Iga kolmas Eesti laps on vaadanud veebis seksiklippe, illustreeriv foto

Uuring: iga kolmas Eesti laps on vaadanud veebis seksiklippe

39
(Uuendatud 11:57 05.07.2018)
Rootsis ja Baltikumis läbi viidud uuringu kohaselt näevad lapsed neile sobimatut sisu tihti seetõttu, et nad klikivad kogemata endale tundmatul lingil või keegi nende tuttavatest on jõhkraid videoid jaganud või vaadanud sotsiaalmeedias.

TALLINN, 5. juuli — Sputnik. Kolmandik 9-14-aastastest Eesti lastest on näinud veebis seksiklippe ning iga teine vaadanud vägivalla või piinlevate loomade videoid, selgus Tele2 poolt läbi viidud uuringu "Lapsed ja internet" tulemustest, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Uuring paljastas ühtlasi, et vaid kolmandikul Eesti lastest on kodus interneti kasutamisel mingisugused reeglid.

"On väga oluline, et lapsed ja vanemad räägiksid omavahel veebis varitsevatest ohtudest. Kolm last kümnest arvas, et tema vanemad on kursis kõigega, mida laps veebikeskkonnas teeb. See on selgelt liiga vähe, sest lastele sobimatut sisu liigub üha enam ja seda on järjest hõlpsam jagada," ütles Tele2 turundusdirektor Katrin Aron.

Küsitlusest ilmnes, et iga kümnes Eesti laps on valmis alustama sotsiaalmeedias vestlust endale tundmatu täiskasvanuga.

Tallinn kabuhirmus: sotsiaalvõrgustikes aktiviseerus pedofiil Artur Aibetov >>

"Siin siiski on näha mingil määral positiivset trendi," täpsustas Aron ja tõi välja uuringu statistika, kus 66 protsenti lastest ei vestleks võõra täiskasvanuga või neil oleks ükskõik, kui keegi võõras sooviks alustada vestlust. Aasta varem oli sama protsent viie võrra madalam – 61.

"Täpselt nii, nagu me keelame oma lapsi, et nad ei vestleks tänaval võõraste inimestega ja ei jagaks oma personaalseid andmeid, tuleb käituda ka veebikeskkonnas," tõi Aron paralleeli.

Selleks, et luua turvalisem internetikeskkond lastele, on Tele2 asunud blokeerima nendele lehekülgedele ligipääsu, mis sisaldavad lastevastast vägivaldset sisu ning läbi Tele2 võrgu ei pääse näiteks Interpoli poolt musta nimekirja lisatud lehekülgedele.

Igas minutis toimub Tele2 Grupi võrgus keskmiselt 11 katset minna mõnele nendest blokeeritud lehekülgedest – see on üle poole miljoni blokeeritud lehele minemise katset igas kuus.

Sotsiaalvõrgustikud on saanud pedofiilide põhiliseks tööriistaks >>

Uuringus "Lapsed ja internet" osalesid lapsed vanuses 9-14 ja see viidi läbi Rootsis ning Baltikumis uuringuagentuuri Novus poolt. Uuringu eesmärk oli saada infot laste veebikäitumise ning neid puudutavate veebiriskide kohta.

Sotsiaalvõrgustikes aktiviseerus pedofiil Artur Aibetov

Tallinna elanik pöördus politseisse, et kaitsta oma lapsi mehe eest, kes tutvustab ennast Artur Aibetovina. Pedofiil Aibetov kandis ära talle mõistetud vanglakaristuse alaealiste suhtes toime pandud seksuaalkuritegude eest, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti kolmapäeval.

Sotsiaalvõrgustike kasutajad kahtlustavad, et juunis vanglast vabanenud kurjategija astub taas kirjavahetusse alaealistega. Sputnik Eesti toimetus sai kirja Tallinna elanikult, kes on mures oma ja teiste inimeste laste pärast seoses Aibetovi vahi alt vabastamisega. Ta esitas avalduse politseile ja veebikonstaablile ning lisas tõenditena kuvatõmmised kirjavahetusest alaealistega.

39
Tagid:
oht, uuring, internet, seksiklipp, sotsiaalvõrgustik, lapsed, Tele2, Katrin Aron, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul