Девушки в хиджабах делают селфи на одном из пляжей Тель-Авива

Kesk-Aasia naised võitlevad oma õiguste eest

81
(Uuendatud 19:46 16.12.2018)
Kõrgõzstanis puhkes sügisel 19-aastase laulja Zere Asõlbeki videoklipist skandaal - kus tütarlaps ilmus vaatajate ette lilla rinnahoidja väel.

TALLINN, 16. detsember - Sputnik. Paljud kaasmaalased toetasid teda, postitas sotsiaalvõrgustikesse pilte endast aluspesus. Meestele see aga ei meeldinud. RIA Novosti püüdis idamaade naiste emantsipatsiooni peensustes selgust saada.

"Tuleb pesuväele võtta"

"Oh jõuaks ometi juba kätte aeg, mil meile enam ei öeldaks ette, kuidas elada ja et ärgu me tehku seda või toda. Miks ma pean olema selline nagu tahad mind näha sina ja teised," laulab 19-aastane kirgiisitar Zere Asõlbek.

Laulu "Kõz" ("Tüdruk") videos näeb ta vaba välja: tulipunased huuled ja pitsiline aluspesu, mille peal on range kuub. Kaadris on ka teisi tüdrukuid. Mõned kannavad hijabi ja traditsioonilisi Kirgiisi kleite, teised ujumistrikoosid.

PÖFF-i peaauhind rändab Kõrgõzstani >>

Video põhjustas ulatusliku avaliku resonantsi: "Iga tüdruk peaks ise oma elu juhtima", "Sa sundisid mind mõtlema, kuidas naiste vägivalda peatada", kirjutati sotsiaalvõrgustikes.

Paljud naised pildistasid Zera toetuseks end pesuväel ja postitasid pildid internetti. Nad selgitasid, et patriarhaalses ühiskonnas "tuleb end oma õiguste kaitsmiseks pesuväele võtta". Laulja ise ütles agentuurile RIA Novosti, ta läks teadlikult provokatsiooni peale välja.

Üheks selle põhjuseks on "ala katšuu" probleem - naiste röövimine sundabielu eesmärgil. ÜRO sõnul on iga neljas naine Kõrgõzstanis vähemalt üks kord kogenud füüsilist vägivalda, iga viies on abielus röövimise tulemusena.

Mõnikord röövivad tütarlapsi võhivõõrad. Mõnikord on pruudi vanemad röövijatega mestis, kuid enamasti vaikitakse sellised lood lihtsalt maha. Viis aastat tagasi karmistasid võimud karistust selle kuriteo eest, kuid see peatab väheseid.

Varastatud armastus

Eriti vapustas Zerat 19-aastase Burulai Turdalieva lugu. Tüdruk õppis ämmaemandaks Biškeki meditsiinikolledžis. Augusti lõpus pidi ta armastatud noormehega abielluma.

Paar kuud enne pulmi rööviti ta ära. Kolmkümneaastane Mars Bodošev oli temast pikka aega unistanud ja üritas teda endale saada, kuid vanematel õnnestus seda takistada. Tol päeval aga ei jõudnud nad röövlile ja tema kaaslase järele, nad kihutasid autoga minema.

Kammitsatest lahti: kuidas naised Lähis-Idas meelt lahutavad >>

Politsei pidas auto kinni ja viis kõik jaoskonda. Sealt sai Burulai oma vanematele helistada ja öelda, et temaga on kõik korras.

Seejärel haaras Bodošev noa ja torkas sellega kogu jõust tütarlapsele südamesse ja siis kõhtu. Ta jõudis isegi oma kehale lõikuda tähed "Н + Б = Х". "Б"-ga algab tütarlapse nimi "Н"-ga tema väljavalitu nimi.

"Meie riigis on palju selliseid lugusid. Ma sain aru, et midagi tuleb ette võtta," ütleb Zere, kuid täpsustab, et viimasel ajal on Kõrgõzstani naised suutnud tõusta kõrgetele ametikohtadele. Isegi vabariigi president oli lühikest aega naine - Roza Otunbajeva.

Kohalikud mehed kritiseerisid laulja provokatiivsust. Tütarlast hakati sellise "amoraalse" väljanägemise pärast ähvardama.

"Mõned kirjutasid minu isiklikule aadressile ja kirjeldasid üksikasjalikult, mida nad minuga teeksid - lubasid mul pea otsast ära lõigata," räägib ta üksikasjadest.

Hirmunud laulja pöördus politseisse. Nüüd üritavad nad teda igal võimalusel häirida kritiseerides mitte ainult tema laulu ja esitajaoskusi, vaid ka tema välimust.

Endine peaminister Felix Kulov märkis üsna teravalt, et "kui Zere figuur oleks olnud täiuslik, poleks video sellist kuuma arutelu põhjustanud".

Hoolimata sellisest vastuolulisest reaktsioonist kavatseb Zere jätkata võitlust naiste õiguste eest, laulda, õpetada lastele inglise keelt ja tegelda sotsiaalsete projektidega.

Naise rinna otstarve

Šaikal Džumalijeva püüdis aasta tagasi pöörata tähelepanu varajase abiellumise probleemile Kõrgõzstanis. Ta esitas 1970-ndate aastate menuloo "Staying alive" saatel video kujutades seal luuaga tantsivat külapruuti (kelinkat). Viiruslik video tekitas paljudes rahulolematust.

Samasugust rahulolematust põhjustas ka Kõrgõzstani presidendi Almazbek Atambajevi noorim tütar, kunstnik Alija Šagijeva, kes avaldas pildi oma vastsündinud poja rinnaga toitmisest.

Šagijeva postitas võrgustikku korduvalt isiklikke fotosid ja lisas neile emotsionaalseid diskursusi soolisest ebavõrdsusest ja naiste rollist ühiskonnas.

"Naise rind ei ole midagi vulgaarset ega sündsusetut. Inimesed on juba ammu unustanud selle tõelise otstarbe ja muutnud selle meeste imetluse objektiks," kirjutas ta sotsiaalvõrgustikes.

Pärast korduvaid süüdistusi amoraalses käitumises tuli pilt eemaldada.

Rahata

Sarnased probleemid on ka Usbekistanis. Kaks aastat tagasi šokeeris avalikkust kohaliku laulja Tamila (tema tegelik nimi on Esmeralda Rahmatova) avameelsed videod.

Ühes videos küsib tundmatu mees lauljalt, millega ta enne lavale jõudmist tegeles. Vastuseks tõuseb laulja püsti ja võtab püksid jalast. Võimud reageerisid sellele karmilt, lubades lauljat karistada.

Talt võeti esinemislitsents, keelates sellega tema avalikud esinemised. Sotsiaalvõrgustikes puhkes tõeline tagakiusamine. Selle tulemusena kustutas Tamila kõik oma kontod ja lahkus riigist.

Rahmatova ei ole Usbekistani moraalivõitlejate esimene ohver. Laulja võidakse siin litsentsist ilma jätta, kui tema laulud tunduvad "mõttetud" või laulja ise on "kaotanud nõudlikkuse enda suhtes".

Ametnike viha alla on langenud vabariigi teeneline kunstnik Dilfuza Rahimova, noorte esinejate riikliku preemia laureaat Otabek Mutalhužajev, samuti grupid "Ummon" ja "Mango".

Riigi meelelahutusäri reguleeritakse paljude reeglitega ja litsentsi saamiseks peavad kunstnikud koguma kümneid dokumente ja õiendeid.

Tuleb tõendada mitte ainult muusikalise hariduse olemasolu, vaid ka üksikasjalikult tulevast repertuaari selgitada. Kusjuures litsents on tähtajaline.

Naissoost automehaanik: roosiõitega vannile ja šoppamisele eelistan motovõidusõitu >>

Samasugune olukord valitseb Tadžikistanis. Noor kunstnik Marifat Davlatova langes kriitikatormi alla poolalasti naiste maalimise pärast.

Mõned nimetavad tema töid "sülitamiseks rahvuslikele ja religioossete väärtustele", teised imetlevad tema julgust ja maale, mis kujutavad tadžiki naise loomulikku ilu. Kunstnik tunnistas, et on saanud kümneid ähvardustega sõnumeid.

Kõrgõzstani suur kanjon.
Влад Ушаков

Kõrgõzstani ühiskondlikus organisatsioonis naiste abistamise keskus ei mõisteta tütarlaste selliseid meetodeid võitluses oma õiguste eest hukka.

"Tegutseda võib mitmeti. Me korraldame ümarlaudu, kus räägime probleemidest ja otsime võimalusi nende lahendamiseks, korraldame koolitusprogramme. Samuti on olemas kunstiprojektid, kus loovisikud väljendavad oma nägemust probleemist. Laulja Zere meetod on ebatavaline, kuid selles pole midagi laiduväärset. Inimesed ei suuda mõista ega nõustuda, et meestel ja naistel on võrdsed õigused ja võimalused," ütles agentuurile RIA Novosti naiste abistamise keskuse spetsialist Rimma Sultanova.

Kesk-Aasias on patriarhaalseid tavasid ja traditsioone alati innukalt austatud, Nõukogude Liidu ajal said naised rohkem õigusi ja vabadusi.

Kõik muutus pärast vabariikide iseseisvuse väljakuulutamist – traditsioonide taastamise otsinguil võtsid valitsused suuna traditsioonide taastamisele. Kui kummaline see ka ei tunduks, on konservatiivsus moes.

81
Tagid:
inimõigused, naised, Kõrgõzstan, Kesk-Aasia
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul