Vanalinna päevad Tallinnas

Linnavõimud taunisid mitte-eestlaste sovetiseerimist Postimehe poolt

59
(Uuendatud 10:21 21.03.2018)
Ajalehe Postimees mitte-eestlasi mõnitav suhtumine ja hilisemad hambutud vabandused on vastuolus Eesti põhiseaduslike väärtustega, teatasid täna Tallinna linnajuhid.

TALLINN, 20. märts — Sputnik. "Teiste rahvuste kujutamine sirbi, vasara ja viisnurgaga, nagu juhtus esmasepäevase Postimehe infograafikas, mõnitab mitte-eestlasi ja läheb vastuollu Eesti põhiseaduslike põhimõtetega," ütlesid Tallinna linnajuhid Taavi Aas ja Mihhail Kõlvart oma tänases avalduses, vahendab Raepress.

Rahvusvähemused on nördinud Postimehes ilmunud sirbi ja vasara üle >>

"Ebaõnnestunud naljale järgnes Postimehe peatoimetaja Lauri Hussari hambutu, jõuetu ja printsiibitu vabandus, kus ta vabandas esiotsa vaid Postimehe lugejate ees, mõistmata, et tema leht on sildistanud kõiki rahvusrühmi, kes pole eestlased, lugegu nad tema ajalehte või mitte," lisasid linnapea Aas ja volikogu esimees Kõlvart.

"Postimehe vabandus, kus kõneldakse "ebaõnnestunud kujunduselemendist" jätab mulje, nagu oleks graafikasse sattunud mõni vale värv, sobimatu täht või liiga kõver joon," jätkavad linnajuhid.

"Vabanduses kõneldakse hooletusest, mis näitab, et normaalsele suhtumisele saavad rahvusvähemused loota vaid siis, kui lehetoimetus on sel päeval piisavalt hoolikas," lisasid linnajuhid.

NSVL-i sümboolika Postimehes: toimetus palus vabandust >>

"Tallinna linna elanikest on ligi 47 protsenti muust rahvusest. Tallinn seisab kõigi oma elanike kaitsel sõltumata rahvusest, nii nagu seda lubab Eesti iseseisvusmanifest," lõpetasid linnajuhid.

"Hea kolleeg Vladimir Svet kesklinnast avaldas pildi tänasest Postimehest. Seal kõige all nurgas on tõesti väike vabandus. Postimees siiski ei saanud aru, mida nad tegid. Väga suur osa mitte-eestlastest alustas seda nädalat tõdemusega, et kõige ilusatele sõnadele vaatamata peavad eestlased neid endiselt okupantideks, on alati pidanud ja jäävad alati pidama. Sellele oleks võinud siiski rohkem kui neli ja pool ruutsentimeetrit pühendada," kirjutas teisipäeval sotsiaalmeedias Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid:

Eesti rahvusvähemuste esindajad tõdesid ühes Eesti juhtivas väljaandes ilmunud infograafika puhul nii isiklikku solvangut kui ka rahvustevahelise vaenu õhutamist, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Rafik Grigorjani kui Vähemusrahvuste Koja esindaja jaoks on rahvusvähemuste tähistamine viisnurga ning sirbi ja vasaraga solvav, Eesti elanikele muulasest negatiivse kuvandi loomine on aga mitte ainult ebameeldiv, vaid ka tervikuna arulage.

Eesti areneb üha sidusama ühiskonna suunas, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Aga see on tolle ajalehe poliitiline pale, ta on pidevalt säärasel seisukohal. Ja see ei ole sõnavabadus — see on karistamatus ja taktitus, mille me peame hukka mõistma. Kutsun kogu avalikku arvamust üles täie rangusega niisugustele eesti ajakirjanduses ilmuvatele asjadele vastu astuma, me peame neile vastu seisma," teatas Rafik Grigorjan.

"Ei ole veel kadunud rumalad, kitsarinnalised ajakirjanikud, kelle teadvusse on tihedalt juurdunud 90-ndad aastad ja kelles pesitseb väga tugev vihapisik. Meie, Eestimaa Valgevenelaste Assotsiatsioon, teeme täna koostöös Eesti ooperiteatritega hiigelprojekti Euroopas esinevate noorte lauljatega, laval on 110 inimest, vene sümfooniaorkestri osalusel, aga mõnede jaoks kehtib ikka aina sirp ja vasar," sõnas uudisteportaalile Sputnik Eesti meelepahaga Eestimaa Valgevenelaste Assotsiatsiooni esimees Nina Savinova.

Üllitise on juba hukka mõistnud Eesti valitsusjuht Jüri Ratas. Varem on uudisteportaal Sputnik Eesti kirjutanud Eesti peaministri Jüri Ratase kohtumistest vähemusrahvuste esindajatega. Peaministri sõnul on "valitsuse prioriteediks Eesti ühiskonna terviklik areng, kus iga inimene sõltumata soost, vanusest, emakeelest, sotsiaalsest staatusest või elukohast tunneb ennast hästi."

Mis on viltu Eesti rahvusvähemuste kojas >>

Postimehes ilmus esmaspäeval, 19. märtsil artikkel Jüri Ratase valitsuse toetusest, muu rahvuse esindajate iseloomustamiseks kasutati pilti sirbist ja vasarast, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Postimehe toimetus palus hiljem vabandust ilmunud infograafika pärast. "Tänases Postimehe paberlehes on ilmunud graafikuelement, mis ei kajasta kuidagi Postimehe toimetuse seisukohti. Tegu oli tähelepanematuse ja graafiku ebaõnnestunud ikoonivalikuga. Mul on siiralt kahju ja vabandan Postimehe lugejate ees," teatas Lauri Hussar sotsiaalmeedias.

Инфографика в газете Postimees
© Фото : Скан инфографики из газеты Postimees
Postimehes ilmunud illustratsioon
59
Tagid:
linnavalitsus, Postimees, Eesti, Tallinn