Iraani jalgpallifännid Punasel väljakul

Iraani jalgpallifänn: kõik, mida venelastest räägitakse, on vale

62
(Uuendatud 17:35 29.06.2018)
Vene rahvas on väga abivalmis ja külalislahke, kuid võib-olla nad näevad mõnevõrra häbelikud välja - esmane suhtlus on nende jaoks raske, kuid kümne minutiga see barjäär kaob, täheldas Iraani jalgpallifänn.

TALLINN, 29. juuni — Sputnik. Jalgpalli MM kummutas kõik venelaste kohta levitatavad kuulujutud. Iraanist pärit noormees Peiman Yazdani tuli Venemaale maailmameistrivõistlusi vaatama. Sputniku korrespondent esitas talle mõned küsimused.

Rääkige mulle, kuidas teil õnnestus Venemaale tulla? 

Rahvusvaheline ärikeskus Moskva City
Sputnik / Алексей Филиппов

Ma olen 29 aastat vana, tegelen professionaalse fotograafiaga. Õppisin Itaalias vastavail kursustel, olin huvitatud reisimisest. Minu esimene välisreis toimus vabatahtlikuna Marokosse, seejärel lendasin Vietnami ja Kagu-Aasiasse.

Lõppude lõpuks jõudsin tagasi Iraani ja peale kaks aastat kestnud sõjaväeteenistust otsustasin sõita Venemaale jalgpalli MM-le. Venemaa asub Iraani lähedal ja nii ma otsustasingi siia tulla.

Ma andsin oma raha ema kätte hoiule. Seda ei kogunenud kuigi palju. Kõige rohkem olin ma mures selle üle, et minu sõjaväeteenistuse lõppkuupäeva ja kaheksa kuud tagasi ostetud odavlennu pileti vahele jääv aeg oli vaid kakskümmend päeva.

Olin mures, kas suudan kõik reisi ajaks korda saada. Tänu Jumalale ma jõudsin. Sain passi ja sõitsin Venemaale. Mul õnnestus reisi tarvis umbes 500 — 600 eurot koguda. Kõigepealt saabusin Moskvasse, siis sõitsin Peterburi ja seejärel Kaasani, et näha, kuidas Iraani meeskond mängib. Loodan, et jõuan veel mõnd linna näha. Tagasiteel sõidan maanteid pidi Astrahanini ja sealt laevaga edasi Iraanis asuvasse Anzali sadamasse.

Kuidas teile meeldivad vene inimesed ja nende meeleolu? 

Inglise vutifännid
© Sputnik / Виталий Белоусов

Kahjuks kirjeldasid teie maad turistidena külastanud inimesed venelasi väga külmade, tõsiste ja sõnakehvade inimestena ja lisaks ka riiki mitte eriti turvalisena. Kuid tavaliselt ma ei pööra teiste arvamustele tähelepanu. Ma teen järeldusi iseenda kogemustest. Mu esimene kogemus oli Moskva hostelist.

Minu toakaaslaseks oli venelane, kes saabus teisest linnast ülikooliõpinguteks Moskvasse. Olin väga väsinud, aga tahtsin sõita Punasele väljakule, kus kogunevad Iraani fännid. Mõne aja pärast ta ütles mulle, et läheb Punasele väljakule koos minuga. Me läksimegi koos ja rääkisime temaga.

Ta aitas mul raha rubladeks vahetada ja ostis mulle suveniiri — suure tassi. Sama positiivsed ja sõbralikud olid ka teised venelased nii Peterburis kui Kaasanis. Vene rahvas on väga abivalmis ja külalislahke, kuid võib-olla nad näevad mõnevõrra häbelikud välja — esmane suhtlus on nende jaoks raske, kuid kümne minutiga see barjäär kaob.

Mida arvavad iraanlased MM-i korraldamise tasemest?

Nägin palju iraanlasi Peterburi kuulsal Nevski prospektil. Mulle tundub, et teise ​​mängu ajal Hispaania vastu Kaasanis oli Iraani fännide arv palju suurem kui mängus marokolastega. 

"Oleme kui põrgus". Lääne ajakirjandus paljastas Venemaa suure pettuse >>

Enamik staadionist olid ilma liialdusteta täidetud iraanlastega, suurem osa saabus mõistagi Iraanist, kuid oli ka tulijaid Kanadast, Ameerikast ja Euroopast. Tegelikult oli iraanlasi sedavõrd palju, et paljud otsustasid peale mängu Kaasanist mitte lahkuda, vaid jäid linnaga lähemalt tutvuma.

Болельщики сборной России на матче-открытии ЧМ по футболу 2018 в Москве
© Sputnik / Alexey Filippov

Venemaa MM-il töötavad väga hästi vabatahtlikud, kes aitasid paljusid Iraanist saabunud külalisi. Nad abistasid välismaalasi, mis võimaldas igasugu raskustega hästi toime tulla. Toimuv maailmameistrivõistlus lähendas iraanlasi ja venelasi rohkem kui kõik, mis enne seda meie riikide vahel olnud on. 

Peale Iraani ja Hispaania kohtumist Kaasanis lohutasid paljud venelased, tadžikid ja usbekid Iraani fänne. Kuid Maroko mängu meenutades tundus mulle, et kogu Nevski prospekt oli paari tunni jooksul Iraani jalgpallifännide valduses.

Mida tahaksite lõpetuseks meie lugejatele öelda?

Paljud iraanlased mõistsid, et välismaale, sealhulgas Venemaale reisimiseks ei ole vaja palju raha. See pole nii kallis, kui arvata võiks. Iraanlased ei peaks mõtlema, et välismaal käimine on ainult rikaste inimeste jaoks. Reiside ajal saavad nad palju uusi kogemusi.

62
Tagid:
Nevski prospekt, Punane väljak, abivalmidus, venelased, vabatahtlik, Jalgpalli MM, FIFA, Peiman Yazdani, Kaasan, Iraan, Sankt-Peterburg, Moskva, Venemaa
Teema:
Jalgpalli MM 2018 (84)
Samal teemal
Venemaa võitis Egiptuse ja tagas peaaegu pääsu play-off mängudele
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul