Tallinna Botaanikaaed kutsub roosipäevadele

Tallinna Botaanikaaed kutsub roosipäevadele

38
(Uuendatud 17:07 11.07.2018)
14.-15. juulil toimuvad Tallinna Botaanikaaias tänavused roosipäevad, mis kindlasti meelitavad kohale väga palju selle imelise taime austajaid.

TALLINN, 11. juuli — Sputnik. Jaanipäevast sügiskülmadeni värvikas ja õierohkes rosaariumis on kokku esindatud umbes 680 sorti 31 sordirühmast. "Roosipäevadel kummardame lillekuninganna õitevärvi ning tajume lõhna. Vaatleme ja naudime punaste ning roosade, aga ka kollaste ja valgete õite vormirohkust, kuju ning ehitust," seisab botaanikaaia kodulehel

Botaanikaaias maabus Barmalei >>

"Ajalooliselt tähendas keskajal roosi kroonlehtede punane värv viit haava Kristuse kehal. Tänapäeval sümboliseerib roos luksust ja suursugusust. Hinnakem seda vääriliselt," teatab botaanikaaed.

Tallinna Botaanikaaed
© Sputnik / Вадим Анцупов

Sel korral juhitakse kindlasti tähelepanu ka Eestis aretatud roosisortidele, mis on tähistatud sinimustvalgete kleebistega. Traditsioonilselt võib mõlemal päeval kuulata elavat muusikat kell 13.00 – seekord klassika võtmes.

Roosipäevade raames jagatakse nõuandeid ning toimub roosiistikute müük. Istikuid müüb hr. Rein Joost nädalavahetusel alates kell 10.00–18.00. Müük toimub ka reedel, 13.07, kell 10.00–18.00. Maksta saab ainult sularahas.

Ekskursioonid rosaariumis kahel päeval eesti keeles (11.00, 12.00 ja 14.00) ning vene keeles (12.00 ja 14.00). Kollektsioone tutvustavad hr Urmas Laansoo, Krista Kaur ja Tiia Jaanus, vene keeles Svetlana Gornostajeva. Ekskursiooni hind 4.50 €/inimene, hind lisandub sissepääsutasule.

Roosipäevade kuraator Toomas Türk ütles, et tänavune roosiaasta on eriline, sest lisaks Eesti 100 aastapäevale täitub teadlikku roosikasvatust Eestis 155 aastat.

Botaanikaaed vabandab ebamugavuste pärast seoses renoveerimistöödega rosaariumi müüriäärses osas.

Juulis algab eestimaine roosisuvi, mil avanevad tuhanded rikkalikus värvivalikus õied. Mõned neist hurmavalt lõhnavaist põõsaist on avanud oma õied vaid korraks südasuvel.

Botaanikaaias toimuvad roosipäevad >>

Need on enamasti vana aja roosid, kes õitsevad vaid ühe korra. Rohkem aega võib imetleda aga nüüdisroose, kes õitsevad südasuvest kuni hilissügiseni, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu suvel.

TÜ botaanikaaed
© Sputnik / Илона Устинова

Tallinna Botaanikaaed tähistas Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva 25. mail Eesti Vabariigi esimesele presidendile Konstantin Pätsile kuulunud Kloostrimetsa talu ning 1920.–30. aastate aianduskultuuri tutvustavate teabetahvlite avamisega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Lisaks on alates juunist võimalik esiväljakul tutvuda tolleaegsete suvelilledega.

"Tallinna Botaanikaaed asub Konstantin Pätsile kuulunud Kloostrimetsa talu maadel. Riigivanemana oli Päts kodukaunistamise liikumise patroon, olles põllumajanduslike ja aianduslike ideede edendamise eestvedajaks. See viimane on Tallinna Botaanikaaia tegevuse oluliseks eesmärgiks ka tänases päevas," ütles botaanikaaia direktor Urve Sinijärv.

Tänaseni on botaanikaaias säilinud mitmed omaaegsed puud, mis on väiksemate tahvlitega ära märgitud. Talu ajalugu tutvustavad tahvlid jäävad botaanikaaia territooriumile ka järgnevateks aastateks.

38
Tagid:
ühiskond, lilled, roosid, Tallinna Botaanikaaed, Tallinn, Eesti
Teema:
Tallinna uudised (327)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul