Eesti piiripunkt Narvas

Welcome to Estonia ehk jätkake rahulikult oma algset teekonda

95
(Uuendatud 08:01 30.07.2018)
Eesti politsei- ja piirivalveamet tunneb puudust tõlkidest, kes aitaksid ametnikel pagulastega suhelda. Vaatamata kõigile Eesti Vabariigi ametivõimude jõupingutustele kasvab Lähis-Idast ja Aafrikast pärit pagulaste arv pidevalt, kirjutab raadio Sputnik autor Vladimir Barsegjan.

Vladimir Barsegjan   

Eesti piirivalvurid otsivad kiiresti tõlke, kes tunnevad erinevate lõunamaa riikide keeli — Afganistani, Pakistani ja nii edasi. Maade loetelus on ka Albaania ja Gruusia. Tõlkida on vaja enamasti vaid ühte fraasi: "Rootsi jääb sinnapoole".

Muutust võib näha palja silmaga: Eesti linnatänavail on lastest ja abikaasast saadetud burkades naised tavapärasteks muutunud. Nad vaatavad ümbritsevat kriitilise pilguga, teevad edasisi plaane ning koostavad marsruute, kus Baltimaad ei ole lõppeesmärgiks. 

Lätit, Leedut ja Eestit ei peeta põgenike poolt mitmel põhjusel soovitud vastuvõtjariikideks. Esiteks, koheldakse siin võõraid küllaltki ebasõbralikult. Eestit peetakse rahvusvaheliste reitingute põhjal sisserändajate suhtes üheks kõige ebasõbralikumaks maaks. Ka elatustase ei ole siin nii kõrge kui "Vana Euroopa" või Skandinaavia riikides, ning sotsiaalmaksete suurus jätab nii mõndagi soovida. Lisaks ei avalda perekonnaga taasühinemise taotlused siinsetele ametnikele muljet.

Seetõttu püüavad põgenikud, kes otsivad enda ja oma sugulaste jaoks paremat elu, minna kaugemale — Soome ja Rootsi, seejärel populaarsuse kahanemise järjestuses Iirimaale, Suurbritanniasse või Prantsusmaale.

Süürlased – moodustades endiselt ühe suurema inimgrupi, kes üritab Euroopa Liidu riikidesse pääseda — püüavad peamiselt Rootsi jõuda, kus juba elab arvukalt nende rahvuskaaslasi, kes on võimelised Stockholmi saabunud kaasmaalasi aitama.

Seni kuni kõik need parema elu otsijad Eesti territooriumil viibivad, peab nendega kuidagi suhtlema ja isegi nende sotsiaalse kohanemise ja tööhõive nimel pingutama. Seda nõuavad eeskirjad, mida Brüsselist Euroopa kaugemasse provintsi saadetakse.

Nii ongi kohalikud võimud ametis tõlkide leidmisega, kes tunneksid puštu, urdu, india ja mitme Aafrika riigi rahvaste keeli, lisaks ka albaania ja gruusia keelt. 

On kummaline, et selle probleemiga hakati tegelema alles nüüd — esimesed pagulaste rühmad saabusid Eestimaa pinnale juba mitu aastat tagasi ning nende saabumise teemal peeti elavaid arutelusid ja loodi mitmeid komisjone.

Kõik saab selgeks, kui mõistad, et vaatamata kõigile Brüsseli üleskutsetele ei põle Eesti valitsus soovist oma territooriumil võõraid näha. Sellise reaktsioonini tõukas neid tõdemus, et mitte just kõige rikkama riigi kodanikud ei nõustu heategevusega enda tagasihoidlike hüvede arvelt. Mida võib mõista ka ilma tõlkideta.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

95
Tagid:
gruusia keel, albaania keel, hindi keel, urdu keel, puštu keel, rändekriis, Politsei- ja piirivalveamet, PPA, Brõssel, Skandinaavia, Aafrika, Lähis-Ida, Eesti, EL
Samal teemal
Euroopa migratsioonikriis: tarad, piirivalvurid ja laagrid
Piirideta Arstid: rändelepe on mõeldud hädaliste tee tõkestamiseks
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul