Kommunist, budist ja provokaator: Bernardo Bertolucci ja tema parimad filmid

Kommunist, budist ja provokaator: Bernardo Bertolucci ja tema parimad filmid

27
(Uuendatud 18:15 02.12.2018)
Roomas suri 78. eluaastal režissöör Bernardo Bertolucci – kommunist, budist, Freudi kummardaja. Kahekordne Oscari laureaat, üldtunustatud klassik Bertolucci eksperimenteeris igas filmis žanrite, süžee ja vormiga. RIA Novosti meenutab suure novaatori kultusfilme.

TALLINN, 2. detsember — Sputnik. Oma esimese kultusfilmi tegi Bertolucci siis, kui ta polnud veel kolmekümnenegi. Sel ajal huvitas filosoofiateaduskonna lõpetamata jätnud üliõpilast, luuletajat ja Itaalia kompartei vastküpsenud liiget poliitiline film, kirjutab RIA Novosti

"Konformist", 1970

Alberto Moravia samanimelise romaani põhjal vändatud "Konformist" uurib fašismi olemust ja nende motivatsiooni, kes seda ideoloogiat teenisid. Erinevalt paljudest teistest samatemalistest teostest hoidub Berlotucci linateos radikaalsetest avaldustest ja hinnangutest.

Režissöör loob keerukaima taiese peategelase sisemiste üleelamiste osas, kelle passiivsus ja katsed iseenese eest põgeneda hävitavad lõpuks isiksuse. "Konformist",mõjus vapustusena mitte ainult Itaalias, vaid ka kogu maailma filmikunstis. Selle linateose mõjul sündisid niisugused tänaseks klassikalised prühholoogilised draamad nagu "Ristiisa" ja "Tänapäeva apokalüpsis".

"Viimane tango Pariisis", 1972

Bertolucci üks kõige skandaalsemaid ja väljakutsuvamaid filme keelati tema kodumaal Itaalias ja paljudes teistes riikides ära. Erootilist melodraamat 45-aastase ameeriklase ja 20-aastase pariislanna armusuhetest ei sallinud ka mõlemad peaosatäitjad.

Marlon Brando süüdistas režissööri selles, et too kiskus tema sisemaailma liiga alasti ning ei suhelnud temaga veel 15 aastat peale filmivõtteid. Maria Schneider arvas filmist samuti halvasti, taunides Bertoluccit alandavate stseenide pärast. Sellegipoolest jõudis film USA-s 1973. aastaga kassahittide esikümnesse ning režissöör esitati Oscari nominendiks.

"Kahekümnes sajand" (Novecento, ka "1900"), 1976

"Viimasest tangost Pariisis" teenitud tulud võimaldasid Bertoluccil vändata ambitsioonika mammutfilmi "Kahekümnes sajand". Originaalis kestab film viis ja pool tundi, kuid maailma filmilevisse läks kolme ja poole tunni peale lühendatud versioon. Itaalia ühiskonnakihtide võitlust kujutava eepilise saaga tegevustik algab 1901. aastal ja hõlmad pool sajandit.

Sündmustiku keskmes on maaomaniku lapselaps ja sulase poeg. Nad on konventsioonide kiuste omavahel sõbrad, kuid saatus ja ajaloosündmused viivad nad pooleks eluajaks lahku. Peaosades on Robert de Niro ja Gerard Depardieu. Kuigi film tekitas kriitikute poolt mitmetist vastukaja, oli ohtrasti kära avameelsete stseenide pärast.

"Viimane keiser", 1987

Omapärase aasialiku variandi "Kahekümnendast sajandist" filmis Bertolucci pärast Inglismaale kolimist. "Viimane keiser" põhineb tegelikel sündmustel – selleks on Hiina keisri Pu Yi elulugu. Stsenaariumi kirjutas režissöör ise, filmi konsultandiks aga oli Pu Yi vend. See on üks maestro kõige enam pärjatud linateos.

Hollivuudlikult kaunis "miljardi inimese käskija" elu ja surma lugu alates muinasjutulisest lapsepõlvest suletud linnas kuni nõukogude vangi ja vanglani meldis eriti ameerika kinopublikule. Film pälvis üheksa Oscarit (neist kaks anti Bertoluccile endale), neli Kuldgloobust, Caesari preemia ja koguni Grammy auhinna.

"Unistajad", 2003

Pärast suurvorme pöördub Bertolucci tagasi kammerlikumate lugude poole, kuid ka meistri seisuses ei väsi ta vaatajat šokeerimast ja üllatamast. Tema eelviimane film "Unistajad" kõneleb seksuaalrevolutsioonist Prantsusmaal. Pariisi korteris elab vabameelne vend oma õega, nende omavahelised suhted balansseerivad intsesti piiril ja nende uueks tuttavaks saab praktikale tulnud enesessesulgunud ameeriklane.

1968. aasta üliõpilasrahutuste taustal veedavad Bertolluci tegelased oma päevi kinos käies, vaidlevad kunsti, armastuse ja poliitika üle. Erootilised ja psühholoogilised eksperimendid ekraanil, aga ka 1960. aastate noorsoo provokatsiooniliselt tõlgendatav kujutamine tõid Bertoluccile taas rohkesti kriitikat. Aga paistab, et režissööri ei kurvastanud see kunagi. Ta on öelnud: "Ma armastan edu, ehkki mõnikord tuleb selle eest maksta kõrget hinda."

27
Tagid:
režissöör, ühiskond, lavastaja, kino, surm, kultuur, Oscar, Bernardo Bertolucci, Itaalia
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul