Tallinnas kogus ülemaailmne etteütlus 2500 osalejat

Tallinnas kogus ülemaailmne etteütlus 2500 osalejat

53
(Uuendatud 15:13 16.04.2018)
Laupäeval, 14. aprillil Tallinnas kolmes kohas üleilmselt tuntud aktsioonil Totalny Diktant ehk totaalsel etteütlusel osales 2500 inimest. Etteütluse raames said kümmekond vene keelt võõrkeelena õppivat huvilist ka keeletasemest sõltumata teha vene keele testi TruD.

TALLINN, 16. aprill — Sputnik. Tallinna linnavolikogu esimehe ja aktsiooni Tallinna poolne korraldustiimi juhi Mihhail Kõlvarti sõnul õnnestus tänavu üritus igati, sest kõik saalid — Tallinna Ülikoolis, Vene Kultuurikeskuses ja Alexela kontserdimajas, olid osalejaid täis, vahendas Raepress.

Dima Bilan Tallinnas: mul on raske oma emotsioone väljendada nii kirjas kui sõnas >>

"Staare, kes etteütlust ette lugesid, näitleja Viktor Suhhorukovi ja laulja Dima Bilani, võtsid osalejad vastu suure rõõmuga. Kirjutasin etteütlust Tallinna Ülikooli auditooriumis lektori Natalja Tšuikina juhendamisel ning mulle näis, et osalejad jäid üritusega rahule," nentis Kõlvart.

Vene popstaar Dima Bilan on enda sõnul väga emotsionaalne inimene ja vahepeal on tal raske oma emotsioone isegi väljendada, nii kirjas kui sõnas. "Isegi laval tantsides, ma tunnen, et suudan rohkem," lausus Bilan Tallinnas toimuva konkursi "Totaalne etteütlus 2018" pressikonverentsil, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti laupäeval.

"Keel on selline asi, mis areneb pidevalt ja paraku kaasaegsed tehnoloogiad mõjuvad sellele halvasti, sest tänapäevased noored ei kujutagi ette, mis asi on päris paberkiri või postkaart," sõnas laulja.

Vene poptäht Dima Bilan tuleb Tallinnasse üleilmset etteütlust dikteerima >>

Vene filoloogid hakkasid töid kontrollima juba eile ehk pühapäeval. Tulemustega saab tutvuda aktsiooni kodulehel.

Detailset kirjeldust üritusest võite lugeda portaali venekeelsest osast. Sputnik Eesti korrespondent jälgis toimuvat sündmuskohal.

 • Виктор Сухоруков и Дима Билан на пресс-конференции перед Тотальным диктантом в Таллинне
  Laua taga on Tallinna linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart, näitleja Viktor Suhhorukov ja laulja Dima Bilan
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Виктор Сухоруков и Дима Билан на пресс-конференции перед Тотальным диктантом в Таллинне
  Виктор Сухоруков и Дима Билан на пресс-конференции перед "Тотальным диктантом" в Таллинне
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Актер Виктор Сухоруков
  Näitleja Viktor Suhhorukov
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Певец Дима Билан зачитывает текст диктанта в Концертном зале Alexela
  Laulja Dima Bilan
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Totalny Diktant 2018
  Totalny Diktant 2018
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Тотальный диктант - 2018 в Таллинне
  Totalny Diktant 2018
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Тотальный диктант - 2018 в Таллинне
  Totalny Diktant 2018
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Тотальный диктант - 2018 в Таллинне
  Totalny Diktant 2018
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Участники акции Тотальный диктант слушают обращение автора текста диктанта
  Totalny Diktant 2018
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Участники акции Тотальный диктант в Концертном зале Alexela
  Totalny Diktant 2018
  © Sputnik / Вадим Анцупов
1 / 10
© Sputnik / Вадим Анцупов
Laua taga on Tallinna linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart, näitleja Viktor Suhhorukov ja laulja Dima Bilan

Totalny Diktant on suure populaarsuse kogunud ülemaailmne aktsioon, mille raames kirjutavad kõik huvilised etteütlust vene keeles. Eesmärgiks on pöörata inimeste tähelepanu õigekeelsuse tähtsusele.

Totalny Diktanti kirjutati sel aastal 1021 linnas ning 76 riigis üle maailma, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti laupäeval. Näiteks USAs toimus üritus 20 linnas, Saksamaal 16 linnas, Hispaanias ja Prantsusmaal 11 linnas ja Suurbritannias kuues linnas.

Etteütlus toimus ka kolme lennuki pardal, Antarktises ning isegi kosmoses – teist aastat osales aktsioonis Vene kosmonaut Oleg Artemyev.

53
Tagid:
etteütlus, vene keel, ühiskond, TruD, "Totalny Diktant", Viktor Suhhorukov, Dima Bilan, Mihhail Kõlvart, Eesti, Venemaa, Tallinn
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul