Kuidas kaitsta oma kontot suhtlusvõrgustikus viiruste eest, illustreeriv foto

Viiruserünnakud Facebookis: lihtsaid nõuandeid oma konto kaitseks

156
(Uuendatud 12:43 22.04.2018)
Asjatundjad kõnelesid sellest, kuidas kaitsta oma kontot suhtlusvõrgustikus viiruste eest, mis võivad kaasa tuua mitte ainult veebilehe blokeerimise, vaid ka tõsiseid materiaalseid kaotusi.

ТАLLINN, 21. aprill – Sputnik, Ilona Ustinova. Meedias on korduvalt avaldatud teavet hoiatusega mitte teha sotsiaalvõrgustikes leiduvaid teste, kuid kasutajad eiravad seda, mis on kaasa toonud järjekordse massilise viiruserünnaku. Asjatundjad hoiatavad mitte ainult isiklike andmete lekkimise, vaid ka rahaliste kaotuste eest.

Eelmisel nädalavahetusel läbis suhtlusvõrgustikku Facebook järjekordne viiruserünnakute laine, mis ei puudutanud mitte üksnes lihtviisilisi suhtlusvõrgustiku kasutajaid, vaid ka mõningaid ettevõtjaid.

Ameeriklased ja eurooplased arvavad, et Google ja Facebook manipuleerivad infoga >>

Sellest, kes ja mismoodi kõige sagedamini viiruserünnakute ohvriks langeb ja kuidas ennast isiklike andmete lekkimise vastu kaitsta, rääkisid Sputnik Eesti lugejatele ärikeskuse Most juhataja, Facebookis äritegevuse edendamise spetsialist Anna Kulp ja tarkvaraarendaja Andrei Solntsev.

Testidest tasub eemale hoida

Anna Kulp märkis, et kõige sagedamini satuvad suhtlusvõrgustikes viiruserünnaku te ohvriteks need, kellele meeldib läbi teha igasuguseid teste, kus pakutakse võimalust teada saada "milline auto sa oled", "milline loom sa oled", "mis on sinu värv" jne. Nagu ta selgitas, läheb kasutaja Facebookis oma kontole, leiab seal midagi põnevat ja avab lingi, kus palutakse panna "linnuke", et saada edasist teavet.

Специалист в области предпринимательства Анна Кульп
© Фото : из личного архива Анны Кульп
Ärikeskuse Most juhataja, Facebookis äritegevuse edendamise spetsialist Anna Kulp

"Ja inimesed vajutavad rahumeeli klahvile. Seejuures ei loegi nad pisikeses kirjas teksti, kus on öeldud, et sellega lubavad nad oma andmeid kasutada ja midagi enda nimel avaldada," selgitas Kulp.

Tema sõnul enamikul juhtudest säärasteks linkideks nimelt testid, millele võib saada vastused, andes kolmandatele isikutele võimaluse suhtlusvõrgustiku kasutaja isiklikke andmeid kasutada. Ning kuivõrd inimesel hakkab küsimustele kulutatud ajast kahju, on ta tingimustega julgesti nõus, et tulemust teada saada.

Mida Eestis internetihiidude manipulatsioonidest arvatakse >>

"Seejärel avaldab ta tolle testi rõõmsasti oma kontoseinal ja saab rämpssaadetise viiruste näol. Need andmed aga, mille kolmandate isikute poolt kätte saadi, võivad edasi levida kuhu iganes," lausus Kulp.

Süütu mäng viib rahaliste kaotusteni

Kõige enam saavad viiruserünnakutest kahjustada mitteniivõrd tavakasutajad kuivõrd ettevõtjad, kes peavad Facebookis oma ettevõtte-kontosid, rõhutas Facebookis äritegevuse edendamise spetsialist.

Miljardär George Soros võrdles Davosi maailma majandusfoorumil internetihiiglasi nagu Facebook, Google ja Twitterit hasartmängufirmadega
© Sputnik / Александр Кряжев

Kõigil ettevõtjatel on tema sõnul oma reklaamikontod, mis on seotud isikliku kontoga. Ka krediitkaart, millega reklaami eest tasutakse, on seotud nimelt isikliku kontoga.

"Tulemus on järgmine: inimene tegi testi läbi, unustas selle edukalt ära ning mõne aja möödudes toimub tema kaardilt raha mahakantimine. Paljud arvavad, et testid kujutavad endast ainult meelelahutust, kuid niisugused mängud viivad reaalsete rahaliste kaotusteni," märkis Kulp.

Veel üks oht Eesti elanike jaoks seisneb selles, et väga paljud jätavad oma isikliku ID-kaardi pärast pangatehinguid või tähtsate dokumentide allkirjastamist arvutist välja võtmata. Olles oma dokumendi aktiveerinud, suunduvad nad suhtlusvõrgustikesse, teevad teste, klõpsavad kahtlastele linkidele, hiljem aga seisavad silmitsi kurbade tagajärgedega.

Kui kasutaja juhtumisi siiski testi läbi tegi või avas sõnumina saadetud nakatunud lingi, soovitab Anna Kulp suhtlusvõrgustikust ning kõigist seadmetest, mida too inimene kasutab – töö- ja koduarvutist, tahvelarvutist, nutitelefonist – välja logida ja seejärel ühes neist seadmetest oma konto parool ära muuta.

"Siis tekib vähemalt mingisugune võimalus, et andmeid lugev viirus kasutajast mööda läheb," ütles Kulp.

Eestimaalased hulluvad tutvumisäppide ja veebimängude järele >>

Kuidas oma arvutit kaitsta

Tarkvaraarendaja Andrei Solntsev ütles uudisteportaalile Sputnik Eesti, et kõige sagedamini saavad viiruste pärast kannatada just need kasutajad, kes mõtlevad vähe oma turvalisusele.

Разработчик программного обеспечения Андрей Солнцев
© Фото : из личного архива Андрея Солнцева
Tarkvaraarendaja Andrei Solntsev

Ta soovitab paigaldada oma arvutisse alati hädavajalikud värskendused ja pöörata tähelepanu ekraanile ilmuvatele meeldetuletustele, eriti kui sinna ilmub sõna "Security" ("turvalisus").

"Selliseid meeldetuletusi pahatihti eiratakse või lülitatakse välja, sest ei mõisteta, milleks need vajalikud on. Aga need on tõepoolest hädavajalikud," kinnitab Solntsev.

Ta nentis, et viirusi on väga palju, nad evolutsioneeruvad ja võimalusi neid "üles korjata" on samuti päris palju. Näiteks need, kes tarkvarasse sisse häkivad, soovides litsentseeritud mängu või lingi alla laadida, aga samas ei taha selle eest maksta, saavad lisaks tulemusele kaasa ka viiruse. Andrei soovitab ühtlasi, et enne kui tundmatuid programme internetist alla laadida, tuleks neid viirusetõrjesüsteemi kaudu kontrollida.

Facebooki skandaal puudutab umbes 87 miljonit inimest >>

"Minu poolt isiklik nõuanne – ärge kasutage Windows´it. Statistika kohaselt on selles kõige rohkem viirusi. Palju paremini on selles osas kaitstud Linux ja Macbook," nentis tarkvaraarendaja.

Mis puutub suhtlusvõrgustikesse, siis Andrei kinnitab samuti, et tasub karta mitte niivõrd viirusi endid, kuivõrd leket isiklike andmete näol, mida kolmandad isikud kasutada saavad.

156
Tagid:
test, sotsiaalvõrgustik, kaitse, viirus, ühiskond, majandus, Most, Facebook, Andrei Solntsev, Anna Kulp, maailm, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul