Kootud sokid ja kindad

Dušanbes hinnati Eesti kudujate meisterlikkust

341
(Uuendatud 12:34 16.10.2018)
Tadžikistani pealinnas toimunud rahvusvaheline käsitööfestival "Tšakan" pälvis ka eestlaste tähelepanu.

TALLINN, 16. oktoober — Sputnik. Tadžikistani pealinnas Dušanbes toimus rahvusvaheline käsitööfestival " Tšakan", kus osales kokku umbes 100 meistrit ja käsitöölist Tadžikistanist ja ka lähematest ning kaugematest välisriikidest. 

Tantsuansambel Neposedõ, arhiivifoto
© Фото : из личного архива ансамбля танца "Непоседы"

Sputnik Tadžikistan teatab, et festivali välismaalastest külaliste hulgas oli ka ökobrändi Villapai asutaja Iti Pallin. Ta saabub oma kudumitega Dušanbesse juba kolmandat korda.

Iti võttis kaasa pisut tooteid igast kategooriast: mõned paarid lastekäpikuid, mitmed soojad villased sokid, mis sarnanevad artikli autorite sõnul Pamiiri džurabidega (käsitsi kootud etniliste poolvillaste sokkidega — Toim.), samuti ühe hämmastava ornamendiga lumivalge salli.

"Miks nii vähe? Selleks on põhjused — meie villased tooted on väga kallid, mõnikord ka Eesti rahva jaoks. Näiteks soojade sokkide hind on 50 dollarit, see õrn sall — 130 dollarit," märgib meister.

Artikli autorite sõnul mõistab Eesti käsitööline, et sellise summa eest võib end Dušanbe kohalikul turul pealaest jalataldadeni riidesse panna.

"Nii oligi. Festivali külastajad võisid tema toodud töid vaid vaikselt imetleda," märkisid Sputnik Tadžikistani ajakirjanikud, lisades, et paljud teisedki osalenuist kaebasid vähese ostuhuvi üle. 

Tadžikistani pealinn Dušanbe
© Sputnik / Алексей Куденко

Võib-olla tehti üritusele vähe reklaami, või nappis ostjatel raha, kuid ilusad ja imetlusväärsed tooted ei leidnudki uusi omanikke, järeldab üks kommenteerijatest: "Silmad ei jõua kaupa ära imetleda, kuid hinnad hammustavad: kuidas kulges Tšakani festival Dušanbes".

Eestlanna hämmastavad avastused

Iti Pallini jaoks ei piirdunud Kesk-Aasia Vabariigi pealinna külastamine vaid oma toodete tutvustamisega: ta jagas Tšakani festivalil Tadžiki kolleegidega ka oma ettevõtjakogemust. 

Nagu Pallin selgitas, õnnestus tal luua küllaltki edukas villaste käsitöötoodete seeria, mida müüakse Eestist kaugel asuvais paikades.

Pallin kommenteeris Dušanbe visiiti ka oma ettevõtte Facebooki lehel:

"Eesti käsitööga, sealhulgas Villapai kudumitega Tadžikistanis:)) Kaks teleintervjuud ja kaks leheintervjuud ka antud:)"

Tadžikistan tutvustas oma rahvuslikku dastarkhāni II rahvusvahelisel plovifestivalil.
© Sputnik / Игорь Лекаркин

Allpool lisas ta:

"Väga põnevaid inimesi olen siin kohanud. Aga minu tänaseks lemmikuks oli üks vene mees, kes tuli minuga eesti keelt rääkima, sest oli kolm aastat Eestis elanud ja tundis vajadust keel ära õppida. Teiseks, rahvariietes ja peakattega naine imetles me käsitööd ning uuris kõike muud ning lõpuks teatas rõõmsalt, et tegelikult meeldivad talle hoopis minu riided:D"

341
Tagid:
villased tooted, kudumine, käsitöö, ettevõtlus, festival, Dušanbe, Tadžikistan, Eesti
Samal teemal
Sputnik kutsub Tadžikistani
SKO riikide tippkohtumine Venemaa ja Hiina osalusel lõppes positiivselt
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul