Soomlased abielluvad üha rohkem välismaalastega, illustratiivne foto

Soomlased abielluvad üha rohkem välismaalastega

190
(Uuendatud 14:16 10.02.2018)
Viimase aastakümne jooksul on mitmekordistunud soomlaste abielllumine välismaalastega: soome mehed toovad omale naise põhiliselt Taimaalt ja naised omale mehe USA-st

TALLINN, 10. veebruar — Sputnik. Varem on soome mehed abiellunud palju venelastega, aga viimasel ajal on populaarsed olnud tai naised. Neid väärtustatakse põhiliselt lahke loomu poolest. Soome naised jälle leiavad omale mehe välismaal õppimise ajal, põhiliselt USA-s, vahendab Eestinen viitega väljaandele Helsingin Sanomat.

Soomlased saavad HIV-nakkuse põhiliselt Taimaalt, Venemaalt ja Eestist >>

Välismaalastega abiellus 2016. aastal 10 protsenti meestest ja kaheksa protsenti naistest, mis on suur arv võrreldes veel mõnekümne aasta taguse ajaga. Välismaalastega abiellumine on sagenenud, kuna soomlased reisivad rohkem ringi ja puutuvad kokku teistest rahvustest inimestega.

2016. aastal abiellusid soome naised kokku 120 eri rahvusest meestega ja soome mehed 108 eri rahvusest naisega. 1987. aastal olid vastavad arvud 71 ja 47.

Kuni 2008. aastani abiellusid soome mehed välismaalastest põhiliselt vene naistega, sealt edasi on kõige popimad tai naised. Välismaalastega abielluvad soome mehed on reeglina vanemad ja elavad maapiirkonnas.

Helsingi õpetaja käib prügikastidest toitu otsimas >>

Välismaalastega abielluvad soome naised on enamasti kõrgharidusega ja elavad linnas. Nad liiguvad palju maailmas ringi seoses õpingute ja tööga ning kohtavad palju eri inimesi. Soome naised abielluvad välismaalastest põhiliselt ameeriklaste, brittide ja rootslastega.

Aasta 2016 oli eriline selle poolest, et soome naised abiellusid kõige rohkem iraagi meestega. Kokku oli selliseid abielusid 135.

See võis tulla varjupaigataotlejate arvu järsust kasvust. Kui aga arvestada tuhandeid Iraagist Soome saabunud vallalisi varjupaigataotlejaid, on see arv ikka väike.

Migrandid meelitasid Soome naise 10 000 euro eest abiellu

Immigrandid lubasid maksta Vaasa naisele 10 000 eurot selle eest, et too oleks nõus abielluma, nüüd on naine kohtu all seoses ebaseadusliku maaletuleku korraldamise ja sellele kaasa aitamisega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuari keskel.

Immigrandid meelitasid Soome naise 10 000 euro eest abiellu, illustratiivne foto
© Sputnik / Владимир Барсегян

Soomes läheb suuremaks migrantide väljasaatmiseks >>

Tegemist oli 1989. aastal sündinud soome naisega, kes aitas abielu kaudu Soome tulla keskealisel kosovo mehel. Kuriteod pandi toime 2014. aastal ning kohus mõistis naisele ebaseadusliku maaletuleku korraldamise eest neljaks kuuks tingimisi vangistuse. Kaks ülejäänut, keskealised kosovo mehed mõisteti 3-6 kuuks tingimisi vangi.

Järgmise poole aasta jooksul kavatseb Soome vaadata üle ja langetada tuhandeid varjupaigaga seotud otsuseid, mis omakorda tähendab tuhandetele inimestele riigist väljasaatmist.

Soome endise politseijuhi sõnul pole migratsioon riigis kontrolli all >>

Kuid Soomes sai möödunud aastal alguse trend, kus pagulased võtavad vastu ristiusu, mistõttu suurenes hüppeliselt positiivsete varjupaiga andmise otsuse arv, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuari lõpus.

Möödunud aastal tegid paljud varjupaigataotlejad esialgse negatiivse otsuse peale taotluse ümbervaatamiseks ning tõid taotluses välja, et on võtnud vastu ristiusu. Usuga seotud taotlusi oli 70 protsenti.

Pagulased on hakanud Soome jäämiseks ristiusku pöörama >>

190
Tagid:
abielu, soomlased, mehed, naised, välismaalased, ühiskond, Tai, Soome, USA
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul