Lipud on SInimäe mälestusürituse lahutamatu osa

Sputnik Eesti ajakirjanikku ei lubatud Waffen-SS kokkutulekule Sinimägedes

300
(Uuendatud 13:51 29.07.2018)
Waffen-SS 20. grenaderidiviisi veteranidele pühendatud ürituse valvet korraldanud turvafirma ei lubanud Sputnik Eesti korrespondenti Sinimäe memoriaali juurde Ida-Virumaal.

TALLINN, 29. juuli — Sputnik, Jevgeni Ašihmin. Sinimäel toimus 28. juulil traditsiooniline kogunemine, mis on pühendatud Waffen-SS 20. grenaderidiviisi ehk "Eesti Leegioni" veteranidele. Kokkutuleku turvateenistus keelas põhjusi selgitamata Sputnik Eesti ajakirjanikul üritusel osalemise.

Territoorium, kus asetatakse mälestusmärkide juurde pärjad ja ka teisi tseremooniaid läbi viiakse, oli lintidega ümbritsetud. Ürituse külalistel tuli läbida kaks kontrollpunkti. 

Sõjaveteranide kokkutulek Sinimägedel
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Jurist: tegu on "seaduse kuritarvitamisega"

Tuntud Eesti inimõiguste aktivist Sergei Seredenko kommenteeris Sputnik Eesti ajakirjaniku visiidi takistamist.

Juristi sõnul kuritarvitasid Waffen-SS veteranide mälestussündmuse organiseerijad seadust, korraldades oma ürituse avalikus paigas "avaliku ürituse" sildi all ("avalik üritus" Eesti korrakaitseseaduse terminoloogiast lähtudes).

Ta on kindel, et antud juhul on tegu mõistete asendamisega, mis väärib edasikaebamist kohtu tasemel.

"Sinimägede üritus kannab selgeid tunnuseid, mis ei ole tüüpilised avaliku ürituse puhul — näiteks laatadel või noorte suvepäevadel, küll aga iseloomulikud just avalikule koosolekule," leiab Seredenko.

Inimõiguslane jutustas, et Sinimägede ürituse korraldajad on aastaid nautinud oma patrooniks oleva Vaivara vallavalitsuse igakülgset toetust ja kaitset – just selle haldusüksuse territooriumil asub Waffen-SS 20. diviisi mälestussammas — sõltumata volikogu liikmete erakondlikust kuuluvusest.

Just Vaivara vallavolikogu on see, jätkas Seredenko, kes annab "Eesti Vabadusvõitlejate Liidule" ja teistele "Eesti Leegioni" austajatele loa korraldada avalik üritus avalikus kohas, nagu seda on mälestusmärk Sinimäel. Saadud staatust ära kasutades filtreerivad korraldajad oma "avaliku" sündmuse külastajaid, sulgedes tee nende silmis soovimatuile isikuile.

Kohalikud omavalitsused "häbenevad" haakristi

Waffen-SS fännide kogunemine Sinimäel toimub venelaste seas populaarse kuurortlinna Narva-Jõesuu lähedal. Endine Vaivara vallavanem, nüüdne Narva-Jõesuu volikogu keskerakondlasest esimees Veikko Luhalaid ütles Sputnik Eesti ajakirjanikule, et sündmus on pühendatud 1944. aasta juuli lahinguis langenute mälestuseks.

Linnavolikogu esimehe sõnul, kes ise Sinimäe kogunemisel ei osalenud, peaksid koosolekul kõlama luuletused, laulud ja veteranide mälestused, kuid ei tohiks olla poliitikute kihutuskõnesid. Luhalaid avaldas lootust, et üritusele ei tooda selliseid sümboleid nagu haakrist. 

Luhalaid ütles ka, et üritust korraldavad needsamad avalik-õiguslikud organisatsioonid, kes eelmistelgi aastatel. Sinimäe koosoleku korraldajate seas on "Eesti Vabadusvõitlejate Liit".

Kirde-Eestis Vaivara vallas Sinimägedes peetakse igal aastal SS-veteranide kokkutulekuid
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Moskva: natsismi heroiseerimine on lubamatu

Juba pikkade aastate vältel on Eestis igal juulikuu viimasel laupäeval Sinimäe asula kõrvale püstitatud Waffen-SS 20. diviisi võitlejatele ja teistele hitlerliku Saksamaa liitlastele – Taani, Hollandi, Belgia ja Norra SS-võitlejatele – pühendatud memoriaali juures toimunud mälestustseremooniad.

Sinimäe kõrgendikel toimusid 1944. aasta juuli lõpul ägedad lahingud. Leningradi rinde pealetungivate vägede tõkestamiseks lõid hitlerlased võimsa kindlustuste liini. Vastavalt sõjaajaloo andmetele oli Narva pealetungioperatsiooni vältel mitu päeva kestnud Sinimäe lahing kõige ohvriterohkem sõjaline operatsioon kogu Eesti territooriumil.

Moskva on natsismi ülistamist Balti vabariikides korduvalt hukka mõistnud. Sputnik Eesti juba kirjutas, et Venemaa välisministeeriumi volitatud esindaja inimõiguste ja demokraatia küsimustes Konstantin Dolgov kutsus üles Eesti SS-veteranide kogunemisi Euroopa ja rahvusvahelisel tasandil hukka mõistma, nimetades seda järjekordseks häbiväärseks leheküljeks riigi lähiajaloos.

"Me eeldame, et ÜRO Inimõiguste Nõukogu, OSCE, Euroopa Nõukogu ja Euroopa Liit selle rahvusvahelise õiguse karjuva rikkumise otsustavalt hukka mõistavad ja adekvaatseid meetmeid rakendavad," teatas Dolgov.

Kuu aega tagasi andis Vene Föderatsiooni välisministeeriumi info- ja pressiosakond terava hinnangu mälestustahvli avamisele Eestis Waffen-SS kolonel Alfons Rebase 110. sünniaastapäevaks 22. juunil – kolonel juhtis sõja algusaastail tsiviilelanike vastu suunatud karistusoperatsioone okupeeritud NSV Liidu territooriumil. 

Venemaa vastas Waffen-SS-i standartenführeri heroiseerimisele Eestis >>

Nagu uudisteagentuur Sputnik Eesti juba teataspõhjustasWaffen-SS standartenführer Alfons Rebasele mälestustahvli paigaldamine Mustlasse Suure Isamaasõja puhkemise aastapäeval  Venemaa välisministeeriumi reaktsiooni, mis kutsus rahvusvahelisi organisatsioone üles peatama neofašismi jultunud propageerimist Eestis.

300
Tagid:
Eesti Leegion, Waffen-SS, Sinimäe lahingu aastapäev, Eesti Leegion, Eesti Vabadusvõitlejate Liit, Waffen-SS, Veikko Luhalaid, Seredenko, Alfons Rebane, Sinimäed, Vaivara, Ida-Virumaa, Eesti
Teema:
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
Samal teemal
Riias toimus traditsiooniline leegionäride rongkäik
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul