Eestimaalased pooldavad presidendi otsevalimist, illustreeriv foto

Eestimaalased pooldavad presidendi otsevalimist

34
(Uuendatud 17:24 07.05.2018)
MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi poolt tellitud ja Turu-uuringute AS-i poolt läbi viidud küsitlusest selgub, et 79 protsendi inimeste arvates presidenti valida otse.

TALLINN, 7. mai — Sputnik. "Põhiseaduse muutmine on keeruline protsess, aga kui seda ükskord tegema hakatakse, siis on meie küsitluste põhjal teada, et lisaks abielule põhiseadusliku kaitse andmisele (65% poolt) pooldaks inimesed ka presidendi otsevalimist (79% poolt) ning inimeste õigust algatada rahvahääletusi (81% poolt)," ütles Ühiskonnuuringute Instituudi analüütik Peeter Espak, vahendab Pealinn.

Kaljulaid: presidendi otsevalimine pole Eestis päevakorral >>

24. aprillil võttis Eesti Evangeelne Luterlik Kirik (EELK) vastu avalduse, mis toetab abielule kui naise ja mehe vahelisele liidule põhiseadusliku kaitse andmist. Sellest avaldusest tulenevalt küsiti inimestelt: "Kas Teie arvates tuleks põhiseadust täiendada nii, et abielu sõnastataks kui ainult ühe naise ja ühe mehe vaheline liit?"

Inimeste vastused antud küsimusele jagunesid järgmiselt: 65% vastas jah või pigem jah, 29% pigem ei või ei ning 6% ei oska öelda. EELK ettepanek leiab toetust praktiliselt kõikides sotsiaalsetes gruppides, kui vaadata vasuseid soo, vanuse, hariduse ja sissetuleku järgi, vaid 18-24-aastastest vastas üle poole (55%) pigem ei või ei.

Küsitlus

Kas Eesti peaks kehtestama presidendi otsevalimised?
 • Jah, riigipea peaks valima rahvas
  56.0% (47)
 • Ei, Eesti presidendi amet on seda vaid nime poolest
  20.2% (17)
 • Presidendi ametikoha võiks üldse likvideerida
  16.7% (14)
 • Ei tea, ei oska vastata
  7.1% (6)
Hääleta: 3

"Kõikide andmete kohaselt võib meie kodanikke pidada kirikusse kui institutsiooni leigelt suhtuvateks. Samas nagu samuti mitmed uuringud kinnitavad, nähakse kirikus kahtlemata moraalset autoriteeti ning temalt tulevaid sõnumeid võetakse kuulda," kommenteeris Espak.

Mainitud andmed pärinevad kahest Turu-uuringute AS-i poolt läbi viidud küsitlusest. Esimene küsitlus viidi läbi 2018. aasta jaanuaris ning silmast-silma intervjuudes küsitleti 786 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku. Teine küsitlus viidi läbi 27. aprillist 2. maini veebikeskkonnas ning kokku küsitleti 1040 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on asutatud jaanuaris 2016. Ühiskonnauuringute Instituut on mõttekoda ehk thinktank, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Turu-uuringute AS on erapooletu uuringufirma, mis tegutseb Eesti turul alates 1994. aastast. Ettevõtte omanikuks on Soome uuringufirma Taloustutkimus OY, millel on enam kui 40-aastane kogemus turu-uuringute alal.

Erinevalt Läti presidendist Raimonds Vejonisest, kes on kutsunud presidendi otsevalimisi läbi viima juba aastal 2019, ei ole Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi sõnul presidendi otsevalimine Eestis päevakorral, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti suvel.

Kaljulaid ütles intervjuus, et eestlased olemasoleva parlamentaarse demokraatiaga rahul ja ei näe vajadust rahva poolt valitud presidendi järele. Kaljulaiu kinnitusel pole Eestis isegi huvigruppe, kes arutaks presidendi otsevalimist puudutavate muudatuste tegemist põhiseadusesesse. Hiljuti tähistas Eesti oma põhiseaduse 25. aastapäeva ja selle autorid, Põhiseadusliku Assamblee liikmed, viisid Kaljulaiu sõnul läbi põhiseaduse analüüsi.

Eesti lehed: aeg muuta presidendi valimiskorda >>

Eesti suuremate ajalehtede juhtkirjad leidsid Kersti Kaljulaidi valimist kommenteerides, et nüüd oleks aeg muuta presidendi valimiskorda, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti möödunud aasta oktoobris pärast presidendivalimisi.

34
Tagid:
otsevalimine, küsitlus, ühiskond, presidendivalimised, valimised, MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut, Turu-uuringute AS, Eesti