Õigeusklikud tähistavad jõule, illustratiivne foto

Peaminister soovis õigeusklikele häid jõule vene keeles

288
(Uuendatud 21:01 06.01.2018)
Pühapäeval, 7. jaanuaril on õigeusu jõulud. Peaminister Jüri Ratas pöördus Eesti õigeusklike poole ja soovis häid jõule vene keeles

TALLINN, 6. jaanur — Sputnik. Õigeusklike, kaasa arvatud kreeka õigeusklike ja kopti kristlaste jõulud on 7. jaanuaril, kuna neis kogukondades kehtib Juliuse kalender. Venemaal ja mujal, ka Eestis, peavad õigeusklikud 6. jaanuaril jõulujumalateenistusi. 

Peaministri Jüri Ratase videopöördumine venekeelse elanikkonna poole:

Kristlikus maailmas on tänapäeval kasutusel kaks kalendrit: 46. aastast kasutusel olev Juliuse ehk nn vana kalender ja 16. saj kasutusele võetud Gregoriuse ehk nn uus kalender.

Pühade ajal reisimine kasvas 40% >>

Kui Gregoriuse kalender 1582. a kehtestati (põhjuseks Juliuse kalendri mahajäämine tegelikust tähtede seisust), oli kahe kalendri vahe 10 päeva. See vahe on kasvanud tänaseks 13 päevani. 2100. a pikeneb vahe aga juba 14 päevani.

Näiteks kui uue kalendri järgi sündis Kristus 25. detsembril, siis vana kalendri järgi peetakse seda 7. jaanuaril. Jaanipäeva peetakse vastavalt 24. juunil ja vana kalendri järgi 7. juulil.

Laias maailmas tähistati jõule
© AFP 2019 / Louai Beshara

Alates 2012. aastast on meil Eestis kasutusel nn lääne segakalender, kus suur paast, ülestõusmispühad ja sellega seotud pühad on Juliuse (vana) kalendri järgi. Kuupäevalised (jõulud, jaanipäev, maarjapäevad, pühakute mälestuspäevad jm) on aga Gregoriuse (uue) kalendri järgi.

Eestis elab arvukalt venelasi, kes tähistavad kiriklikke jõule Juliuse kalendri järgi alles jaanuaris, Gregoriuse kalendri kolmekuningapäeva aegu. Samuti kaasnevad õigeusu jõuludega mõnevõrra teistsugused kombed.

Kolmekuningapäev ehk Kristuse ilmumispüha >>

Venemaal on kombeks koguneda kirikutesse, mis on kaunistatud kuuskede, lillede ja värviliste tuledega. Seal lauldakse jõululaule. Õhtul on kavas pidulik õhtusöök, kus süüakse hane- või sealiha. Põrandad ja lauad on kaetud heintega, mis peaks tooma õnne.

Venemaal on ametlik pühadeaeg 31. detsembrist kuni 10. jaanuarini.

288
Tagid:
õigeusklik, jõulud, Jüri Ratas, Eesti