Tallinna Botaanikaaed kutsub roosipäevadele

Tallinna Botaanikaaed kutsub roosipäevadele

30
(Uuendatud 17:07 11.07.2018)
14.-15. juulil toimuvad Tallinna Botaanikaaias tänavused roosipäevad, mis kindlasti meelitavad kohale väga palju selle imelise taime austajaid.

TALLINN, 11. juuli — Sputnik. Jaanipäevast sügiskülmadeni värvikas ja õierohkes rosaariumis on kokku esindatud umbes 680 sorti 31 sordirühmast. "Roosipäevadel kummardame lillekuninganna õitevärvi ning tajume lõhna. Vaatleme ja naudime punaste ning roosade, aga ka kollaste ja valgete õite vormirohkust, kuju ning ehitust," seisab botaanikaaia kodulehel

Botaanikaaias maabus Barmalei >>

"Ajalooliselt tähendas keskajal roosi kroonlehtede punane värv viit haava Kristuse kehal. Tänapäeval sümboliseerib roos luksust ja suursugusust. Hinnakem seda vääriliselt," teatab botaanikaaed.

Tallinna Botaanikaaed
© Sputnik / Вадим Анцупов

Sel korral juhitakse kindlasti tähelepanu ka Eestis aretatud roosisortidele, mis on tähistatud sinimustvalgete kleebistega. Traditsioonilselt võib mõlemal päeval kuulata elavat muusikat kell 13.00 – seekord klassika võtmes.

Roosipäevade raames jagatakse nõuandeid ning toimub roosiistikute müük. Istikuid müüb hr. Rein Joost nädalavahetusel alates kell 10.00–18.00. Müük toimub ka reedel, 13.07, kell 10.00–18.00. Maksta saab ainult sularahas.

Ekskursioonid rosaariumis kahel päeval eesti keeles (11.00, 12.00 ja 14.00) ning vene keeles (12.00 ja 14.00). Kollektsioone tutvustavad hr Urmas Laansoo, Krista Kaur ja Tiia Jaanus, vene keeles Svetlana Gornostajeva. Ekskursiooni hind 4.50 €/inimene, hind lisandub sissepääsutasule.

Roosipäevade kuraator Toomas Türk ütles, et tänavune roosiaasta on eriline, sest lisaks Eesti 100 aastapäevale täitub teadlikku roosikasvatust Eestis 155 aastat.

Botaanikaaed vabandab ebamugavuste pärast seoses renoveerimistöödega rosaariumi müüriäärses osas.

Juulis algab eestimaine roosisuvi, mil avanevad tuhanded rikkalikus värvivalikus õied. Mõned neist hurmavalt lõhnavaist põõsaist on avanud oma õied vaid korraks südasuvel.

Botaanikaaias toimuvad roosipäevad >>

Need on enamasti vana aja roosid, kes õitsevad vaid ühe korra. Rohkem aega võib imetleda aga nüüdisroose, kes õitsevad südasuvest kuni hilissügiseni, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu suvel.

TÜ botaanikaaed
© Sputnik / Илона Устинова

Tallinna Botaanikaaed tähistas Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva 25. mail Eesti Vabariigi esimesele presidendile Konstantin Pätsile kuulunud Kloostrimetsa talu ning 1920.–30. aastate aianduskultuuri tutvustavate teabetahvlite avamisega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Lisaks on alates juunist võimalik esiväljakul tutvuda tolleaegsete suvelilledega.

"Tallinna Botaanikaaed asub Konstantin Pätsile kuulunud Kloostrimetsa talu maadel. Riigivanemana oli Päts kodukaunistamise liikumise patroon, olles põllumajanduslike ja aianduslike ideede edendamise eestvedajaks. See viimane on Tallinna Botaanikaaia tegevuse oluliseks eesmärgiks ka tänases päevas," ütles botaanikaaia direktor Urve Sinijärv.

Tänaseni on botaanikaaias säilinud mitmed omaaegsed puud, mis on väiksemate tahvlitega ära märgitud. Talu ajalugu tutvustavad tahvlid jäävad botaanikaaia territooriumile ka järgnevateks aastateks.

30
Tagid:
ühiskond, lilled, roosid, Tallinna Botaanikaaed, Tallinn, Eesti