Hurghadas lendu oodanud eestlastel on õigus kuni 600-eurosele hüvitisele, illustreeriv foto

Hurghadas lendu oodanud eestlastel on õigus kuni 600-eurosele hüvitisele

188
(Uuendatud 13:56 01.05.2018)
Lennukompensatsiooniettevõte Skycop kutsub kõiki Hurghadas kaks päeva kojulendu oodanud eestimaalasi üles esitama lennufirmale SmartLynx kahjunõude, mis tagab vähemalt kolm tundi hilinenud või ärajäänud lennu eest reisijatele kuni 600 euroni küündiva moraalse kahju kompensatsiooni.

TALLINN, 1. mai — Sputnik. "Ei ole saladus, et nii suured kui ka väikesed lennufirmad jätavad tihti tähelepanuta lennureisijate õigusi puudutava Euroopa Nõukogu määruse nr 261/2004, mis seab lennufirmadele kohustuse maksta lisaks asenduslendude, toitlustuse ja majutuse kuludele ka moraalse kahju kompensatsiooni hilinenud, ära jäänud või ülebroneeritud lendude eest," sõnas Skycop juht Marius Stonkus, vahendab Pealinn.

Tallinna lennujaamas on lennud häiritud >>

Stonkuse sõnul võib iga reisija esitada kahjunõude otse lennufirmale, kuid lihtsam on kasutada veebilehel www.skycop.com asuvat tööriista, mille abil saab lennureisija 75% lennufirmalt välja võideldud hüvitisest. Nii saavad kannatanud reisijad tavaliselt raha kiiremini kätte ning pääsevad aja- ja ressursimahukast ning sageli lootusetust võitlusest lennufirma juristidega.

"Lennufirmadel on kombeks rahatagastusprotsessi venitada või eriliste asjaolude tingimusele viidates vastutus enda õlult maha raputada. Ettevõtetel, kes esindavad igapäevaselt lennureisijate õigusi, on oluliselt suuremad šansid saada reisijaile õiglane hüvitis kui üksikisikul, kes suhtleb otse lennufirmaga," nentis Stonkus.

Tema sõnul tuleks õiglase hüvitise saamise nimel pidada silmas ka asjaolusid, mis võivad vähendada lennureisija õigusi saada moraalse kahju kompensatsiooni. Kindlasti ei tohiks aktsepteerida kompensatsioonina toidutalonge ega asenduslennu piletit.

"Ärajäänud reisi korral on lennufirmal igal juhul kohustus garanteerida reisijale uued piletid, mis viivad ta soovitud sihtkohta, ning üle kahe tunni kestva hilinemise korral ka toitlustus ning järgmisesse ööpäeva veniva väljumise korral ka majutus," kinnitas Skycopi esindaja.

Samuti ei tohiks kompensatsioonina vastu võtta lennufirma vautšereid, mida on võimalik kasutada uute piletite soetamisel.

Koolivaheajal on soovitatav aegsasti lennujaama saabuda >>

"Vautšerid on sageli piiratud kehtivusajaga, nende väärtus ei kata kaugeltki tegeliku pileti maksumust ning neid on võimalik kasutada vaid selle väljastanud lennufirma lendude ostuks. Tegelikult on aga reisijal õigus kompensatsiooni nõuda veel pikki aastaid pärast hilinenud või tühistatud lendu ning kompensatsiooniks saadud raha võimaldab tal osta endale mistahes lennufirma pileteid või kasutada seda muuks otstarbeks," rääkis Stonkus.

Oluline on suhtuda kriitiliselt ka lennu hilinemise põhjusesse. Lennufirmad üritavad vältida hilinenud lennu või lennu tühistamise eest hüvitise maksmist, tuues ettekäändeks vääramatud jõud või väites, et ettevõttel on seadusega keelatud kommenteerida lennu ärajäämise põhjuseid.

"Sageli öeldakse reisijatele, et hilinemise või reisi tühistamise tingisid ilmastikuolud, kuid kui meie spetsialistid asja uurivad, selgub, et lendamist segavaid ilmastikuolusid ei ilmnenud. Vähesed reisijad oskavad sellistes oludes tõest infot otsida, mistõttu julgustan jätkuvalt professionaalide abi kasutamist," soovitas Stonkus.

SmartLynx on hetkel kommenteerinud hilinemist lennukorralduslike põhjustega, mis kindlasti ei kuulu erakorraliste asjaolude nimistusse.

Stonkuse sõnul on moraalse kahju kompensatsiooni nõuet võimalik esitada ka aastaid pärast lendu, mis hilines, ära jäi, või üle broneeriti. Vaata Skycopi lehelt, kas Sinu viimane reisitõrge annab Sulle võimaluse kompensatsiooni saamiseks ning kui suur võib olla moraalse kahju kompensatsioon.

Jõuluhooajal hilinenud lend võib tagada kopsaka hüvitise >>

"Reisijad peaksid kindlasti kontrollima, kas esitatud faktid vastavad tõele või oli hilinemise taga mõni alljärgnevatest põhjustest, mis võib tagada reisijale kuni 600 eurose hüvitise," vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti SKYCOPi esindaja sõnu.

188
Tagid:
moraalne, kahjunõue, hilinemine, kompensatsioon, lend, õigus, ühiskond, SmartLynx, SKYCOP, Marius Stonkus, Hurghada, Egiptus, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul