Eesti parteide pastakad

Kommi-pastaka agitatsioon: kuidas Eesti poliitikud valijaid meelitavad

46
(Uuendatud 16:42 22.11.2018)
Sputnik Eesti kolumnist Nikolai Filonov jagas oma arvamust meetoditest, mida Eesti poliitilised jõud oma valimiskampaanias kasutavad.

Nikolai Filonov

Mida lähemale valimised Eestis jõuavad, seda rohkem teabemüra Eesti poliitikud tekitavad. Sisukate arutelude ja eredate ideede asemel pakutakse valijaile taas komme, pastakaid, kohvi ja kondoome. 

Stenbocki maja
© Sputnik / Денис Грабусов

Lisaks sellele kaasatakse ka administratiivne ressurss — lõppude lõpuks on iga valija jaoks "oluline" uue valgusfoori avamine kohaliku linnaosavanema juuresolekul või 100 meetri jooksmine koos ministriga!

Kõik need on mõistagi emotsioonid. Siiski tundub, et just tunded mõjutavad meie lõplikku valikut, eriti kui riigi poliitiline aktiivsus ei ole väga kõrge ja poliitikututel pole suurt midagi öelda.

Kogu rikkaliku valiku juures…

Kas vene keelt kõneleva elanikkonna traditsioonilist keskerakonna eelistamist võib lugeda teadlikuks valikuks?

Lõppude lõpuks ei ole see pikkade aastate vältel andnud mitte-eestlastele tõepoolest mitte midagi peale ilusate sõnade ja lubaduste: kodakondsuse küsimus on seni lahendamata, venekeelse hariduse kaotamine jõuab finišisirgele ja tsentristid, sõltumata sellest, kas nad on opositsioonis või valitsuses, viitavad jätkuvalt "objektiivsetele raskustele." 

EKRE partei pastakad
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ent vene keelt kõnelevad valijad hääletavad jätkuvalt nende eest, sest kõige efektiivsema "kompvekkide" kampaania korraldab enamasti just keskerakond.

Aeg-ajalt esineb mõni partei juhtidest järjekordsel tähtpäeval kehvapoolses vene keeles.

Mõnikord seistakse kultuurisündmusel isegi vene suursaadiku läheduses. Kuna teiste parteide juhid ei tee sedagi, on tulemus loogiline.

Tõrviku ja ajakirjandusega mõistuse vastu

Emotsioonidele tuginevad teisedki Eesti parteid. Tõrvikurongkäigud, skandaalsed populistlikud loosungid ja muu väline atribuutika said Eesti Rahva Konservatiivide Erakonna (EKRE) suureneva populaarsuse aluseks.

Loomulikult järgneb hääletajate seas valimisjärgne kainenemine, kuid on ebatõenäoline, et nad midagi olulisemat nõudma hakkaksid.

Eesti 200: riiki ei tohi elukutselistele poliitikutele ära anda >>

Eesti suumeedia poolt aktiivselt reklaamitav partei "Eesti 200" ei eristu samuti põhjalikuma analüüsi või läbimurdeliste ideede poolest. Olemuselt on tegu arvukate poliitiliste vigade tõttu hääletajate toetust kaotava Isamaa reinkarnatsiooniga. 

Majanduslikult põhjendamata loosungid rahvusvaheliste korporatsioonide riiki meelitamisest ja metoodiliselt täiesti läbimõtlemata ettepanek eesti- ja venekeelsete koolide ühendamisest eestikeelse õppetöö baasil tekitavad tunde ideede puudumisest ja näitavad täielikku sõltuvust hilisemast "sõbralike meediakanalite propagandatööst.

Kas on lootust, et Eesti valija muutub ühel päeval ka teadlikumaks? Ilmselt juhtub see alles siis, kui poliitikute väärotsustest põhjustatud probleemide arv inimese elus ajab tal lõpuks kopsu üle maksa.

Eestis protestiti tohutute aktsiiside vastu >>

Kuna järgnevatel aastatel vähenevad ELilt saadavad rahalised vahendid (mida igaüks tõenäoliselt ka oma rahakotis tunnetab) ning et keegi ei soovi riigi rahvustevaheliste probleemidega tegeleda, toimub selles suunas kahtlemata mõningane positiivne areng.

Kuid ka poliittehnoloogiad ei seisa paigal, mis tähendab, et parteilised muinasjutud muutuvad veelgi atraktiivsemaiks.

Autori arvamus ei pruugi toimetajate seisukohaga kokku langeda.

46
Tagid:
peibutus, parteid, vene keel, loosungid, kampaania, venelased, lubadused, propaganda, valimised, Riigikogu valimised, Eesti 200, Isamaa, EKRE, Keskerakond, Eesti Vabariik, Eesti, EL
Samal teemal
Koalitsiooni töövõime on saanud tugeva löögi
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul