Venemaal algasid repressioonid altpoolt: sõnavabadus on ohus, illustreeriv foto

Venemaal algasid "repressioonid altpoolt": sõnavabadus on ohus

87
(Uuendatud 13:59 28.10.2018)
Tänavune oli esimene aasta, mil mitmed üsna kõrgetasemelised karjäärid nurjusid mitte kuritegude tõttu, vaid sellepärast, et tippametnikud solvasid kodanikke oma valimatute avaldustega.

Viktor Marahhovski, RIA Novosti

Kõigepealt uudiseid. Kirik toetas Kaasani metropoliit Feofan isikus seadusandlikult anonüümsuse piiramist internetis. "Tõenäoliselt ilmub nüüd kusagil arvamus, et jälle avaldab vaimulikkond arvamust selle kohta, mis pidurdab vaba kodanikuühiskonna ja demokraatia arengut. Ei, me oleme selle poolt, et me ei muutuks lõppude lõpuks kontrollimatuks massiks, mida tegelikult keegi kusagil siiski juhib ega hävitaks üksteist," ütles metropoliit.

See ennetav seletus loomulikult ei aidanud. Vabaduse eest võitlejad mõistavad kirikutegelased hukka kodanikuühiskonnale vastutegutsemise eest.

Ja neid võitlejaid võib mõista — anonüümsus internetis on suurepärane võimalus selle kodanikuühiskonna jäljendamiseks ilma ise selle liikmeks olemata.

…Tegelikult käib viimastel päevadel uue hooga puhkenud vaidlus "vabaduse piiride üle" kahe küsimuse ümber: 1) Kas on üldse olemas lubamatuid avaldusi? ja 2) Kui on, siis kes määrab lubatu piirid? Siin on veel äärmiselt oluline, et mõlemale küsimusele anti hiljuti vastused ja need tulid niiöelda "altpoolt".

Anonüümsed mõnitajad pandi oma sõnade eest vastutama >>

Tänavune oli esimene aasta, mil mitmed üsna kõrgetasemelised karjäärid nurjusid mitte kuritegude tõttu, vaid sellepärast, et tippametnikud solvasid kodanikke oma valimatute avaldustega. Kõigepealt sattus avaliku arvamuse roomikute alla "krahvinna de Leroy Merlin" oma põlguse väljendamisega "alamrahva võidujanu" suhtes ja muutus soliidse kaubandusketi mainekujundajast üsna sapiseks paariaks (Kaubandusketi "Leroy Merlin" suhtekorraldaja Galina Panina postitas oma Facebook'i kontol teate, et jalgpalli maailmameistrivõistlustel põletasid jalgpallihaiged pärast Venemaa võitu Hispaania üle võidujoovastuses tütarlapse — toim.).

Siis aga pudenes karjääriredelilt imekiiresti Saraatovi oblasti tööminister, pärast seda, kui oli rääkinud madalapalgaliste võimalusest toime tulla vaid makaronide söömises seisneva dieediga ja selgitanud, et tema staatus ei võimalda tal endal seda dieeti proovida.

Eneseväljenduse seni viimane ohver (kelle saatus pole veel otsustatud) on kohusetundlik filmirežissöör, kes otsustas paljastada müüdi Leningradi blokaadist "ülemuste rikkalike söömaaegade" kujutamisega filmis, vaatamata sellele, et ajaloost on teada pikka nimekiri "ülemustest", kes blokaadi ajal nälga surid.

Nüüd aga jõuame peamise juurde. Kõik need kukkumised karjääriredelilt toimusid ilma nende kodanike osaluseta, kes positsioneerivad end kodanikuühiskonna häälekandjana ja mõnikord isegi vaatamata nende vastuseisule.

Lihtsad inimesed ilmutasid entusiasmi, välja arvatud Saraatovi ametniku puhul, kuna ta oli vihatud võimuesindajaaga ja ametivõimud vabanesid temast kohe, kadus ka huvi tema vastu peagi.

Suhtekorraldaja ja režissööri juhtumis tõlgendab Kodanikuühiskonna Hääl kodanike nördimust dissidentide tagakiusamisena. Põhjus tundub olevat lihtne. Selle asemel, et ühineda Kodanikuühiskonna Häälega Kremlivastastes massilistes protestides või nõuda "režissöör Sentsovi" vabastamist, kujundavad kodanikud järjekindlalt oma tegevuskava. Ja see on selle seisuse tegevuskava, mis on end positsioneerinud vahendajana ühiskonna ja eliidi vahel ega lange dramaatiliselt kokku.

Riik toetab IKT alast teadustööd kolme miljoni euroga aastas >>

Seetõttu ei taha meediaklass tunnistada kodanikke tõelise kodanikuühiskonnana. Kodanikud omakorda ei tunnista meediklassi oma huvide esindajana. Selle asemel, nagu arenenud riikides tavaks, loovutatakse meelega oma algatusõigus, sest nad saavad hakkama ka ilma selleta.

…Sellist olukorda saab seletada vaid ühtviisi. Trikk on selles, et Venemaa areneb traditsiooniliselt hüpetega — see ei käi mitte ainult riigi, armee, infrastruktuuri ja tööstuse, vaid ka ühiskonna kohta tervikuna. Venemaa on regulaarselt arengus vahele jätnud etapid, mida tinglikus "läänemaailmas" peetakse hädavajalikeks ja kohustuslikeks — ja sattunud mõnikord arenenud ühiskondadest isegi ettepoole.

Muuhulgas tundub, et me oleme vahele jätnud staadiumi, kus väärikatest kesklinnakvartalitest ja äärelinnadest pärit väikese ja keskmise kodanluse esindajad, kohalike ajalehtede väljaandjate dünastiad, koolide hoolekogude ning vabamüürlaste kohalike organisatsioonide liikmed jne moodustasid teistes tsiviliseeritud Euroopa ühiskondades läbitungimatu vahendajate klassi.

21. sajandi teisel kümnendil sisenesid aga kõik Venemaa kodanikud, keskkütte, vesivarustuse ja sidejuhtmega otse igasse mobiiltelefoni.

See tähendab, et kurikuulsast "kogukonnast" kohe arenenud individualismi vabadusse, mis võimaldab teha ja säilitada algatusi vahetult, pöördudes otse võimuadressaadi poole.

Seepärast suhtutakse "opositsioonilisse meediaseisusesse", mida kodanikele Kodanikuühiskonnana peale surutakse, sageli kui häbematutesse firmajuhtidesse, kes muudkui tõstavad niigi fantastilisi kommunaalteenuste tariife. Kodanikud ei vajagi tegelikult "arvamusliidreid" – nad on neil juba niigi olemas. Kodanikud kuulavad ainult neid avalikke tegelasi, kellega nad nõustuvad. Ja ainult siis, kui nad nendega nõustuvad.

Kuidas laikimised suhtlusvõrgustikes võivad suhteid rikkuda >>

Tänapäeval ühinevad kodanikud situatsioonipõhiselt, kujundavad ennast ja edastavad riigi juhtkonnale oma seisukohad mõeldavast, mõeldamatust ja vastuvõetamatust, kiiduväärsest ja andestamatust. Need arusaamad, kordame, ei lange kokku VIP opositsiooniga meedias. Kodanikud on moraali ja poliitika tähenduses sügavalt "lihtrahvas".

Neis pole mingit kohta teemadele, mis põlvkonnast põlvkonda ahvatlevad privilegeeritud meediaseisust: kunstnike vabadusele nautida riigitoetusi vastutasuks võimu hulka sattunud varaste halastamatu nüpeldamise eest; headest peredest pärit loovajakirjanike õigusele osaleda avalikus halduses; häbematute poliittehnoloogide piiramatutele eelarvetele ja muudele sellistele "igavestele väärtustele".

Kodanikud, kes on ilma jäetud meediaseisuse juhtivast ja suunavast rollist on vastu rahvuse ajaloo, traditsiooniliste usundite ja riigi armastuse hakkimisele. Seal, kus eliit (pole oluline kas ametnikud või loovinimesed) lähevad lubatud piiridest kaugemale – korrutavad kodanikud kollektiivsete jõupingutustega need väärtused nulliga.

Seepärast ei ole meediaseisus kui ühiskonnakiht praegu sõnavabaduse piiramise vastu. Ta nõuab, et ametivõimud kaitseksid teda "pööbli" tagakiusamise eest — see tähendab vahetult kodanike eest. See näitab paremini kui miski muu, et enamik kodumaisest "tsiviil-kultuurilisest eliidist" ühiskonnas ei kujuta endast vahendajate pealisehitust ühiskonnale, vaid on iseseisev klass, mis väljendab oma klassihuvisid. Ja kui ta ei taha "massi järele joosta" ja satub selle tõttu ühiskonna surve alla, siis on see olnud tema valik.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

87
Tagid:
poliitika, ühiskond, sõnavabadus, turvalisus, internet, sotsiaalmeedia, Venemaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul