Estraadilaulja Anne Veski

Anne Veski: Jossif Kobzon oli Kunstnik suure tähega

104
(Uuendatud 21:11 30.08.2018)
Püüame olla Jossif Kobzoniga sarnased, et inimesed kuulaksid meiegi etteasteid püsti seistes, nagu see oli tema esinemistel, ütles Anne Veski.

TALLINN, 30. august – Sputnik. Uudis Jossifi Kobzoni surmast olid populaarse eesti lauljatari Anne Veski jaoks šokk. Intervjuus Sputnik Eestile rääkis lauljatar oma kohtumistest Kobzoniga ja temalt saadud toetusest ajal, kui ta muusikuna alles oma esimesi samme astus. 

"Jossif Kobzon oli kunstnik suure tähega! Kui mul olid Moskvas aastapäevakontserdid, oli ta alati kohal ja õnnitles mind, kinkides mulle oma laule. Kui ma estraadilaval oma esimesi samme astusin, sain temalt julgustust ja head nõu," ütles lauljatar.

Suri legendaarne laulja Jossif Kobzon
© Sputnik / Михаил Климентьев

Ta ei öelnud täpselt, milliste nõuannetega tegu oli, kuid tunnistas, et need on teda elus palju aidanud: "Ja ma teadsin, et kui midagi läheb halvasti, võisin ma alati tema abile loota. Jumal tänatud, et niisuguseid hetki oli vähe."

Anne Veski rääkis ka Jossif Kobzoni kontsertidelt saadud naudingust. Eelkõige tuletas ta meelde laulja etteastet Tallinnas, mis kestis kolm tundi:"Ma istusin tookord ja mõtlesin:" Mamma Mia! Kuidas suudaksin mina nii esineda, et inimesed mind kolm tundi suu lahti vaataksid ja kuulaksid? "

Jossif Kobzoni edu põhjustest rääkides märkis Anne Veski esitatava repertuaari mitmekesisust.

"Ta laulis oma isamaast, sõprusest, nii juudi meloodiaid kui vene rahvalaule. Kui kõikidel artistidel oleks repertuaaris selline tagavara," lisas ta.

Anne Veski usub, et lavadel pole enam selliseid kunstnikke nagu Kobzon. "Kõik tema laulud olid tähendusega. Nii noored kui vanad võivad tema lauludest midagi enda jaoks leida… Ta oli lihtsalt suurepärane laulja," lisas Veski, "Teate, kui inimene laulab südamest, siis pole oluline, kas seade on kaasaegne või mitte."

Peamine on see, et Jossif Kobzon andis oma laulude tuuma kuulajatele nii selgelt ja ausalt edasi, et tema töö kujutab endast tervet ajajärku. Tema fenomeni uuritakse veel pikka aega."

Vaatamata lauljatari tänasele leinameeleolule, tunnistas ta, et on õnnelik, võimaluse elada ühel ajal Jossif Kobzoniga ja tema kontserte kuulata.

"Me peame püüdma olla Jossif Kobzoniga sarnased selles mõttes, et inimesed kuulaksid meiegi soolokontserte püsti seistes, nagu see oli tema esinemistel," võttis Anne Veski öeldu kokku. 

Neljapäeval, 30. augustil suri Moskvas kuulus Nõukogude ja Venemaa laulja, NSV Liidu rahvakunstnik Jossif Kobzon. Möödunud aasta septembris tähistas kunstnik oma kaheksakümnendat sünnipäeva.

© Sputnik / Mikhael Klimentyev
President Putin Jossif Kobzoni 80. sünnipäeva juubelikontserdil

Lauljal diagnoositi 2005. aastal tõsine onkoloogiline haigus. Tänavu juulis pandi Kobzon haiglasse. Tema seisundit hinnati "stabiilselt raskeks".

Oma kontserttegevuse kõrval osales Jossif Kobzon aktiivselt Venemaa ühiskondlik-poliitilises elus. Ta oli korduvalt valitud Riigiduuma saadikuks. Laulja oli laialdaselt tuntud oma rahualgatustega Tšetšeenia konflikti ajal 1990. aastatel.

Päästes inimelusid ja riskides enese omaga, võttis Kobzon osa läbirääkimistest 2002. aastal Moskvas Dubrovka teatrikeskuse hoones inimesed pantvangistanud terroristide pealikuga. Läbirääkimiste tulemusena õnnestus tookord vabastada kolm alaealist ja üks naisterahvas.

Pärast 2014. aastal Ukrainas toimunud riigipööret kritiseeris Kobzon uut võimu, mõistis hukka Kiievi-poolse sõja vallandamise Donbassis.

© Ruptly
Jossif Kobzon: "Ma püüdsin oma auditooriumi suunata."
104
Tagid:
matus, lein, laulja, surm, Jossif Kobzon, Anne Veski, Eesti NSV, Moskva, Eesti, Venemaa
Samal teemal
"Kremli ööbikud" kogusid Narvas rekordilise kuulajaskonna
Kuidas Läti pärast "New Wave" Sotši lahkumist hakkama saab
Venemaa valis välja oma esindaja 2017. aasta Eurovisioonile
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul