Tartu Ülikool - ajakirjanike kasvulava

Sputnik ootab endiselt külla Rootsi poolt solvatud Tartu tudengeid

135
(Uuendatud 11:26 15.08.2018)
Sputniku kommunikatsiooni- ja avalike suhete direktor tuletas Tartu ülikooli uuele rektorile meelde Margarita Simonjani poolt tudengitele esitatud kutset Moskva külastamiseks

TALLINN, 14. august — Sputnik. Teabeagentuur Sputnik kinnitas ametlikult, et Margarita Simonjani poolt Tartu Ülikooli (TÜ) tudengitele esitatud Moskva külastamise kutse on endiselt jõus.

Kutse täpsustamiseks saadeti ülikooli vastsele rektorile Toomas Asserile sellekohane kiri.

"Margarita Simonjani kutset korrates teavitame Tartu Ülikooli üliõpilasi — Uppsala ülikooli suvekoolis osalenuid — veel kord pakkumisest külastada Sputniku peakontorit Moskvas.

Telekanali RT ja agentuuri Sputnik peatoimeta Margarita Simonjan
© Sputnik / Владимир Трефилов

Pakume teile võimalust uudisteagentuuri tööga tutvumiseks ja juhtkonnaga kohtumiseks," öeldakse Sputniku kommunikatsiooni- ja avalike suhete direktori Pjotr Lidov-Petrovski kirjas.

Moskva reisist huvitatud üliõpilastel palutakse võtta ühendust Sputnik Eesti büroo juhi Elena Cheryshevaga, kelle kontaktid on lisatud. 

On teada, et Eesti tudengite Moskvasse kutsumise põhjuseks sai 2018. aasta juunis Rootsi Uppsala ülikoolis toimunud intsident.

Mõni aeg tagasi rääkis Sputnik Eesti Tartu Ülikooli tudengiterühma osalemisest Uppsala Ülikooli Vene ja Euraasia Uuringute Instituudi rahvusvahelises suvekoolis.

Lääne meedia lemmik —"Valged kiivrid" — fabritseerisid Süüria keemiarünnaku >>

Kooli organiseerija Gregory Simons kutsus muude lektorite seas esinema ka tuntud Briti ajakirjaniku Vanessa Beeley, kes peab populaarset blogi teravatel rahvusvahelistel teemadel. Beeley sõja-ajakirjandusele pühendatud loengut kuulama läinud isikute seas oli mitu TÜ tudengit.

Kuuldes lektori sõnu, et Vene ajakirjanikud annavad mõnikord objektiivsemat teavet kui nende Lääne kolleegid, hakkasid Tartu üliõpilased demonstratiivselt saalist väljuma, püüdes Beeley esinemist takistada.

Hiljem selgitasid nad oma käitumist soovimatusega Rootsi ülikooli seinte vahel "Kremli propaganda läbi "venestatud" saada".

"Kuuma rauda tagudes" esitasid Tartu üliõpilased kohe ka kollektiivse kaebuse Uppsala Ülikooli Vene ja Euraasia Uuringute Instituudi president Claes Levinsonile.

Selles kirjutasid nad, et nad ei oodanud Rootsi kõrgkoolilt "jultunud Nõukogude-Vene propagandat" ja nõudsid kategoorilises toonis kõrgkooli juhtkonna poolset vabandamist. 

"Mittepoliitkorrektset" lektorit kompromiteerivate tõenditena esitasid kaebuse autorid viited tema RT ja Sputniku lehekülgedel ilmunud materjalidele.

Giulietto Chiesa: Balti riikidele on iseloomulik eriline russofoobia liik >>

Alates 2013. aastast telekanalit RT ning uudisteagentuuri ja raadio Sputnikut peatoimetajana juhtinud Margarita Simonjan kutsus toona pettunud Eesti tudengeid üles kriitiliselt mõtlema ja Moskvasse sõitma, et näha vene reaalsust oma silmadega.

"Kallid üliõpilased, te olete noored, uudishimulikud, on õige aeg õppida ringi vaatama ja kriitiliselt mõtlema." Inimesi sildistada jõuate te alati, kuid praegu ootame teid Moskvasse. Korraldame, näitame ja räägime teile, kuidas me töötame."

Tulge, arenege, tehke oma järeldused. Ma kutsun teid, "pöördus Simonjan üliõpilaste poole, kes Rootsis ülikooli "vene propaganda" peale vihastusid.

Nagu uudisteagentuur Sputnik Eesti juba kirjutas, olid "kuumad" Eesti tudengid häiritud Vanessa Beeley kriitilistest väljaütlemistest Lääne propaganda meetodite kohta, mida kasutatakse teadvalt valeteabe levitamiseks. Selle eredaks näiteks tõi ta läänemaailmas tuntud libauudise Süüria võimude poolt keemiarelva väidetavast kasutamisest Doumas. 

Veelgi rohkem elevust tekitas Vanessa Beeley Eesti noorte seas märkusega, et Nõukogude Liit tegi 1953. ja 1957. aastal ettepaneku keelata sõjapropaganda rahvusvahelisel tasandil. Seda teavet pidasid Eesti tudengid "nõukogude propagandaks.

135
Tagid:
dogma, kuulamisoskus, sõjaajakirjanik, ajupesu, suvekool, avatus, objektiivsus, tsensuur, propaganda, ajakirjandus, Vene ja Euraasia Uuringute Instituut, Uppsala ülikool, Tartu Ülikool, Claes Levinson, Pjotr Lidov-Petrovski, Gregory Simons, Vanessa Beeley, Toomas Asser, Margarita Simonjan, Uppsala, Rootsi, Moskva, Eesti, Tartu, Venemaa
Samal teemal
Kes õhutab Eestis "nõiajahti"
Simonjan andis hinnangu uutele RT ja Sputniku vastu esitatud süüdistustele
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul