Inetu pardipoeg Kopli: Tallinna kõige kummalisem asum eile, täna, homme

"Inetu pardipoeg" Kopli: Tallinna kõige kummalisem asum eile, täna, homme

115
(Uuendatud 13:12 12.11.2018)
Sputnik Eesti sooritas reisi Tallinna kõige koloriitsema ja võõrandunuma asumi minevikku, olevikku ja tulevikku. Üsna varsti muutub see kant aga Eesti pealinna üheks prestiižikaimaks nurgakeseks.

TALLINN, 11. november — Sputnik, Svetlana Burceva. Põhja-Tallinna linnaosas Kopli poolsaarel paiknev Kopli asum on läbi aegade olnud kehvavõitu kuulsusega. Paljud tallinlased ei ole elu seeski kordagi selle poolsaare servas käinud. Arvati, et seal pesitsevad kui mitte eluheidikud, siis sünged ettearvamatud tüübid ja üldse – pole mõtet saatust narrida, ilmaaegu sinnakanti uudistama minna.

© Sputnik / Владимир Новиков
"Inetu pardipoeg" Kopli: Tallinna kõige kummalisem asum eile, täna, homme

Aga just selleks, et Kopliga lähemalt tutvuda, kogunes poolteistsada inimest laupäeval, 3. novembril laevaremonditehase sissepääsu kõrval asuva Mereakadeemia hoone juurde. Vaatamata sombusele ilmale, mis tõotas selgelt vihmasadu, oli siia tulnud nii perekonnad väikeste lastega kui ka pensionärid. Mõned jõnglased veeresid kohale isegi tõukeratastel.

Ebatavalise ekskursiooni Eestimaa pealinna vahest kõige salapärasema minevikuga, kõige mahajäetumasse ja nüüd ka kõige kujuteldamatu tulevase väljanägemisega piirkonda korraldasid Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid ja kodu-uurija Josef Kaz.

Экскурсию по Копли проводит краевед Йосеф Кац и старейшина Пыхья-Таллинн Раймонд Кальюлайд
© Sputnik / Вадим Анцупов
Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid ja kodu-uurija Josef Kaz

Katz kõneles poolsaare ajaloost, Kaljulaid plaanidest ja projektidest, mis lähimas tulevikus muudavad Tallinna kunagise töölisrajooni, viimase paarikümne aastaga omalaadseks võõrandumisvööndiks on kujunenud asumi välisilmet tundmatuseni.

Бесплатная экскурсия по Копли
© Sputnik / Вадим Анцупов
"Inetu pardipoeg" Kopli: Tallinna kõige kummalisem asum eile, täna, homme

Kopli tehniline õitseaeg

Varem rippus Mereakadeemia hoone tornil puidust kella numbrilaud pealejoonistatud osutitega, mis näitasid tardunult kellaaega kakskümmend minutit kahe peal. "Veel hiljuti võis öelda: Tallinnas kulgeb aeg tasapisi, aga Koplis on ta igaveseks seisma jäänud," alustas Josef Katz oma ekskurssi ajalukku ja lisas: "Päev läheb päeva järel, nädal nädala ja aasta aasta järel, aga Koplis on alati kellaaeg kakskümmend minutit kahel." Kuid möödunud aastal asendati joonistatud sihverplaat päris kellaga, mis näitab õiget aega.

Бывшее здание заводоуправления Русско-Балтийского завода
© Sputnik / Вадим Анцупов
Hoone on projekteritud ja ehitatud möödunud sajandi alguses Vene-Balti laevatehasele

Kodu-uurija ütles, et hoone ise on projekteritud ja ehitatud möödunud sajandi alguses Vene-Balti laevatehasele – seal asus tehase juhtkond, kellaosutid puidust numbrilaual aga talletasid ajahetke, mis kõlas esimene tehasevile, millest algaski Tööstusliku Kopli eluaeg, mis kujundas piirkonna ilme. Tehas rajati Vene imperaatori Nikolai II käsul 1912. sajandil, selle projekti teostamiseks kogunes Tallinna laevaehituse tehniline eliit kogu Venemaa impeeriumist.

Tehase juhtkonna hoone ja kogu tehaserajatiste kompleksi, samuti töölisasula arhitektiks oli Aleksandr Dmitrijev, kes on projekteerinud Uue Admiraliteedi Peterburis. Tehase ehitamiseks kasutati esmakordselt ehituskraanasid ja ekskavaatoreid.

Это руины бывших зданий в нижней части Копли, которые станут частью новых домов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Töölisasula, mille ehitised on osaliselt tänaseni säilinud

Kuni Esimese maailmasõja alguseni jõudis ettevõte, mille tsehhides töötas 3000 töölist, toota kolm raskehävitajat, 12 kerget miinilaeva, kuus allvelaeva, millest neli viidi Kaug-Itta Transsiberi magistraalile. Kui sõda algas, käivitati veel üks tsehh 8000 töölisega – miinide ja meremürskude tootmiseks.

Tehases töötas tol ajal üle 11 000 inimese, seega peaaegu kümnendik osa kogu Reveli elanikkonnast, seetõttu otsustati vedada Koplisse esimene trammiliin ja rajada poolsaare paremal kaldal suur töölisasula, mille ehitised on osaliselt tänaseni säilinud. Just need barakid, asula territooriumi teatud isoleeritus lõidki kogu poolsaarest pikaks ajaks inetu pildi.

Бесплатная экскурсия по Копли
© Sputnik / Вадим Анцупов
"Inetu pardipoeg" Kopli: Tallinna kõige kummalisem asum eile, täna, homme

Ehkki, tasub tunnistada, see koht, kus kunagine töölisagul asetseb, vapustab oma ilu ja looduslähedusega. Elumajad tööliste jaoks ehitati peaaegu mererannale, sõiduteest eemale, kuid kogu piirkonna taristu jäi käe-jala ulatusse. Need olid oma aja kohta küllaltki mugavad ja kaasaegsed eluasemed, kus oli silmas peetud tööliste vajadusi ja loodud mõnusaid olmemugavusi ning puhketingimusi.

Заброшеные дома на улице Сепа, в районе Копли уже готовые декорации для фильма про зомби
© Sputnik / Вадим Анцупов
"Inetu pardipoeg" Kopli: Tallinna kõige kummalisem asum eile, täna, homme

Töölispiirkonna teine elu

Nõukogude ajal jäi Kopli töölisrajooniks, kus tootmise lipulaevaks oli ikka seesama laevaremonditehas. Pärast NSV Liidu lagunemist hakkas piirkonna taristu allavoolu libisema, üksnes tehase territooriumil säilis tööstuse oaas – laevaremonditehas BLRT. See asetses Kopli poolsaare kaugeimas otsas ega kavatse oma asukohta muuta.

Nagu ütles Raimond Kaljulaid, lähevad Kopli vasemalt poolelt Tallinna Bekkeri sadama ja piirisadama alad järk-järgult elamuehituse ja ärihoonete rajamise alla. Ajapikku jääb suletuks ainult väike sadamakrunt, kus hakkavad asuma piirivalvurid, kuid peaaegu kogu rannajoon saab rahvale avatud.

Один из домов в Профессорской деревне в Копли
© Sputnik / Вадим Анцупов
"Inetu pardipoeg" Kopli: Tallinna kõige kummalisem asum eile, täna, homme

Põhja-Tallinna linnaosa vanema sõnul muutub poolsaare parempoolne osa, kus paiknes töölisasula, varsti kardinaalselt – siia ehitatakse luksuselamud, kust saab otseteed mere äärde välja mina. Loomulikult ilmuvad ka kauplused, puhkekohad, lasteaiad ja pargid.

Võimalik, et Koplisse tuleb samasugune promenaad nagu see, mis ühendab Pirita ja Kakumäe piirkonda. Raimond Kaljulaid rääkis ka veel ideest, mis tekitas ekskursioonist osavõtjates üllatust – trammiliini rajamisest Stroomi supelrannani.

Ajad muutuvad, aga hingele jääb alati oma koht

Möödunud sajandi algul Tallinna Vene-Balti laevaetehase ehitusele saabunud töölised tulid põhiliselt Mariupoli ja Hersoni oblastist, metallurgide ja terasetootjate mekast. Oma valdavas enamuses olid nad õigeusklikud, kellel oli vaja kusagil palvetada ja kiriklikest sakramentidest osa saada. Nende jaoks ehitati töölisasula serva väike kirik, mis pühendati meremeste ja rändurite kaitsjale pühak Nikolaile. See elas üle mõlemad sõjad ja käesoleval ajal on ta restaureerimisel, muutudes otse meie silme all üha kenamaks.

Храм Николая Чудотворца в Копли
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kirikuhoone ümber on vaikus ja rahu

Kirikuhoone ümber on vaikus ja rahu, nagu satuksid rahuvööndisse. Võib-olla on siin nii vaikne veel sellegi pärast, et töölisasulasse pole peaagu üldse elanikke jäänud – nad on kolinud pealinna teistesse piirkondadesse, vabastades Kopli territooriumi täielikuks ümberehituseks. Kirik seisab merepinnast kõrgemal ja siit avaneb uhke vaade Paljassaare lahele ja poolsaarele, mis paistab käeulatuses. Siin laiub linnukaitseala, seetõttu võib Kopli lähedal tihtilugu näha valgeid luiki, kes midagi pelgamata päris kalda äärde tulevad.

Странный, старый дом в Копли, на крыльце которого стоит с десяток игрушечных собак и щенков. Выглядит это все пугающе
© Sputnik / Вадим Анцупов
"Inetu pardipoeg" Kopli: Tallinna kõige kummalisem asum eile, täna, homme

Paljassaare lähedus annab piirkonnale erilise ilu, leiab Raimond Kaljulaid. "Seal midagi ehitada ei tohi. Aga koht on kaunis. Ja päris mere kaldal. Kui vaadata inimese vaatevinklist, kes mõtleb, kuskohas Tallinnas elada, siis Kopli piirkond kujuneb väga ahvatlevaks: siin on peagi uued elamud, siin on hästi lähedal meri, ilus loodus, mets – need on väga head tingimused."

Omaärase ekskursiooni ajal jagasid osavõtjad vastastikku oma Kopliga seotud lugusid – paljud on kunagi selles piirkonnas elanud, nii mõnigi oli otsustanud "riskida" ja juba nüüd siiakanti kolida.

Участники бесплатной экскурсии по Копли
© Sputnik / Вадим Анцупов
"Inetu pardipoeg" Kopli: Tallinna kõige kummalisem asum eile, täna, homme

Näiteks põlisele tallinlannale Nellile on jäänud eredad mälestused lapsepõlvest Koplis ja uusaastapidudest endises rahvamajas, nõukogude ajal Meremeeste Klubis. "Ma mäletan, et siin olid parkettpõrandad ja marmortrepp. Minu vanaema elas Kopli liinidel ja ma käisin siin sageli. Ning mu isa töötas terve elu laevaremonditehases," lausus Nelli.

Участница экскурсии по Копли Нелли
© Sputnik / Вадим Анцупов
Nelli perekonna elu oli pikka aega tigedalt Kopliga seotud

Nelli perekonna elu oli pikka aega tigedalt Kopliga seotud, perekonna arhiivis on seniajani tallel fotod, millelt võib näha, mismoodinii park kui konkreetsed majad aastakümnete eest välja nägid. "Minu ema on pärit Vasknarva külast. Vahetult enne sõda lapsi enam sulasteks ei antud ja mu taat kolis 1940. aastal oma perega Tallinna. Pärast sõda aga naases isa tehasesse," pajatas Nelli.

Здание бывшего Коплиского народного дома, в советское время здесь был матросский клуб
© Sputnik / Вадим Анцупов
Endine rahvamaja, nõukogude ajal oli siin Meremeeste Klubi

Abikaasad Marina ja Albert ütlesid, et nad ostsid Koplis ehitatavasse majja korteri ja seetõttu on neil eriti huvitav niisugusel ekskursioonil viuibida. "Meile meeldis kõik väga. Halvast ilmast hoolimata on meil hea meel, et veetsime selle aja ekskursioonil mööda Koplit ja saime teada, kuidas piirkond areneb. Oleme väga rõõmsad, et aja jooksul muutub Kopli ainult paremaks ja kaunimaks," jagasid Albert ja Marina oma muljeid.

Участниики экскурсии по Копли Альберт и Марина
© Sputnik / Вадим Анцупов
Abikaasad Marina ja Albert

Paljud koos Raimond Kaljulaidi ja Josef Katziga tehtud laupäevase jalutuskäigu osalised tunnistasid, et olid tulnud ekskursioonile mitte ainult silmaringi laiendamiseks ja Kolpi poolsaarega tutvumiseks, vaid ka selleks, et rohkem teada saada piirkonna tulevikust, perspektiividest, mida taoma elanikele pakub.

Бесплатная экскурсия по Копли
© Sputnik / Вадим Анцупов
Vihma tibutas edasi, kui saabus aeg kodudesse laiali minna, kuid inimesed ei kiirustanud...

Vihma tibutas edasi, kui saabus aeg kodudesse laiali minna, kuid inimesed ei kiirustanud – oli tahtmine veel veidikeseks siia, järsku hoopis uutes värvides veiklevatele vanadele tänavatele jääda, vahetada muljeid ja arutada juba ilmnenud uusi tulevikuplaane.

115
Tagid:
ekskursioon, reportaaž, ühiskond, Mereakadeemia, Josef Kaz, Raimond Kaljulaid, Kopli, Läänemeri, Eesti, Tallinn
Teema:
Tallinna uudised (327)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul