Eesti rahvusvähemused on nördinud Postimehes ilmunud sirbi ja vasara üle, illustreeriv foto

Rahvusvähemused on nördinud Postimehes ilmunud sirbi ja vasara üle

118
(Uuendatud 13:24 20.03.2018)
Eesti rahvusvähemuste esindajad tõdesid ühes Eesti juhtivas väljaandes ilmunud infograafika puhul nii isiklikku solvangut kui ka rahvustevahelise vaenu õhutamist.

TALLINN, 20. märts — Sputnik. Ajalehe paberväljaandes 19. märtsil ilmunud illustratsioon "Valijate hinnangutes peegeldub lauskriitiline hoiak" esitleb märtsis toimunud sotsioloogilise küsitluse tulemusi toetuse kohta ametisolevale valitsusele. Seal olid Eesti rahvusvähemuste esindajate iselomustuseks kasutatud sümbolina punase viisnurga ning sirbi ja vasara kujutist.

NSVL-i sümboolika Postimehes: toimetus palus vabandust >>

Инфографика в газете Postimees
© Фото : Скан инфографики из газеты Postimees
Postimehes ilmunud illustratsioon

Üllitise on juba hukka mõistnud Eesti valitsusjuht Jüri Ratas. Ning Postimehe peatoimetaja Lauri Hussar avaldas oma Facebooki-lehel vabandussõnad, kuid esitas need ainult oma ajalehe lugejatele: "Tänases Postimehe paberlehes on ilmunud graafikuelement, mis ei kajasta kuidagi Postimehe toimetuse seisukohti. Tegu oli tähelepanematuse ja graafiku ebaõnnestunud ikoonivalikuga. Mul on siiralt kahju ja vabandan Postimehe lugejate ees."

Eesti Vähemusrahvuste Koja juht Rafik Grigorjan teatas uudisteportaalile Sputnik Eesti, et niisugune artikkel teda ei üllatanud. Grigorjani väitel ei avaldata sedasorti materjale Postimehe veergudel sugugi esmakordselt, vaid see on saanud juba väljaande inetuks tavaks.

Mis on viltu Eesti rahvusvähemuste kojas >>

Rafik Grigorjani kui Vähemusrahvuste Koja esindaja jaoks on rahvusvähemuste tähistamine viisnurga ning sirbi ja vasaraga solvav, Eesti elanikele muulasest negatiivse kuvandi loomine on aga mitte ainult ebameeldiv, vaid ka tervikuna arulage.

"Aga see on tolle ajalehe poliitiline pale, ta on pidevalt säärasel seisukohal. Ja see ei ole sõnavabadus – see on karistamatus ja taktitus, mille me peame hukka mõistma. Kutsun kogu avalikku arvamust üles täie rangusega niisugustele eesti ajakirjanduses ilmuvatele asjadele vastu astuma, me peame neile vastu seisma," teatas Rafik Grigorjan.

Teisiti kui rahvustevahelise vaenu õhutamiseks niisugust infograafikat nimetada ei saa, leiab Grigorjan.

"Käib ühe rahvuse vastandamine teisele vähemusrahvuste alandamise arvel, kusjuures kõigi suhtes ühevõrra, ühtekokku. Niisugune käitumine peab leidma kajastuse seadusandluses, et inimesed teaksid, mis neid ootab, kui nad hakkavad tegelema rahvustevahelise vaenu õhutamisega. See peab olema karistatav," lisas Vähemusrahvuste Koja esindaja.

Kuigi ta täheldas, et peatoimetaja vabandussõnad on küll etem kui jätkuv jäärapäisus. Ja on lootust, et tulevikus midagi sellist ei kordu.

"Ei ole veel kadunud rumalad, kitsarinnalised ajakirjanikud, kelle teadvusse on tihedalt juurdunud 90-ndad aastad ja kelles pesitseb väga tugev vihapisik. Meie, Eestimaa Valgevenelaste Assotsiatsioon, teeme täna koostöös Eesti ooperiteatritega hiigelprojekti Euroopas esinevate noorte lauljatega, laval on 110 inimest, vene sümfooniaorkestri osalusel, aga mõnede jaoks kehtib ikka aina sirp ja vasar," sõnas uudisteportaalile Sputnik Eesti meelepahaga Eestimaa Valgevenelaste Assotsiatsiooni esimees Nina Savinova.

Savinova mitte üksnes et mõistab hukka, vaid tal on suuresti lihtsalt kibe meel, et Eesti ühiskonnas leidub selliseid inimesi, kes käituvad teiste suhtes hävituslikult, tekitavad laupkokkupõrkeid, elades mingite sümbolite kaudu välja oma alaväärsuskompleksi.

Venekeelse diasporaa "ebamäärane lõimumine" käib üht rada pidi, eestikeelse elanikkonna oma teistpidi, aga kaks kogukonda leiavad siiski ühiseid puutepunkte – kultuuris, elementaarses lugupidamises.

Eesti areneb üha sidusama ühiskonna suunas >>

"Venekeelne avalikkus püüab vägagi mitte olla eestlased, vaid olla eestimaalased, kuid alati leidub keegi, kes üritab neile sel väikesel maalapikesel kohta kätte näidata. Inimlikul tasandil on tegemist alanduse ja valuga, millega on võimatu leppida," väitis Nina Savinova.

Ainult lugejate ees vabandamisest on vististi vähe, Nina Savinova leiab, et paljud Postimehe lugejad tõenäoliselt mõtlevadki nii, aga säärase joonistusega ajalehe veergudel on solvatud hoopis teist poolt – teisi rahvaid.

"Kui me astusime Euroopasse, veendi meid ju kogu aeg, et me oleme õnnelikud, lõimume, aga milleks siis nüüd sedasi jupiti neid kive pilduda? See on väga väiklane. Tahan elada nende aegadeni, mil eesti haritlaskond ja ajakirjanikud oma abitutest solvamistest üle kasvavad," lisas Eestimaa Valgevenelaste Assotsiatsiooni esimees.

Varem on uudisteportaal Sputnik Eesti kirjutanud Eesti peaministri Jüri Ratase kohtumistest vähemusrahvuste esindajatega. Peaministri sõnul on "valitsuse prioriteediks Eesti ühiskonna terviklik areng, kus iga inimene sõltumata soost, vanusest, emakeelest, sotsiaalsest staatusest või elukohast tunneb ennast hästi."

118
Tagid:
rahvusvähemus, sümbol, sümboolika, vasar, sirp, NSV Liit, Postimees, Rafik Grigorjan, Jüri Ratas, Lauri Hussar, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul