Деньги на ладони.

Tõuseb pensionite, toetuste ja hüvitiste kojukande hind

113
Uuest aastast tõuseb pensionite, toetuste ja hüvitiste kojukande hind seniselt 6,60 eurolt 7,70 euroni. Muudatus puudutab umbes 5000 sotsiaalkindlustusameti klienti.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. Pensionite, toetuste ja hüvitiste kojutoomise kuupäev jääb samaks, väljamaksmise periood on 5.-12. kuupäevani, teatab Sotsiaalkindlustusamet.

Sotsiaalkindlustusameti finantsjuhi Signe Uustali sõnul puudutab muudatus umbes 5000 sotsiaalkindlustusameti klienti, kes maksavad täna ise selle eest, et Omniva kirjakandja neile pensioni, toetuse või hüvitise koju tooks.

Riigikogu istungil keskenduti eakana hakkama saamisele >>

"Neid inimesi on küll aasta-aastalt vähemaks jäänud, umbes 97 protsenti meie klientidest saavad rahad pangakontole," ütles Uustal.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Даничев

"Hinnatõus ei ole kunagi hea uudis. Soovitame inimestel lasta hüvitised kanda pangakontodele, sellisel juhul ei pea saaja midagi maksma," rääkis Uustal ning lisas, et need inimesed, kes soovivad makseviisi muuta, saavad sellest ametile märku anda kuni 28. detsembrini.

Liikumistakistusega inimestele või neile, kes elavad hajaasustusalal ja kellele pangateenus on raskesti kättesaadav, viiakse pensionid, toetused ja hüvitised koju tasuta ka uuel aastal. Taotluse vorm on kättesaadav ameti koduleheküljel. (14.46 KB, PDF)

Hinnatõus puudutab ka umbes 600 Töötukassa klienti, kellele Omniva kirjakandja täna töövõimetoetuse koju viib. Töötukassa töövõimetoetuse osakonna juhataja Kai Sipp ütles, et kõiki teavitatakse hinnatõusust kirja teel ja antakse teada, millised on teised võimalused toetus kätte saada.

"Juhul, kui inimene ei soovi uue hinnaga kojukandega töövõimetoetust, tuleb esimesel võimalusel esitada töötukassale töövõimetoetuse makseviisi muutmise taotlus," ütles ta.

Elu pensionäri kingades nõuab ranget finantsilist distsipliini >>

"Selleks tuleb saata kas posti teel taotlus töötukassale, tulla endale sobivasse osakonda, et seal taotlus esitada või saata digitaalselt allkirjastatud taotlus e-posti teel," ütles Sipp ning lisas, et töövõimetoetuse makseviisi muutmise taotluse vorm on kättesaadav töötukassa kodulehel.

Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid ja linnaosa elanikud
© Sputnik / Вадим Анцупов

Pensionite, toetuste ja hüvitiste kojukande teenust osutab Sotsiaalkindlustusametile ja Töötukassale Omniva. Teenuse senine hind 6.60 on kehtinud kaks aastat. Hinnatõusu põhjuseks on sularahakäitlemise kallinemine ning miinimumpalga tõus, mis mõjutab kojukandega seotud püsikulusid.

Küsimuste korral saab helistada Sotsiaalkindlustusameti infotelefonile 612 1360 või Töötukassa infotelefonile 15501.

Sotsiaalkindlustusamet maksis 5. oktoobril 79 370 inimesele üksi elava pensionäri toetust summas 9,13 miljon eurot. Toetus maksti välja koos oktoobri pensioniga, kas pangaülekandega või kojukandena, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti oktoobris.

"Üksi elava pensionäri toetust maksime me eelmine aasta esimest korda. Viisime siis ka toetuse saajate hulgas läbi küsitluse. Toona nägid saajad seda positiivse lisana oma sissetulekutesse, mis aitas osta näiteks enne talveperioodi küttepuid või teha mõni muu vajalik väljaminek," rääkis sotsiaalkindlustusameti hüvitiste osakonna nõunik Merle Sumil-Laanemaa.

Kirjanik: töötavale pensionärile ei peaks pensioni maksma >>

Tallinnas toimus sügisel seminar "Eesti vanemaealise – üksi või üksi jäetud?" Seminari korraldas sotsiaalministeeriumi juures tegutsev vanemaealiste poliitika komisjon, mille ülesanne on nõustada ministeeriumi vanemaealisi puudutavates küsimustes, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tallinnas ministeeriumide ühishoones toimunud seminari eesmärk oli juhtida tähelepanu vanemaealiste üksindusele, sellega kaasnevatele probleemidele. Seminaril räägiti üksilduse seosest vananemisega ja sellest, kuidas kaasata vanemaealisi aktiivsesse ühiskonnaellu.

Üritusele olid kutsutud kohalike omavalitsuste juhid, sotsiaaltöötajad ja vanemaealiste organisatsioonide ja kogukonnaühenduste esindajad.

"Iseseisvad ja paremini toime tulevad inimesed on iga tugeva ühiskonna alus. Oluline on anda ka vanemaealistele võimalus eneseteostuseks," ütles sotsiaalkaitseminister Kaia Iva seminaril.

Seminaril räägiti lähemalt, kuidas kaasata vanemaealisi aktiivsesse ühiskonnaellu. Minister Iva sõnul tunnevad vanemaealised end ühiskonna otsuste tegemisest pigem kõrvalejäetuna.

113
Tagid:
kojukanne, Sotsiaalkindlustusamet, hüvitis, toetus, pension
Samal teemal
Eesti pensionifondide tootlus on miinuses
Suur originaal - "Vjatka moemees" Viktor Kazantsev
Omavalitsused saavad tuge hooldekodude ehitamiseks
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul