Vene armee. Illustreeriv foto

Venelased usuvad oma armeesse, mitte sportlastesse

61
Sotsioloogid täheldasid nende vastajate osakaalu kasvu, kelle arvates oli 2017. aasta eelmisest kergem ning sellest tulenevalt nende osakaalu vähenemist, kellele lahkuv aasta oli 2016. aastast raskem

Irina Alksnis, agentuurile RIA Novosti

Venemaa sotsioloogilised uuringufirmad esitasid traditsiooniliselt terve spektri läbiviidud uuringutulemusi, milline oli 2017. aasta Venemaa ühiskonnale ja milliste meeleoludega läheb ta vastu 2018. aastale.

Kui nende erinevate sotsioloogiakeskuste – alates Venemaa avaliku arvamuse uurimiskeskusest (ВЦИОМ) kuni Levada keskuseni – arvud kokku lüüa, saame väga huvitav tulemuse ja pigem positiivse pildi avalikust arvamusest riigis.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Esiteks, ja ilmselt mööduva aasta peamiseks tulemuseks, on venelaste märgatav subjektiivne heaolu kasv, mis langeb üsnagi kokku objektiivsete näitajatega, sest Venemaa majandus demonstreeris lõpuks ometi selget väljumist eelmiste aastate majanduskriisist.

Sotsioloogid täheldasid nende vastajate osakaalu kasvu, kelle arvates oli 2017. aasta eelmisest kergem ning sellest tulenevalt nende osakaalu vähenemist, kellele lahkuv aasta oli 2016. aastast raskem. Kuigi täielikust heaolust on asi veel üsna kaugel.

Teiseks – ja seda võib pidada mõnevõrra ootamatuks – Venemaa ühiskond on faktiliselt minetanud huvi poliitika vastu, mis on teravaks kontrastiks tormilistele 2014.-2016. aastatele.

Tegelikult ainuke 2017. aastal toimunud sündmus, mis riigi elanikkonna mällu sööbis, olid Venemaa edukad sõjalised operatsioonid Süürias ja sealt väekontingendi väljatoomine. Kõik muud sündmused – alates skandaalist Venemaa sportlaste osalemisest olümpiamängudel, kuni Suure Vene revolutsiooni (Sotsialistliku Oktoobrirevolutsiooni) 100. aastapäevani — said niivõrd väikese arvu hääli, et tihtipeale ei ületanud nende hulk isegi statistilise vea künnist.

Pole siis ime, et ühiskonna peamised lootused ja rahvuslik uhkus on seotud just Venemaa armeega.

Tegelikult on see ainuke erand venelaste üldiselt väga ükskõikse suhtumine taustal poliitikasse. Pärast mitut aastat ühiskonna aktiivset kaasatust maailmasündmustesse on riigi elanikkond taas sukeldunud oma igapäevamuredesse. Inimesed on kogu planeedi saatust määravatest sündmustest ja otsustest vähe huvitatud.

Kolmandaks tuvastasid sotsioloogid taas venelaste kõrge optimismitaseme ja oma elu hindamise õnnelikuks. Üsna tähelepanuväärne saavutus, arvestades olemasolevaid raskusi ja mitte kõige roosilisemat sotsiaal-majanduslikku olukorda.

Optimism on tegelikult tagasi kriisieelsel tasemel. Ootus, et saabuv 2018. aasta tuleb parem, kui oli 2017. aasta, on tagasi 2011.-2014. aastate tasemel, mis olid Venemaa rahva heaolu apogeeks.

See omakorda annab alust nõustuda oletustega, et Venemaa tagasitulek maailmaareenile ja suurriigi staatuse taastamine aitab kaasa venelaste positiivse enesehinnangu kujunemisele.

Tekib omapärane paradoks. Vene ühiskond võib olla ükskõikne poliitika vastu ja vähe huvituda konkreetsetest poliitikasündmustest ning oma riigi poliitikast, kuid Venemaa suurriiklik staatus on talle väga oluline. Kremli edukas välispoliitika mitte ainult ei taga ühiskonna suure toetuse avalikule võimule, vaid töötab ka üksikisiku tasandil, tagades tavakodaniku positiivse ja optimistliku meeleolu.

No ja neljandaks. Vene ühiskonna põhiväärtused on jäänud muutumatuks: perekond, tervis ja põhimõte, et "õnn ei ole rahas".

Põhimõtteliselt annavad loetletud punktid ammendava vastuse küsimusele, miks Läänel ei õnnestunud saavutada Venemaa suhtes kehtestatud majandussanktsioonide ja survepoliitikaga püstitatud eesmärki: toetumine traditsioonilistele väärtustele, mittemateriaalsete väärtuste prioriteet materiaalsete üle, keskendumine oma asjadele ja ükskõiksus poliitika suhtes, samas uhkus oma riigi edu üle kui isikliku inspiratsiooni ja isikliku kõrge enesehinnang allikas.

Võib-olla just siin tasub otsida seda, mida Läänes tavatsetakse nimetada "mõistatuslikuks vene hingeks".

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

61
Tagid:
armee, sportlane, Süüria, Venemaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul