Kolmveerand Eesti kõrgharidusega tööjõust ihkab välismaale, illustreeriv foto

Kolmveerand kõrgharidusega tööjõust ihkab välismaale

84
(Uuendatud 13:09 26.06.2018)
Rahvusvahelisest uuringust, milles osales 366 139 töötajat ja 6180 värbamiskonsultanti 197-st erinevast riigist, selgus, et riik, kus maailma talendid enim töötada sooviksid, on USA. Eesti ei ole oma edetabelikohta nelja aastaga parandanud.

TALLINN, 26. juuni — Sputnik. Kõige enam pakuvad Eesti inimestele huvi Soome, Ameerika Ühendriigid, Rootsi, Suurbritannia, Norra, Saksamaa, Hispaania, Austraalia, Holland ja Kanada, vahendab Pealinn.

Euroopa Parlament kiitis heaks lähetatud töötajate direktiivi reformi >>

Värskest Decoding Global Talent 2018 uuringust selgus, et riik kuhu töötajad üle maailma enim sooviksid tööle minna, on Ameerika Ühendriigid. Eurooplased valisid ihaldusväärseimaks sihtriigiks Saksamaa, mis möödus rahvusvahelises pingereas Suurbritanniast. Lisaks selgus, et soov töötada välismaal on üldjoontes vähenenud ning et Leedu on möödunud Eestist maailma ihaldusväärseimate sihtriikide edetabelis.

Väljakutsed rahvusvahelisel tööturul

Automatiseerimisest ja tehnoloogia arengust tulenevalt on ametikohad muutumas ning kasvamas vajadus digitaalsete oskuste järele. Lisaks avaldavad tööturule survet demograafilised muutused. Suur osa tööealisest elanikkonnast on tööturult väljumas, kuid noorematel generatsioonidel puuduvad vanemate põlvkondade teadmised ja kogemused. Samuti ei ole noored nõus mitmeid traditsioonilisi töid üle võtma – nende ootused tööturule on lihtsalt liiga erinevad.

Taolistest väljakutsetest tulenevalt on olulisem kui kunagi varem, et nii tööandjad kui ka poliitikud pööraksid tähelepanu sellele, kus ja kuidas töötajad tööd teha sooviksid, missugune töö neile huvi pakub ja kuidas töötajates vajalikke oskuseid arendada. The Boston Consulting Group ja maailma suurimaid tööportaale ühendav liit The Network, kuhu kuulub ka Eesti suurim tööportaal CVKeskus.ee, ühendasid jõud ja korraldasid koostöös maailma suurima tööturu liikuvuse uuringu. Oma panuse vastuste näol andis 366 139 töötajat ja 6180 värbamiskonsultanti 197-st riigist.

ETKL: selgelt anti sõnum, et teid siia ei oodata >>

"Nii nagu üritame ennustada ilma ja börsi, tuleb kõrgendatud tähelepanu alla võtta ka tööturu ennustamine," ütles Eesti suurima tööportaali CVKeskus.ee Baltikumi kommunikatsioonijuht Henry Auväärt. "Tööandjad üle maailma on raskustes sobivate töötajate leidmisel ja probleem on süvenemas, mis muudab olukorra tööturul veelgi pingelisemaks. Mida aeg edasi, seda tähtsamaks muutub riigi atraktiivsus kvalifitseeritud tööjõu ligitõmbamisel."

Registreeritud töötute arv maikuus vähenes, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Soov töötada välismaal on vähenenud

Karmim migratsiooni- ja majanduspoliitika Ameerika Ühendriikides, Brexit Suurbritannias ja pagulaskriis Euroopas on avaldamas mõju ka tööjõu liikuvusele. 57% töötajatest on endiselt nõus võtma vastu töökoha välismaal, kuid tegemist on seitsmeprotsendilise langusega võrreldes nelja aasta taguse uuringuga.

Samas ei ole töö füüsiline asukoht mitmetes sektorites enam niivõrd oluline, mis võib olla ka üheks põhjuseks, miks inimesed on vähem avatud liikuma tööle välismaale. Tehnoloogia areng võimaldab töötada ka mujalt ja seepärast ei ole hea ning kõrgelt tasustatud töökoha haaramiseks enam vajalik füüsiliselt teise riiki kolida.

Riikide võrdluses on aga valmisolek välisriiki tööle minna mitmes kohas ka kasvanud – enam kui 90% India ja 70% Brasiilia töötajatest oleksid valmis haarama töö välismaal. Lisaks on kasvanud antud näitaja Suurbritannias ja Ameerika Ühendriikides – riikides, kus poliitika on läbinud lähiajal suuri muutusi. Ka IT-valdkonna spetsialistide seas on valmisolek välisriigis töötada keskmisest kõrgem.

Baltimaad ei adu kõigi demograafiliste probleemide tõsidust >>

Eestis oleksid valmis töö välismaal haarama 56% töötajatest

Võrreldes 2014. aasta uuringuga, on antud näitaja küll langenud 4%, kuid teisalt on koguni 76% Eesti kõrgharitud töötajatest ja 69% nooremast generatsioonist valmis tööle asuma välismaal, mis on suureks ohumärgiks Eesti tuleviku tööturule.

"Noorte ja haritud töötajate valmisolek liikuda on kõrge. Seepärast tuleb nii Eesti tööandjatel kui ka poliitikakujundajatel lisaks välistalentide meelitamisele samaaegselt näha vaeva ka sellega, et talendikaid töötajaid Eestis hoida," lisas Henry Auväärt. "Kõige enam pakuvad Eesti inimestele sihtkohtadena huvi Soome, Ameerika Ühendriigid, Rootsi, Suurbritannia, Norra, Saksamaa, Hispaania, Austraalia, Holland ja Kanada."

Leedu on möödunud Eestist maailma ihaldusväärseimate sihtriikide edetabelis

Maailma ihaldusväärseimaks sihtriigiks valisid töötajad taaskord Ameerika Ühendriigid. Teise koha rahvusvahelises edetabelis võttis Suurbritannialt üle tänavu Saksamaa, mis on ihaldusväärseim sihtriik eurooplastele. Kolmandaks ihaldusväärseks riigiks, kuhu töötajad sooviksid tööle minna, valiti tänavu Kanada. Esikolmikule järgnesid Austraalia (4. koht), Suurbritannia (5. koht), Hispaania (6. koht), Prantsusmaa (7. koht), Šveits (8. koht), Itaalia (9. koht) ja Jaapan (10. koht).

Eesti hoiab maailma ihaldusväärseimate sihtriikide edetabelis endiselt 68. kohta, nii nagu ka 2014. aastal. Meie põhjanaaber Soome on talentide silmis aga enam kui kolm korda ihaldusväärsem, hoides 21. positsiooni. Lõunanaaber Läti on ihaldusväärsete sihtriikide edetabelis tublisti kerkinud, haarates tänavu 72 positsiooni (2014. aastal oli Läti edetabelis 89. kohal). Veelgi üllatavam on, et Leedu on Eestist möödunud, haarates 67. koha (2014. aastal oli Leedu edetabelis 83. kohal).

"Näib, et konkurents Baltikumi ja Skandinaavia tööturul on töötajate nimel muutunud tunduvalt karmimaks ja meie püüdlused saada talentide silmis ihaldusväärseks sihtriigiks ei peegeldu värskes uuringus – töötajad eelistavad Eestile Leedut ja Soomet," sõnas Henry Auväärt. "Hea uudisena edestab Eesti lõunanaabreid aga IT-sektori talentide seas, kerkides antud valdkonna töötajate silmis 52. positsioonile (Läti 64 ja Leedu 74)."

Maailma ihaldusväärseimate sihtriikide edetabel, kus rahvusvahelised talendid töötada sooviksid: 1. Ameerika Ühendriigid, 2. Saksamaa, 3. Kanada, 4. Austraalia, 5. Suurbritannia, 6. Hispaania, 7. Prantsusmaa, 8. Šveits, 9. Itaalia, 10. Jaapan, 21. Soome, 67. Leedu, 68. Eesti, 72. Läti.

Europarlamendi saadikud kiitsid heaks EL-i Nõukogu ja Euroopa Parlamendi vahel saavutatud kokkuleppe töötajate lähetamise direktiivi muudatuste osas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mai lõpus.

Direktiivi muudatuste kohaselt võivad teise riiki lähetatud töötajad seal töötada 12 kuud koos võimalusega seda kuue kuu võrra pikendada samadel tingimustel nagu kohalikud töötajad, kusjuures nende palgatase peab vastama kohalikule palgatasemele sama töö eest.

84
Tagid:
tehnoloogia, ühiskond, majandus, tööjõud, töö, uuring, CVKeskus.ee, Decoding Global Talent, Henry Auväärt, Euroopa, Saksamaa, Soome, USA, välismaa, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul