Kurski hukkumise aastapäev

Poolakad irvitavad taas tragöödiate üle järjekord on "Kurski" käes

192
(Uuendatud 11:13 31.07.2018)
Mida "uut" avastasid poolakad 2000. aasta tragöödias, kus hukkus 118 meremeest ja kuidas sellele Venemaal reageeritakse – RIA Novosti materjalis.

TALLINN, 31. juuli — Sputnik. Poola stuudio Jujubee töötas välja arvutimängu nimega "Kursk". Müük algab 11. oktoobril. Autorid lubavad põnevat mängukogemust, rohkeid süžeeliine ja mis kõige tähtsam — pilku allveelaeva hukule "uue nurga alt", edastab RIA Novosti.

Barentsi mere põhjas

Kaptenisillale viivas ukses asuv illuminaator puruneb kildudeks, klaasi taga on kohutavast grimassist moonutatud meremehe nägu. Stopp-kaadri ajal liigub kaamera aeglaselt ümber mehe, näidates lähedalt kukalt, kus turritab kuuma toru tükk. Haavast voolab tumepunane veri. 

Kaamera pöördub koridori suunas, kus toimub plahvatus: leek haarab endasse teise meremehe, lööklaine paiskab ta trepile ja ta pea puruneb.

Järgmine kaader: laeva välisvaade. Keres on suur auk, läbi Barentsi mere häguse vee paistab kajut Venemaa riigivapiga. Stoppkaader lõpeb, avausest tõuseb õhumullide pilv, nagu oleks tegu surnud meremeeste hingedega.

Niisugune on Jujubee arendajate ettekujutus "põneva mängukogemuse, rohkete süžeeliinide ja uue vaatenurga" dekoratsioonidest. Ise määratlevad nad mängu žanrit kui "seiklust" ja "ellujäämist". Mängija ülesandeks on uppuvast allveelaevast pääsemine.

Putinil on see, mida Trump ihaldab ja poolakad kardavad >>

"Oleme kuulnud, et reaktsioon on küllaltki vastuoluline"

Mängu loonud stuudio direktor Michal Stempen tunnistas 2016. aastal antud intervjuus, et ettevõte on kuulnud Venemaa vastuolulistest reaktsioonidest mängu väljakuulutamisele.

"Esimene videotreiler võeti soojalt vastu, kuid siis saadi teada, et autoriteks on poolakad. Kurb, et meie mängu valmimine langes kokku Venemaa ja Lääne vahelise konfliktiga," selgitab ta.

Stempen viitas analoogile – mängule "Minu sõda." Ellujäämise simulaator aastast 2014, arendajaks jällegi Poola ettevõte "11-bit Stuudio". Süžee aluseks on Sarajevo piiramine 1992-1996. a., Jugoslaavias toimunud kodusõja päevil. Mingisugust negatiivset reaktsiooni ei tekkinud.

Tõsi on see, et "Minu sõjal" süžeeliin praktiliselt puudub. Mäng on üles ehitatud kõigi sõjaõuduste näitamisele, kus tuleb näiteks valida: kas kasutada viimast lauajuppi akna kindlustamiseks ja seeläbi röövlite küüsist pääseda või läita tema abil lõke ja küpsetada tule kohal rotti. Võib õppida suhkrust puskarit ajama, et seda tulusalt lihakonservide ja ravimite vastu vahetada.

Kõik on korraldatud nii, et isegi kui mängijal oli eelnevalt sõjast romantiline ettekujutus, ei jää sellest poole tunni möödudes midagi järele.

Poola on nõus koduse tuuma-Harmagedoni eest pealegi maksma >>

"Ämblikmees"

"Kurski" autorid seevastu arendavad süžeed. Allveelaevale tungib spioon, eesmärgiga varastada kiirtorpeedo "Škval" joonised, mis ka tegelikult Nõukogude Liidus loodi ja 1970. aastate lõpul relvastusse võeti.

Kui ajakirjanik intervjuu ajal spiooni NATO-luurajaks nimetas, kiirustas Stempen teda parandama: "Ei, ei, mitte NATO! Lihtsalt spioon. Me ei täpsusta tema päritoluriiki! Loomulikult võib eeldada, et ta saadeti mõnest Lääneriigist, kuid mängus seda ei mainita."

Isegi kui keegi ei näe "eelduses" otsest vihjet, piisab, kui sisestada 21. sajandi põhilisse infotööriista Google'isse kaks sõna: "Škval" ja "spioon". 

Kohe otsingutulemuste esilehel on lugu USA spioon Edmond Pope"i kohta, keda kajastatakse Venemaa luuretalitustes koodnimetuse "Ämblik" all. Alates 1969. aastast teenis Pope USA mereväes ja kapteni auastmes pensionile läinuna sai mehest Mereväe teadusliku uurimisvalitsuse luurenõunik.

Sarnasused "lihtsalt spiooniga" ei piirdu sellega. Pope külastas esmakordselt Moskvat 1994. aastal ja sattus kohe Venemaa mereväe vastuluure tähelepanu alla. Kaks aastat hiljem asuti teda alaliselt jälgima ja avastati, et ameeriklane huvitus " Škvalidest" — Vene laevastiku veealustest rakettidest, mille eest on võimatu kõrvale põigata.

"Ämblik" arreteeriti. Tema õnneks allkirjastas Vladimir Putin kuus kuud hiljem, kohe pärast Moskva linnakohtu otsuse jõustumist, Pope"i armuandmistaotluse ja järgmisel hommikul lendas Ameerika spioon tagasi USA-sse, selle asemel, et veeta järgmised 20 aastat Venemaal range režiimiga koloonias.

On tõenäoline, et mängu ühe paljude tõotatud lõppude kohta ütleb Stempen taas: "Ei, ei, ainult mitte Venemaa president. Me ei täpsusta millise riigiga on tegu. Muidugi võib eeldada, et spioonile andis armu mõni Euraasia riigipea, kuid mängus seda ei täpsustata."

Venemaa reaktsioon

Venemaa sõjaajalooühingu teadusdirektor Mihhail Mjagkov teatas kommentaaris RIA Novostile, et sellise videomängu valmistamine on osa infosõjast. Ta meenutas, et ajalooga mängimine ei too kunagi head.

Ukraina "kangelaste" nimeline Volõõnia veresaun — on, mida meenutada >>

Enamik Runeti kasutajatest reageeris mängu videotreilerile samamoodi, soovitades autoreil end allveelaevas hukkunud meremeeste sugulaste olukorda asetada. Toome ühe YouTube'i kommentaaridest. "Kujutan ette: nooruk istub kuvari ees ja jälgib, kuidas upub või põleb elusalt tegelane, kelle prototüübiks oli tema isa."

Ma mõistan, kui mängudes on globaalsed traagilised sündmused üldistatud kujul, näiteks sõda kaugel Iraagis või Afganistanis. See tähendab, et surm on isikustamata kujul ja tegelaste aluseks ei ole reaalsed inimesed. Siin on aga tegu 118 konkreetse meeskonnaliikmega, keda veel hästi mäletatakse. "

"Tragöödiast sõu tegemine on kuritegu," ütleb Mihhail Mjagkov, "Olen veendunud, et nimi "Kursk" valiti spetsiaalselt selleks, et meid rohkem haavata. Kas võiks ette kujutada, et Venemaal luuakse videomäng 1944. aastal toimunud Varssavi ülestõusu motiividel?"

"Või mäng, mis kujutab Ameerika Ühendriikide kaksiktornide kokkuvarisemist 2001. aastal? Sellised fantaasiad on meie jaoks väljaspool eetikapiire. Ma olen niisuguse "meelelahutuse" meie riigis levitamisele kategooriliselt vastu. Ka teisi riike peame välisministeeriumi kaudu hoiatama, et see videomäng solvab Venemaa kodanikke."

192
Tagid:
Allveelaeva "Kursk" katastroof, Stuudio Jujubee, Mihhail Mjagkov, Michal Stempen, Sarajevo, Barentsi meri, Poola, Venemaa
Samal teemal
"Nord Stream 2" või NATO: kumb peale jääb
Ida-Euroopalt kärbitakse 39 miljardit eurot
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul