Püstolid, illustreeriv foto

Salakaubana saabuvad relvad Venemaale läbi Baltimaade ja Ukraina

131
(Uuendatud 17:58 04.09.2018)
Kuigi tänapäeva maailmas on ebaseaduslike relvade peamiseks allikaks Lähis-Ida, saabuvad Venemaale regulaarselt Euroopa Liidu riikidest pärit salarelvad.

Aleksandr Hrolenko, sõjaline vaatleja

Venemaa on üks peamisi relvade tootjaid, kellele kuulub 27% maailmaturust. Relvade käive riigis on rangelt reglementeeritud, vintrelvadest müüakse vaid jahipüsse. Kõik lahingrelvade salakaubavood suunduvad vaid väljastpoolt Venemaale.

FSB likvideeris relvatarnete kanali Euroopa Liidust >>

Mõni päev tagasi likvideeris Venemaa Föderaalne Julgeolekuteenistus (FSB) koostöös siseministeeriumi ja Rahvuskaardiga järjekordse EL-i riikidest pärit tulirelvade tarnekanali. Operatiivse jälitustegevuse tulemusena peeti kinni Moskvas, Peterburis ja Jaroslavlis elavad salakaubitsejad.

Neilt konfiskeeriti muljetavaldav arsenal — 380 kodu- ja välismaal toodetud tulirelva, sealhulgas 25 kuulipildujat, 30 automaati, 70 püstolkuulipildujat, 94 karabiini, 158 püstolit ja revolvrit, 2 tankitõrjerelva ja 45-mm jalaväe miinipilduja, automaatne granaadiheitja AGS-17, 15 kildgranaati, üle 4500 erineva kaliibriga padrunit.

Aasta tagasi sulges FSB koostöös siseministeeriumiga samuti suure Euroopa Liidust ja Ukrainast saabuvate relvade ja lõhkeaine salakaubaveokanali. Kriminaalasja käigus oli uurimise all 54 inimest, neist 24 Vene Föderatsioonist, kellelt konfiskeeriti üle 230 tulirelva, sealhulgas 18 kuulipildujat, 43 automaati, 29 püstolkuulipildujat, 45 karabiini, vint- ja haavlipüssi, 97 püstolit ja revolvrit.

Võib märkida, et relvade salakaubaveo liigid ja kogused on stabiilsed.

Tulus äri

Venemaa ebaseadusliku relvaäri "taassünd" kattus Afganistani kampaania lõpuga ja hiljem terrorismivastaste operatsioonide lõpuga Põhja-Kaukaasias. Tundub, et tänapäeval on maailmas peamiseks ebaseaduslike relvade allikaks Lähis-Ida, kuid Venemaal registreeritakse regulaarseid salakaubavooge ka Euroopa Liidust.

Islamiriigi* relvaladudes avastati NATO relvi >>

Kõige kuumemaks piirkonnaks jääb Venemaa-Ukraina piir, kus tabatakse enam kui 90% Venemaale saabuvaist salarelvadest. Siin registreeriti ainuüksi 2016. aastal 162 relva, laskemoona ja lõhkeaine avastamise fakti. Ukrainas jätkub kodusõda, mis loob ebaseadusliku relvakaubanduse tarvis soodsad tingimused.

Märkimisväärne on ka läbi Aserbaidžaani kulgev salakaubaveo voog Hiinast – kust tuuakse nii tehastes kui salajastes töökodades valmistatud toodangut (viimased alandatud hindadega). Üldjuhul on kurjategijail sidemed SRÜ riikide julgeolekustruktuuridega, mis raskendab piirivalvurite ja tolliametnike tööd.

Lääne-Euroopast Venemaale ja teistesse SRÜ riikidesse ja Gruusiasse suunduvate salarelvade transiitvood läbivad Lätit, Leedut ja Eestit. Relvade salakaubaveoks kasutavad kuritegelikud rühmitused aktiivselt kaubalaevandust ja Balti riikide sadamaid. Laeva tehnoloogilistesse õõnsustesse mahub kuni 500 relva. Transpordiks Balti riikidesse kasutatakse juba standardsete "konteineritena" ka uusi sõiduautosid.

Väikeste partiidena transpordivad relvi Venemaale ka rahvusvahelised reisijaid. Kostroma tolliametnikud aga tabasid Lätist saabunud relvapartii, mis koosnes 685 Türgis toodetud HATSANi kaubamärgiga 12/76mm mitmelaengulisest pumppüssist ja mis saadeti posti teel ühe Venemaa ettevõtte aadressile. Kaup oli pakitud õhupüsside karpidesse.

Trendid ja väljavaated

Läänes (Saksamaa, Tšehhi Vabariik, Ungari ja teised ELi riigid) valmistatud relvade arv — näiteks püstolid "Glock", "Astra", "Luger" — endise Nõukogude Liidu aladel kasvab. Osalt seetõttu on üheks kõige tavalisemaks salakaubaveoartikliks laskemoon.

Lavrov: USA võib toimetada Ukrainale relvastust läbi Balti riikide >>

Kriminaalsete tarnete organiseerijad näitavad üles erakordset leidlikkust. Näiteks saadetakse relvi üle piiri osade kaupa, kasutades seaduslikke lennutranspordiettevõtteid – erasaadetistes peidetakse relvadetailid erinevate majapidamistarvete ja seadmete sisse, muutes nad sel viisil läbivalgustuse eest varjatuiks. See raskendab tollikontrolli, kuid ei vabasta kauba saatjaid ega saajaid vastutusest.

Lisaks tulirelvadele avastab toll sageli neile ehituslikult ja funktsionaalselt sarnaseid esemeid – erinevaid laskeseadmeid (montaaži, naela- ja raketipüstoleid, veealuse jahi relvi jne). Ka seda erikaliibrilist kaost tuleb kuidagi süstematiseerida.

SRÜ valitsusjuhid võtsid juba 2005. aasta suvel vastu ühtse märgistussüsteemi lõhkeainete, tulirelvade ja laskemoona osas, millest kujunes vundament riikidevahelistele ja rahvuslikele tehnilise- ja kriminalistikavaldkonna ning muudegi erialade standarditele, mis puudutavad relvade, laskemoona ja mitmeotstarbeliste komponentide käitlemist. Kontseptsioon näeb ette ka SRÜ riikide ühistegevuse relvade salakaubaveoga seotud kuritegude lahendamisel.

Relvade salakaubavedajad lähevad samuti ajaga kaasa, kohandudes paindlikult uute tingimuste ja hindadega. Fikseeritud hinnakirja ei ole olemas, kuid on teada, et Makarovi püstoli saab osta kuni tuhande dollariga, TT – 800-ga, Kalašnikovi automaadi poolteise tuhandega. Populaarne mudel AK-74 võib maksta kuni $3500. Kõige tagasihoidlikumate hinnangute kohaselt moodustab SRÜ kuritegeliku relvaturu maht sadu miljoneid dollareid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

131
Tagid:
relvaäri, salakaubavood, ebaseaduslik, relv, FSB, EL, Ukraina, Balti riigid, Venemaa
Teema:
Relvastus (196)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul