Laste hulgas populaarne mäng Granny: vanaema haarab kirve, illusreeriv foto

Soome meedia: laste hulgas populaarne mobiilimäng Granny on õudne

178
(Uuendatud 16:01 14.10.2018)
Väiksemate koolilaste hulgas on praegu eriti populaarne mobiilimäng Granny, mis on parasjagu õudne ja kus peategelane on kole vanaema (Granny). Mängu põhiline sisu on selles, et vanaema tuleb ja tapab mängija ära.

TALLINN, 14. oktoober— Sputnik. Granny vanusepiir on 12 eluaastat, aga seda mängivad paljud nooremad lapsed koos oma kaaslastega. See on lihtne, sest mängu saab omale laadida igaüks, vahendab portaal Eestinen viitega ajalehele Helsingin Sanomat.

Lapsed räägivad, et mängivad seda mängu koolis, nii et vanemad ei pruugi sellest midagi teada. Mängu teeb raskeks see, et majas ringi liikudes võib nurga tagant välja ilmuda kole tegelane zombie-vanaema, kes mängija tükkideks raiub.

Asjatundjad võrdlevad Grannyt teise hittmänguga Fortnite, mille vanusepiir on samuti 12 eluaastat, aga mis köidab samuti nooremaid lapsi kui 12-aastaseid. Granny ja Fortnite on end juba söövitanud laste ellu, nii et neid mänge mängivad lapsed isegi õues olles.

Asjatundjate väitel pole õudsate tegelastega mängud tingimata halvad, kuna vanemad inimesed vaatavad samuti õudusfilme.

Veebileht juhendab vanemaid lastekasvatamise keerulises töös >>

Lapsevanematel soovitatakse vaadata, mis mänge lapsed mängivad ja kui mäng pakub lapsele huvi, siis võib sellest vaadata Youtube'i versiooni, et laps saaks aru, millega tegu ning koos vanematega saaks mängu analüüsida.

Soomes soovitatakse koolides nutitelefonid ära keelata, illustreeriv foto
© Sputnik / Артем Житенев

Kuigi mängus on palju vägivalda, ei tasuks seda väga karta, kuna see on fantaasia vili, nii nagu ka filmid. Filmides pole tapmisi ära keelatud.

Mängudega seonduvas pole süüdi nende loojad ega lapsed, vaid vanemad, kel lasub vastutus. Kui mäng on vanematele tundmatu, tekitab see hirmu, vahendab portaal. 

Kasvatustööd on aga raske teha, kui ise asjast mitte midagi ei tea, seetõttu on paljude vanemaste jaoks kõige lihtsam lahendus mängu mängimine ära keelata.

Lapsi aga ei saa lõpmatuseni keelata ja kontrollida, varem või hiljem leiavad nad hirmutavad asjad ikka üles. Seetõttu on soovitav koos lastega tehnoloogiat avastada võimalikult vara – siis, kui last suudetakse veel kontrollida. Aga mitte kunagi pole hilja sellega algust teha.

Internet on saanud noorte igapäevaelu asendamatuks osaks

Mullu oktoobris Võrumaa Antsla gümnaasiumi viienda klassi õpilane haaras kehalise kasvatuse tunnis noa ja hakkas sellega oma klassikaaslasi ähvardama, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Õnneks keegi kannatada ei saanud. 

Kuni neljandik lastest kannatab vaimse tervise probleemide käes >>

Psühholoogi ning organisatsiooni Lapsepõlve Akadeemia juhi Jelena Parfjonova sõnul on laste ja alaealiste agressiivse käitumise peamiseks põhjuseks nende lähikond, esmajoones perekond.

Kurjategija võib kasutada väljamõeldud identiteeti ja võõraid fotosid ning sotsiaalvõrgustikes spetsiaalselt oma tegevuse tarvis loodud kontosid, illustratiivne foto
© Sputnik / Александр Кряжев

Oma praktikas väikelaste vanematega kokku puutudes kohtab psühholoog pahatihti sellist nähtust nagu "teadvustamata lapsevanemlus". Paljud lihtsalt ei tea, miks ja kuidas lapsi uutes oludes kasvatada ja mõnikord ei tee üldse mitte midagi. Kõige lihtsam vahend vanemliku tähelepanu asendamiseks on nende jaoks tahvelarvuti.

Tallinna Lastehaigla psühhiaatriateenistuse juhataja dr Anne Kleinbergi sõnul kannatab kuni neljandik Eesti lastest ja noorukitest mingit laadi vaimse tervise probleemi käes, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti augusti lõpus. 

Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna abilinnapea Tõnis Mölderi sõnul tuleb senisest oluliselt suuremat tähelepanu pöörata vaimsele tervisele ning ka probleemide märkamisele ja ennetamisele.

Nutitelefoni jõllitamine teeb teismelised õnnetuks >>

"Statistika näitab, et vaimse tervise probleemid on süvenemas ning on tähtis, et meil oleksid professionaalsed asutused, kust inimesed saaksid abi ning ei peaks olema oma murega üksi," ütles Mölder.

Tervise Arengu Instituudi (TAI) loodud veebileht tarkvanem.ee koondab infot, nõuandeid ja nippe igas vanuses laste vanematele. Veebis on kaetud lai valik teemasid, millega kõigil emadel-isadel on kasulik kursis olla.

Info ja nõuanded on veebilehel jaotatud teemade ja vanusegruppide kaupa, et hõlbustada sisu kiiret leidmist. Vanem saab lugeda erinevate vanemlusstiilide kohta ja mõelda, millist kasvatusstiili ise kõige enam kasutab ning lugeda selle mõjust lapse arengu toetamisel.

178
Tagid:
vanaema, Granny, teismeline, arvutimäng, lapsed, tapmine, kool, Soome
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul