Pealinn kasvab eeskätt kesklinna ja Põhja-Tallinna arvel, illustreeriv foto

Pealinn kasvab eeskätt kesklinna ja Põhja-Tallinna arvel

40
(Uuendatud 16:44 06.03.2018)
Perspektiivseid suuri kinnisvaraarendusi silmas pidades kasvab järgnevatel aastatel pealinna elanikkond eeskätt kesklinna ja mereäärse ala arvelt, tõdes Tallinna linnapea Taavi Aas Rahvusraamatukogus toimunud kinnisvara- ja ehitusturu teemalist konverentsil.

TALLINN, 6. märts — Sputnik. Näiteks on lisaks Kopli liinide arendamisele suured kinnisvaraarenduse plaanid seotud ka Paljassaare poolsaare sadama-alaga. Suurimad elanikkonna juurdekasvu piirkonnad saavad lähiaastail olema just kesklinn ja mereäärne ala, edastab Tallinna linnavalitsus.

Eluruume on Eestis kolm korda rohkem kui 100 aastat tagasi >>

Kesklinnas liikumine peab hakkama tulevikus põhinema ühistranspordil ja kergliiklusel — väljakujunenud teedevõrk on ammendanud läbilaskevõime ehk teisisõnu on saavutanud liikluskoormuse talutavuse piiri.

Tallinn-Helsingi püsiühenduse rajamise toetusrühma avaüritus
© Riigikogu / Erik Peinar

Seetõttu on linnavalitsus seadnud eesmärgiks linna süda võimalikult autovabaks muuta — sõidukijuhid peavad arvestama, et südalinnas liiklemine läheb nende jaoks raskemaks, sest südalinnas liikluse korraldamisel antakse eelised ühistranspordile ja kergliiklusele. Selle üheks näiteks on Narva maantee ja Pärnu maantee algusest ja Viru ringist nn Peatänava kujundamise projekt.

Transiitliiklus tuleb linnasüdamest eemale suunata – selle üheks näiteks on sadamaalalt liikluse kesklinnast eemale juhtiv Reidi tee, ent ka kavandatav Väo liiklussõlm ning nn väike ringtee ümber Ülemiste järve.

Ühtlasi tuleb luua soodsad ja konkurentsivõimelised alternatiivid isikliku sõiduki kasutamisele, sh luua juurde Pargi & Reisi parklaid, sh ka rongipeatuste juurde teisele poole linna piiri ning arendada trammivõrku.

Tallinnas algas elukohajärgse kooli taotluste vastuvõtt >>

Tallinna abilinnapea Andrei Novikovi hinnangul kasvab soodsate majanduslike tingimuste korral pealinna elanikkond järgneva 10-15 aasta jooksul veel 25 000 kuni 50 0000 elaniku võrra — seega on Tallinnal potentsiaali kasvada poole miljoni elanikuga linnaks.

"See tähendab, et lisandub 10 000 – 20 000 peret, kes lisaks eluasemele peavad saama ka infrastruktuuri, sh sotsiaalsed teenustega kindlustatuse," tõdes Novikov. "See tähendab, et tekib vajadus umbes kümne täiendava lasteaia ja kahe-kolme kooli järele."

Novikov rõhutas, et linn peab tõsiselt mõtlema, kuidas tagada suurte arenduspiirkondade puhul sotsiaalse infrastruktuuri väljaehitamise kohustus.

"Näiteks Paljassaare arenguperspektiive silmas pidades oleks sinna vaja lisaks elu- ja büroopindadele ka lasteaeda – ma usun, et linna uueks suunaks saab olema selliste suurte arendusalade arendajatele ka sotsiaalse infrastruktuuri ehitamise kohustuse panek. Sellisest vastutustundlikust lähenemisest võidavad lõppkokkuvõttes kõik," sõnas Novikov.

Ta lisas, et kahtlemata suurendavad linna arengupotentsiaali veelgi kavandatavad Rail Baltic ning Tallinn-Helsingi tunnel, mille realiseerumisel tekiks üle miljoni elanikuga kaksiklinn.

Aastaga kasvas pealinna elanike arv 5141 inimese võrra

Rahvastikuregistri andmeil elas 1. veebruari seisuga pealinnas 449 160 inimest, jaanuaris kasvas pealinna elanike arv 396 inimese võrra, teatas Tallinna linnavalitsus.

Eelmise aasta jooksul kasvas pealinna elanike arv 5141 inimese võrra – 2017. aasta esimesel päeval elas rahvastikuregistri andmeil pealinnas 443 623 inimest, uue aasta 1. jaanuari seisuga aga 448 764 inimest.

2012. aasta algusest on pealinna elanikkond kasvanud 33 016 inimese ehk ligi 8% võrra – seisuga 1. jaanuar 2012 elas rahvastikuregistri andmeil pealinnas 416 144 inimest, kusjuures 2013. aasta jooksul kasvas tallinlaste arv rekordiliselt lausa 10 069 inimese võrra.

Detsembri ostumöll tõstis Tallinna korteri hinda >>

Tallinnas elavate inimeste arv on 15 aastaga kasvanud rohkem kui 70 000 inimese võrra, kusjuures 2003. aasta jooksul kasvas ametlik Tallinna elanikkond lausa 14 416 inimese võrra ning 1. septembriks 2004 ületas tallinlaste arv 400 000 piiri. Seisuga 1. jaanuar 2003 elas rahvastikuregistri andmeil Tallinnas 377 890 inimest.

40
Tagid:
konverents, ehitus, kinnisvara, elanikkond, ühiskond, linnaosavalitsus, Taavi Aas, Põhja-Tallinn, kesklinn, Tallinn, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul