maailma erinevates ilmanurkades taga kiustavate kristlaste õnnetule olukorrale.

Relvastatud mehed ründasid Egiptuses kristlaste busse>>

Ahmad ütles: "See küsimus tekitab minus sügava resonantsi: 70 aastat tagasi Indias toimunud lõhenemise ajal tuli minu perekonnal oma kodutared ja töö ainult oma usu pärast maha jätta. 70 aastat hiljem süveneb tagakiusamine üle kogu maailma. Meie valitsus omistav prioriteetse tähenduse usutunnistuse ja veendumuste vabadusele, ja analüüs, millest me täna teada andsime, võimaldab meil kokku seada objektiivne hinnang Suurbritannia toetuse kohta kõige haavatavamatele kristlastele üle kogu maailma.
Me püüame aru saada, milliseid samme saaks veel ette võtta, et lõpetada see vägivald, mis on saavutanud kohutava taseme ja nõudis mineval aastal ohvriks kolme tuhande kristlase elu, kes oma usu tõttu tapeti. Minu kindla veendumuse kohaselt tuleb mitte ainult tagakiusatute eest seista, vaid ka kaitsta ja tugevdada seda põhjapanevat inimõigust."

Seoses kasvava raevuga kristlikes kogukondades kõneles paavst oma pöördumises rahva poole uuest "märterluse ajastust", mis meenutab varakristluse aastaid, mil Rooma riik korraldas usklike tagakiusamisi ja hukkas neid.

"Tundub, et Rooma impeeriumi julmad tagakiusamised ei ole veel lõppenud," lausus Franciscus. "Ikka-jälle sünnib kusagil uus Nero, et inimesi ainuüksi nende Kristusesse uskumise pärast taga kiusata.
Arvukad sajatused, nii vanad kui uued, elavad edasi, toitudes vihast ja vaenulikkusest Kristuse, tema kiriku ja usklike vastu."

46
Tagid:
tagakiusamine, kristlased, Jeremy Hunt
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul