Kammitsatest lahti: kuidas naised Lähis-Idas meelt lahutavad, illustreeriv foto

Kammitsatest lahti: kuidas naised Lähis-Idas meelt lahutavad

91
(Uuendatud 17:03 04.11.2018)
Lähis-Ida riikides oli naiste seisund kogu 20. sajani vältel väga haavatav. Viimasel ajal on olukord muutumas. Sellest, kuidas naised konservatiivsetes riikides meelt lahutavad, on juttu RIA Novosti artiklis.

Ksenija Melnikova, RIA Novosti 

Kodukolde hoidja, ustav abikaasa ja paljulapseline hoolitsev ema, kes käib ringi parandžaas ja ilma meheta ei julge ninagi kodunt välja pista – umbes niisugune stereotüüp on läänes Lähis-Ida naistest välja kujunenud. Võib-olla kunagi ongi sedasi olnud.

Eurooplased mosleminaiste usulisest riietusest >>

Aga nüüd on olukord muutunud: noored neiud teenivad ise raha, käivad Euroopas või USA-s õppimas ja on aina jõulisemalt emantsipeerumas. Paljud korraldavad selliseid peoõhtuid, et nende eakaaslastel läänes jääb vaid kadestada. 

Luku taga

"See, et mehed peavad meid igal pool saatma, muudab mu elu tõeliseks põrguks. Meie, tütarlapsed, tahame sõpradega hängida, pidutseda ja kusagil kohvikus lõunat süüa, selleks mingit luba küsimata," kirjutas 21-aastane Saudi Araabia kodanik kasutajatunnusega JUJU19 ajalehe The New York Times toimetusse.

Ka Taani keelas naistel oma nägu varjata, illustreeriv foto
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Naised peavad oma mehelt, isalt, vennalt või koguni pojalt õppima või reisile minekuks, abiellumiseks ja isegi lihtsaks arstivisiidiks loa saama. Ameerika väljaanne ujutati sõna otseses mõttes üle kaeblike läkitustega Lähis-Ida kuningriigist.

"Ükskord sõitsin ma taksoga ja auto sattus avariisse, aga kiirabi keeldus mind haiglasse viimast, sest minuga ei olnud kaasas mind saatvat meest. Jäädi nõusse alles siis, kui üks mu sugulane kohale saabudes neile loa andis. Ma kaotasin palju verd. Kui ta poleks õigel ajal pärale jõudnud, oleksin ma kindla peale surnud," pahandab 19-aastane Ar-Riyāḑi neiu kasutajanimega RULAA.

Temaga liitub 42-aastane arst Sarah Saudi Araabiast: "Iga päev teele asudes pean mina, täiskasvanud naine, alaealiselt pojalt selleks luba küsima."

Suitsused muutuste tuuled

Kõrvaltvaatajale paistab naiste seisund kõigis Lähis-Idas ühtviisi raske. Kuid Saudi Araabias on muutuste tuuled juba puhuma hakanud: tütarlastel lubati spordivõistlusi vaatamas käia ja autot juhtida, samuti tegelda klubides võitluskunstidega ja käituda vabameelsemalt.

Viimase viie aastaga on kuningriigis suurenenud suitsetavate naiste arv. Eriti meeldib neile vesipiip. Kauplustes hõljub meloni- ja maasikamaitseline suitsuhõng. Ent leidub neidki, kes eelistavad sigarette.

"Kui mu mees teada sai, et ma suitsetan, oleks lugu peaaegu lahutuseni läinud. Hiljem ta leppis ja lubas mul lausa kodus suitsetada," ütleb 30-aastane Aisha. Saudi Araabia tervishoiuministeerium on avaldanud aruande: 16 protsenti kuningriigi naisüliõpilastest on proovinud suitsetada ning 11 protsendil neist on see harjumuseks saanud.

Aina enam vesipiibu suitsetajaid on ka vabameelsemas Jordaanias, ütleb RIA Novostile turismivallas töötav Ammani elanik.

"Palestiina, Jordaania, Süüria ja Liibanon on väga sarnased. Seevastu Pärsia lahe riigid on hoopis teine maailm. Usklikud naised, keda meil on nelikümmend protsenti, ei käi tavaliselt klubides, kus müüakse alkoholi. Aga nad külastavad rahumeeli vesipiibutube ja suitsetavad seal avalikult. Baarides, kus alkohol voolab jõgedena, käivad liberaalsete vaadetega neiud, need, kes pearätti ei kanna," seletab ta.

Eesti naised arutavad Peterburis soolise võrdõiguslikkuse probleeme >>

Naiste päev

Araabia Ühendemiraatides on tekkinud termin "naiste päev". See tähendab, et teatud supelrannad (näiteks Jumayrā ja Al Mamzar), rahvuspargid ja avalikud pargid, fitness-klubid, ujulad ja veepargid on kindlatel nädalapäevadel meestele suletud. Kusjuures kõik on kinnitatud seadusandlikul tasandil.

Kuni ühed on rahul piskuga, lähevad teised täieliku läbimurde suunas. Tõeliselt liberaalseks on muutunud Dubai.

Presidentide  Hassan Rouhani, Ilham Alijevi ning  Vladimir Putini kohtumine Bakuus.
© Sputnik / Алексей Никольский

"Kujutage endale ette mingisugust Dubai pilvelõhkujat. Maja nagu maja ikka, ilma mingite märgistusteta peale selle, et sissepääsu ees seisab üks mees. Astud tema juurde, nimetad vajaliku nime või salasõna. Sind lastakse sisse, sõidad liftiga üles. Avaneb korteriuks – ja seal on suur klubi tohutu baari ja diskoriga. Siin hängivad ringi nii mehed kui ka mosleminaised," jutustas RIA Novostile anonüümseks jääda soovinud vestluskaaslane Araabia Ühendemiraatidest.

Dubais on muidugi ka teisi meelelahutusi. Hanan Mazouzi Sobati korraldas koos teiste kiiret sõitu armastavate naistega motoklubi Araabia Gasellid. Ilma parandžaata, kallid päikeseprillid ees, kõrgetel kontsadel, liibuvates teksades või minikleitides luksuslike sportautode omanikud kihutavad magistraalil, kus võivad igale mehele silmad ette anda. Spidomeetri osuti näitab üle 200 kilomeetri tunnis – naised kimavad mööda kõrbeteid.

"Varem arvasid mehed, et ma olen tulnud kõrberallile kellegagi koos. Mind ei pandud lihtsalt tähele. Nüüd on nende suhtumine muutunud: paljud mehed nurisevad, et ma pidavat nende naisi moraalselt rikkuma," tunnistab Sobati. Praegu on selles klubis 80 naist, kellest paljud on ärinaised, ent on ka koduperenaisi.

Rahbarile külla

Kui Pärsia lahe riikides on konservatiivsetest tavadest alati rangelt kinni peetud, siis teistes Lähis-Ida riikides pole oldud samavõrra partiarhaalsed. Mõnedes neist tundsid naised end 1950–1960. aastatel palju vabamalt kui nende lapselapsed tänapäeval tunnevad. Tol ajal, kolonialismijärgsel perioodil taandus religioon tagaplaanile, tekkis rohkem võimalusi eneseväljenduseks, emantsipeerumispoliitikat aeti ajuti lausa riiklikul tasandil.

Näiteks Magribi juhtivas riigis Tuneesias anti naistele 20. sajandi keskel abordiõigus – läänes võidi sellest ainult unistada. Iraanlannad kandsid enne 1979. aasta revolutsiooni miniseelikuid ja lõikasid juuksed euroopalikult moodsaks poisipeaks.

Pärast šahhi kukutamist karmistati riietumisreegleid ning tugevdati segregatsiooni sooliste tunnuste põhjal. Kusjuures see ei takistanud noori korraldamast "kinniseid peoõhtuid omadele".

Sääraseid põrandaaluseid peopidamisi püüavad Iraani võimud kõigest jõust laiali ajada. Aga ei kõrged trahvimäärad ega isegi ähvardav vanglakaristus noori ei peata.

"Me koguneme kellegi juurde villasse, katame aknad madratsitega kinni ja paneme muusika möirgama. Tantsime. Iraanlannadel on kategooriliselt keelatud seda teha. Tantsida tohivad ainult mehed. Ütlen enamgi: neiud võtavad niisugustel olengutel napsi, suitsetavad, ühesõnaga lõõgastuvad. Aga kui keegi tabatakse, pole vanglast pääsu. Või siis ähvardab 100 piitsahoopi. Ükskord saime kokku Shemshaki asulas, Teheranist tunnise sõidu kaugusel. Me nimetasime seda paika Shibizaks (analoogiana Ibizaga). Sinna ilmus politsei: naised kisasid ja karjusid, mehed anusid halastust. Nad peksti läbi, hiljem võeti vahi alla. Niisugused reisid ja vahistamised meid ei hirmuta: me isegi postitame olengute pilte Instagrami," pajatas RIA Novostile 21-aastane tudeng Teheranist, kes tutvustas end nimega Hawar.

"Feminismi ohver": meeste õigus seksile >>

2016. aasta juulis lahvatas Iraani pealinnas suur skandaal: ühel järjekordsel peoõhtul nabiti kinni 150 noormeest ja neidu, kes tähistasid sünnipäeva. Kuidas hällilast ja peokülalisi karistati, on täpsustamata, ajapikku vaikiti see lugu maha.

"Araabia maailma Monaco"

Kuni Iraani võimud moraalilangusega võitlevad, siirduvad noored iraanlannad koos teiste naistega konservatiivsetest Lähis-Ida riikidest seikluste otsinguil liberaalsematesse naaberriikidesse. Kõige sagedamini valitakse selleks Liibanon.

Riigi pealinn Beirut on täielik ööelu Meka. Baarid, striptiisiklubid, kasiinod – Liibanoni nimetatakse Araabia maailma Mekaks, "Lähis-Ida pärliks". "Mosleminaised käivad baarides, klubides, pidutsevad. Hiljaaegu käis siin ansambel Scorpions. Metallica on siin käinud. Siia kogunevad kodanikud Lähis-Ida riikidest, kus valitsevad karmimad kombed," ütleb RIA Novostile üks vestluskaaslastest, kes on suure osa elust veetnudki Liibanonis.

Tema sõnul sõidavad Saudi Araabia naised Bahreini ja Liibanoni, et autot juhtida ja kangemat kraami juua. "Isegi süürlannad kipuvad nui neljaks nädalavahetuseks Liibanoni – tahavad argikammitsaist välja pääseda, kellegagi tutvuda. Pearätte kandvad naised tulevad seltskonniti: tantsivad, joovad, lasevad end lõdvaks. Baarides riietutakse nõnda: poolläbipaistvad kleidid, kõrged kontsad. Rikkad naised kutsuvad noormehi, kes tahavad lisaraha teenida, ja tellivad meeste striptiisi. Ja üldse on siin ka oma prostide suletud kogukond," poetab vestluskaaslane üksikasju.

Lähis-Ida riikides oli naiste seisund kogu 20. sajani vältel väga haavatav. Viimasel ajal on olukord muutumas. Tuleb uus põlvkond – noored inimesed võivad saada hea hariduse, sealhulgas välismaal, ja ka reisida ning avardada ettekujutust sellest, mis on lubatav ja normaalne.

Autori arvamus ei pruugi ühtida toimetuse seiskohaga.

91
Tagid:
konservatiivid, meelelahutus, suitsetamine, võrdõiguslikkus, ühiskond, naine, Saudi Araabia, Liibanon, Süüria, Lähis-Ida
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul