Piloodid rääkisid suhtumisest aplausidesse maandumise puhul, illustreeriv foto

Piloodid rääkisid suhtumisest aplausidesse maandumise puhul

152
(Uuendatud 16:06 28.10.2018)
Vene reisiteenuste pakkuja Tutu.ru küsitles RIA Novosti palvel Venemaa lennufirmade piloote selle kohta, kuidas nad suhtuvad ovatsioonidesse pardal, ja selgitas välja, et lendurid ei kuulegi neid aplause, millega reisijad neid tänavad.

TALLINN, 28. oktoober — Sputnik. Lisaks arvavad lendurid üksmeelselt, et hetkel, mil lennuk maapinda puudutab, on enneaegne ovatsioone vallandada, edastab RIA Novosti

National Geographic taastas kaotsiläinud reisi MH370 "surmaspiraali" >>

Venemaa lennufirmas töötav viieaastase lennustaažiga Konstantin väljendas mõistmatust selle üle, et reisijad plaksutavad, kui lennuk ei ole isegi veel peatunud.

"Kujutage endale ette olukorda: te olete hõivatud mingi väga tähtsa tegevusega, teie tähelepanu on ainult sellele keskendunud, aga siis astub keegi selja tagant ligi ja üritab teid segada. Kuidas te reageerite? Parimal juhul ei osuta tähelepanu. Nõnda on ka piloodiga maandumise hetkel. Meie pulss sageneb, vererõhk tõuseb. Mitte midagi kõrvalist me sel hetkel ei märka, kogu tähelepanu on suunatud protsessile, seadmetele. Aplausi me seetõttu ei kuule. Hiljem annavad stjuuardessid teada, et reisijad plaksutasid. Minu arvamus on, et aplodeerida tuleb siis, kui lennuk on peatuses, see oleks õigem," ütles ta.

30-aastase lennustaažiga piloot Sergei vastas samuti küsimusele, kuidas ta suhtub aplausidesse pardal, et reisijad "rõõmustavad liiga vara". "Suhtun eitavalt sellesse kombesse plaksutada, kui lennuk on alles maad puudutanud. Enamasti me reisijate aplause ei kuule. Aga stjuuardessineiud ütlevad hiljem, et salong aplodeeris. Meil on hea meel," lausus lendur.

Video Boeingu kabiinist võttis mõneltki netikasutajalt soovi lennata >>

Ta juhtis veel kord tähelepanu sellele, et maapinna puudutamise hetkel plaksutamises ei ole mingit loogikat, kuna ees on veel ruleerimine.

"Meil on niisugune mõiste – "gate to gate" –, kui reisijad kohale toimetame, siis võib kergemalt hingata, plaksutada. Minu tööaja jooksul olen ainult üks kord reisijate aplausi kuulnud, aga salongis oli sel hetkel ilmselt nagu teatris. Sedavõrd valjusti ja tormiliselt plaksutati," tunnistas Sergei.

Ta meenutas hiljutist juhtumit, kui lennuk Sotšis maandumisel stardi- ja maandumisraja piirest välja veeres ja põlema süttis, 18 inimest sai vigastada. Tema sõnul plaksutasid reisijad ka siis kohe pärast maandumist.

Lendur Maksim, kel on lennustaaži üle 15 aasta, väljendas suhtumises pardal kõlavatesse ovatsioonidesse täielikku solidaarsust oma kolleegidega. "Parem oleks, kui reisijad kinnitaksid oma toolidel istudes turvavööd, isegi kui lend kulgeb rahulikult. Õhus tuleb ette igasuguseid ootamatusi ja inimesed peavad aru saama, et pardal peavad nad ise enda eest hoolitsema," soovitas lendur.

Varasemalt küsitles Tutu.ru enam kui 5000 inimest selle kohta, kuidas nad tollesse traditsiooni suhtuvad. Enamik (53%) vastas, et plaksutavad käsi: 37% teeb seda alati, nende jaoks on see viisiks pilooti pehme maandumise eest tänada, 15% aga plaksutavad siis, kui tuju tuleb. 22% osutus selle traditsiooni vastasteks – ise nad ei plaksuta ja on pahased, kui teised reisijad seda teevad.

152
Tagid:
ovatsioon, aplaus, maandumine, ühiskond, lennuk, reisija, lennufirma, Venemaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul