Kingituseks ootavad mehed sel päeval ennekõike naiste tähelepanu

Tähistame ülemaailmset meestepäeva

58
(Uuendatud 08:21 04.11.2018)
Härrad mehed! Kui paljud teist siin Eestis veel arvavad, et ainus hetkesähvatus inimkonna tugevama poole suhtes kõrgendatud tähelepanu ilmutamiseks ei saabu enne 23. veebruari, siis on teil täielik õigus meenutada, et leidub üks teinegi selleks sobilik kalendripäev.

TALLINN, 3. november — Sputnik. Tänu NSV Liidu esimesele ja viimasele presidendile Mihhail Gorbatšovile lõpetati 2000. aastal meeste "diskrimineerimine" ja maailma avalikkus hakkas iga aasta novembrikuu esimesel laupäeval tähistama ülemaailmset meestepäeva (World Men's Day).

Seda NSV Liidu omaaegse riigipea algatust toetasid Viini magistraat, ÜRO Viini keskus ja hulk teisi rahvusvahelisi organisatsioone. Sellest ajast peale tähistatakse meestepäeva tavapärselt paljudes riikides, kuigi ametlikult pole seda tähtpäevana kinnitatud.

Üldhariduskoolis on meesõpetajaid alla kuuendiku>>

Tervena elatud aastaid tuleb tasapisi juurde
© Sputnik / Александр Викулов

Kingituseks ootavad mehed sel päeval ennekõike naiste tähelepanu. Mehed on õnelikud, kui naised on valmis seda siira rõõmuga osutama.

Eksisteerib ka veel rahvusvaheline meestepäev (International Men's Day), mida tähistatakse iga aasta 19. novembril.

Seda päeva tähistati esmakordselt 1999. aastal Trinidadi ja Tobago Vabriigis ning sellest ajast saadik pühitsetakse seda ka USA-s, Suurbritannias, Jamaicas, Austraalias, Indias, Singapuris, Maltas ja Lõuna-Aafrikas.

Selle rahvusvahelise meestepäeva algatajaks Lääne-India ülikooli doktor Jerome Teelucksingh. Tema tegi ettepaneku luua pidupäev, mis toonitab meeste positiivset rolli perekonnas ja ühiskonnas. Tolleks tähistamiskuupäevaks valis Teelucksingh 19. novembri – oma isa sünnipäeva, kes tema sõnul oli suurepäraseks järgimisväärseks eeskujuks.

Eesti naised arutavad Peterburis soolise võrdõiguslikkuse probleeme>>

Tänaseks tähistatakse seda pidupäeva enam kui 50 riigis: Austraalias, Austrias, Suurbritannias, Ungaris, Ghanas, Iisraelis, Indias, iirimaal, Itaalias, Kanadas, Hiinas, Norras, Pakistanis, Venemaal, USA-s, Singapuris, Trinidadis ja Tobagos, Lõuna-Aafrika Vabariigis, Jamaicas ja mujal.

Meestepäeva eesmärgiks on juhtida tähelepanu meeste soolisele diskrimineerimisele nende perekondliku rolli määratlemisel ja laste kasvatamisel. Ühtlasi panevad tähtpäeva korraldajad rõhku poiste ja meeste tervise hoidmisele ning nende sotsiaalsele, emotsionaalsele, füüsilisele ja vaimsele heaolule.

58
Tagid:
ülemaailmne meestepäev