Jäätise valmistamine, illustratiivne foto

Rahvusvaheline Eskimo-päev: kuidas seda kodus magusalt tähistada

43
(Uuendatud 16:39 24.01.2018)
Rahvusvahelisel Eskimo-päeval, mida tähistatakse iga aasta 24. jaanuaril, rääkis peakokk Vladimir Upeniek Sputnik Eesti lugejatele, kuidas kodustes tingimustes lihtsat, aga väga maitsvat jäätist valmistada

ТАLLINN, 24. jaanuar — Sputnik, Angelina Mandrõka. Maailma kõige magusama tähtpäeva – rahvusvahelise Eskimo-päeva (International Eskimo Pie Day) kuupäev pole valitud juhuslikult. Nimelt sel päeval 96 aastat tagasi sai Onawa linna (USA) maiustustekaupluse omanik Christian Nelson patendi Eskimo retseptile.

Kaugel 1919. aastal kattis ta esimesena koorejäätise šokolaadiglasuuriga ja nimetas selle Eskimo-pirukaks (Eskimo Pie) ning kolme aasta pärast sai sellele retseptile ametlikud õigused. Esimese partii külma maiustust koguses 25 000 tükki tootis Nelson koos oma äripartneri Russell Stoveriga. Esimene Eskimo oli kandilise kujuga, mõte torgata maiusesse puupulk tekkis palju hiljem, 1934. aastal.

Eskimo
© Sputnik / Павел Лисицын

1930. aastate keskpaigaks kogus Eskimo-jäätis austajaid paljudes riikides üle maailma. Nõukogude Liidus ilmus šokolaadiglasuuriga kaetud koorejäätis müügile alles 1937. aastal tänu NSV Liidu toidutööstuse rahvakomissarile Anastass Mikojanile. Ta leidis, et iga nõukogude kodanik peab saama süüa vähemalt viis kilogrammi jäätist aastas.

Eesti Onu Eskimo

Eestis oli oma Onu Eskimo (Evald Rooma) – esimene menuka suvemaiuse tootja. Kuulsuse pälvis ta 1932. aastal, mil ta esmakordselt valmistas suure partii seda maiust Tartu laulupeo tarvis. Kodumaise jäätise "isa" suri paraku möödunud aasta mai lõpul oma 106. eluaastal.

Ta elas põhimõtte järgi "ärge koonerdage heade koostisainetega, pange tootesse oma hing ja ärge jahtige kasumit." Just oma armastusega jäätise vastu ja selle toote populariseerimisega rahva hulgas sai ta hüüdnimeks Onu Eskimo.

Kui Evald Roomalt küsiti tema pikaealisuse saladust, vastas ta alati, et sööb iga päev jäätist ning see pikendab eluiga.

Eesti tähistab rahvusvahelist jäätisepäeva >>

Jäätis igale maitsele

Aja jooksul hakkas muutuma mitte ainult jäätise välimus, vaid ka koostis, ühtlasi laienes tootjate nimistu ja igaüks püüdis välja mõelda midagi konkurentidest erinevat. Tänapäeval on kauplustes tohutu hulk kõikvõimalikke jäätisesorte. Erinevad kohvikud ja restoranid aga pakuvad külastajatele selliseidki originaalseid variante, nagu kala-, sibula- ja isegi õllemaitseline jäätis.

Шеф-повар одного из пярнуских ресторанов Владимир Упениек
© Фото : Сильвер Гутманн
Tuntud peakokk Vladimir Upeniek

Tuntud peakokk Vladimir Upeniek jagab portaali Sputnik Eesti lugejatega lihtsat, kuid väga maitsvat koduse jäätise retsepti.

Jäätise koostisained:

  • 500 ml 35% vahukoort
  • 50 ml piima
  • 5 munarebu
  • 3 g agar-agarit või želatiini
  • 120 g suhkrut
  • 1 vanillikaun

Segada omavahel kõik koostisained, võtta vanillikaunast seemned välja ja lisada koos kaunaga segusse. Kui kasutame želatiini, mitte agar-agarit, siis lasta segul pool tundi seista. Seejärel kuumutame segu veevannil 83 kraadini kurname ja jahutame maha. Kui on olemas jäätisemasin, valmistame jäätise vastavate juhiste järgi. Juhul, kui jäätisemasinat ei ole, segame ainetemassi mikseri või vispliga läbi, lisades samal ajal vedelat lämmastikku, kuni segu tahkeneb. Niisugust magusrooga võib säilitada külmikus tihedalt suletud anumas ühe nädala jooksul.

Loomaaia asukatele pakuti jäätist
© Sputnik / Андрей Петров

Peakokk pakkus välja ka teise, märksa lihtsama retsepti. See sobib neile, kes ei armasta köögis pikalt aega viita. Vahustame 500 ml 35% vahukoort, lisame purgitäie kondenspiima ja kaunakese vanilli. Segame kõik koostisained omavahel ja paneme 5-6 tunniks sügavkülmikusse. Välja tuleb maitsev jäätis, kuid paari-kolme päeva pärast sellest pallikesi teha enam ei õnnestu ning seetõttu on parem magustoit selsamal päeval ära süüa.

Jäätiseekspordi kõrghooaeg on suvel >>

Jäätist süües aktiveerub inimesel õnnehormoon. Mida rohkem te seda külma maiust sööte, seda õnnelikum olete. Ning täna on nimelt eriti hea põhjus oma lemmikjäätist nautida ja tähistada niiviisi rahvusvahelist Eskimo-päeva.

Loo täisversioon on loetav portaali venekeelses osas.

43
Tagid:
kuupäevad, retsept, ajalugu, magus, jäätisepäev, Eskimo-päev, Vladimir Upeniek, maailm, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul