Miks peab igal aastal kindlasti puhkuse välja võtma, illustreeriv foto

Miks peab igal aastal kindlasti puhkuse välja võtma

91
(Uuendatud 12:18 17.07.2018)
Eestlased on maailmas üks töökamaid rahvuseid ning mõnikord võib tekkida tahtmine ka puhkus teadmata ajaks edasi lükata. Samas on puhkuse mitte kasutamine ja aeg-ajalt pelgalt vabade päevade võtmine nii vaimsele kui ka füüsilisele tervisele koormav.

TALLINN, 17. juuli — Sputnik. Tele2 Eesti personalidirektor Helena Evert tõi välja teaduslikult tõestatud kasud, miks on oluline regulaarselt puhata ning aeg-ajalt võtta kodukontori päev või lihtsalt hetk iseendal, edastab Pealinn

Samuti tuletab Evert meelde, et kasutamata puhkusepäevad aeguvad ning kui neid ka järgneva aasta jooksul ära ei kasutata, jäädakse ette nähtud puhkusepäevadest lihtsalt ilma.

Eluiga on pikem

Taani teadlaste poolt läbi viidud uuringus jõuti järeldusele, et mida enam päevas inimene istub, seda lühem on tema eluiga, seda eriti füüsiliselt mitteaktiivsete inimeste hulgas.

Seadus annab lapsevanemale eelise puhkuse aja valimisel >>

"Eestimaalased töötavad aastas keskmiselt 1855 tundi ehk veidi alla 40 töötunni nädalas, mis viib meid OECD raporti kohaselt maailma enim töötavate riikide edetabelis 12. kohale," tõdes Evert.

"Samal ajal teevad sakslased aasta jooksul vaid 1363 tundi tööd ehk nende töönädal kestab keskmiselt 28 tundi. Selle ajaga saavutatakse sama produktiivsus, mis teistes riikides 40 töötunniga," selgitas Evert, pidades oluliseks, et ka Eestis muutuksid tööandjad paindlikumaks.

Vähendab stressi

"Me teame, et stress suurendab erinevate haiguste tekke riski, eriti südameveresoonkonna haiguste puhul," rääkis Evert. Pidev istumine ja aeg-ajalt pausideta töötamine soodustab diabeedi, ülekaalulisuse, kontrollimatu stressi ja viha tekkimist. "Uuringud ütlevad, et istumine mõjutab ka põletikunäitajaid ning neil, kes ei puhka piisavalt või ei võta vajalikke pause, võib olla terviseprobleemide risk kuni 50% tõenäolisem," tõdes personalidirektor. Seega on väga oluline leida aga puhkusteks ja pausideks.

Tugevdab immuunsust

Krooniline stress nõrgestab immuunsüsteemi ning sestap on Ameerika teadlaste sõnul tähtis saada piisavalt und ja olla füüsiliselt aktiivne. Sedasi tugevdab inimene oma organismi ning aitab sellel hakkama saada tööst tuleneva stressiga. Kõige suurem oht langeda stressi ja läbi põleda on neil, kes ennast tööelust kordagi välja ei lülita, sh ka siis, kui nad justkui viibivad puhkusel.

Lemmikloomadega reisimisel tuleb olla tähelepanelik >>

Suurendab produktiivsust

"OECD uuringu tulemused näitavad, et töötatud tundidel ja produktiivsusel on otsene seos," märkis Evert ning lisas, et rohkem töötunde tähendab tegelikult vähem efektiivselt töötavaid inimesi. Kõige produktiivsemad riigid maailmas on muide Saksamaa ja Prantsusmaa – mõlemas on enam kui 30 tasustatud puhkusepäeva aastas.

Toetab keskendumisvõimet

2008. aastal Illinoisi ülikoolis läbi viidud uuringu kohaselt pea olema töö ja lõbu tasakaalus, kuna pidev töötamine ilma puhkuseta vähendab oluliselt keskendumist ja tootlikkust. "Regulaarne töölt vabade päevade saamine parandab inimese keskendumist ning kindlasti muudab ka töö palju meeldivamaks," rääkis Evert.

2015. aasta Expedia uuringust selgus, et 85% uuringus osalenud töötajatest olid seisukohal, et puhkuselt naastes on nad palju õnnelikumad. Õnnelikud töötajad on tööandja edu võtmeks, sest puhkusel olles ja tööle mitte mõeldes märkavad inimesed enda ümber toimuvat, ammutavad sellest inspiratsiooni ja tulevad tagasi uute ideede ning energiaga.

Ka peaminister Jüri Ratase sõnul on eestimaalased töökas rahvas — tööd tehakse hommikust õhtuni linnas ja maal, kuid harjunud mõtteviis tööajast ei vasta enam kõige paremini tegelikkusele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu kevadel. Sellest rääkis peaminister Tööinspektsiooni rahvusvahelisel konverentsil "Kas aeg tapab".

Puhkus tagab tervise ja motivatsiooni püsimise >>

Ratas tõstis esile, et erinevad infotehnoloogilised seadmed on teinud meie elu ühest küljest lihtsamaks ja mugavamaks, aga ka märksa kiiremaks. "Oleme muutunud pidevalt kättesaadavaks nii sõpradele ja perekonnale, aga ka töökirjadele ja töökaaslastele. Oleme ausad, töö saadab meid hommikust õhtuni," sõnas peaminister ja lisas, et oluline on leida tasakaal töö- ja pereelu vahel.

Peamministri sõnul terved ja motiveeritud töötajad on iga organisatsiooni kõige olulisemaks väärtuseks.

91
Tagid:
produktiivsus, stress, töö, töötaja, tervis, ühiskond, puhkus, Helena Evert, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul