Pagulased, illustratiivne foto

Seksikaitse pagulaste eest: Rootsi variant

1451
(Uuendatud 17:35 01.01.2018)
Mis on lihtsam: kas muuta migratsioonipoliitikat või hirmutada omasid, et võõradki kardaksid? Rootsi parlament valis teise variandi ja võttis vastu seaduse "seksiga nõustumise" kohta

Olga Bugrova, raadio Sputnik

Rootsi Riksdag reageeris lõpuks ometi oma kodanike arvukatele protestidele Lähis-Idast ja Põhja-Aafrikast saabunud pagulaste seksuaalkuritegude vastu. 2018. aasta juulist jõustub riigis uus seadus, mille kohaselt ei tohi ükski suguakt – ei juhuslik ega isegi "abieluliselt plaanipärane" – toimuda ilma partnerite "ühemõttelise nõusolekuta", kirjutab väljaanne The Local.

Stokholm
© Sputnik / Сергей Гунеев

Berliin loob uusaastapidustustel naiste turvatsooni >>

Kas suvatsevad sellele seadusele alluda ka noored "võõrsilt pärit vägistajad", kes oma enamuses ei õpi rootsi keelt ega vaeva ennast enese vaoshoidmisega –, selle üle on tolerantsed skandinaavlased nähtavasti kõige vähem mõelnud. Nagu ütles pärast järjekordset pagulase sooritatud vägistamisjuhtumit Rootsi peaminister Stefan Löfven, "niivõrd sünge pilt ei saa vastata tegelikkusele." See-eest kommenteeris ta innukalt seadusloome uustulnukat kui "ideaalse tegelikkuse" näidist. Tuleb välja, et kohutavast naeruväärseni on üksainus samm.

"Seksiga nõusoleku" seadusel on Löfveni arvates üksainus eesmärk – "teha inimestele selgeks, et seks peab olema täiesti vabatahtlik. Mõte on lihtne," ütleb peaminister, "sa pead oma partnerilt küsima, kas see inimene soovib seksida."

Беженцы с детьми в транзитном центре для беженцев в районе села Tabanovce, в северной Македонии
© AP Photo / Boris Grdanoski

Aga on kaks asjaolu. Esiteks: seaduse kohaselt peab nõusolek olema saadud sellisel kujul, mida saaks vajadusel kohtus kasutada.

Saksamaa politsei ja meedia varjavad migrantide toimepandud kuritegusid >>

Ükskõik, kas kirjalikult või suuliselt, kuid viimasel juhul on vaja vähemalt kokkuleppe helisalvestust. Erilist pikantsust lisab sellele sättele teine asjaolu: seadus näeb ette sellesama "ühemõttelise nõusoleku" saamise – tähelepanu! – "suguakti kõikide etappide" ajal. Ja igal "etapil" vaikivat nõusolekut arvesse ei võeta – kirglikud pilgud ja mõnuoiged ei loe.

Seksiseaduse arutelu Skandinaavia ajakirjanduses sarnaneb pigem võistlusega teravmeelsuses. Norra ajalehe Aftenposten vaatleja maaliski pildi kujutletavast seigast seaduskuulekate Rootsi kodanikega.

Prantsusmaa hakkab kuriteo sooritanud illegaale välja saatma >>

Tsiteerime: "Kas hakkame nahistama?… Vabandage, ma pean paluma teil selgelt vastata "jah" või "ei". Ega te pahaks pane, kui salvestan selle videole?… Praegu ma kavatsen lõpetada eelmängu peasilitusfaasi ja minna üle teie rindadele… Ma tõlgendan seda nii, et me oleme jõudnud vastastikusele nõusolekule selles, et "see" võib toimuda… Kas ma saan olukorrast õigesti aru?"

"Kogu suguakti vältel tuleb olla veendunud, et teine seda soovib, vastasel juhul on tegemist kuriteoga," ütles Stefan Löfven. Mis siis ikka, näidake eeskuju, härra peaminister, ja niiviisi, et ka Rootsi aafriklased mõistaksid!…

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

1451
Tagid:
seksikaitse, seks, migrandid, migratsioonipoliitika, naised, ühiskond, pagulased, Riksdag, Stefan Löfven, Rootsi
Teema:
Euroopa rändekriis (101)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

Tallinn kutsub uut aastat Vabaduse väljakul vastu võtma

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
31. detsembri õhtul kogunevad tallinlased traditsiooniliselt Vabaduse väljakule. Pealinna esindusväljakul toimub suur kontsert, mis lõpeb keskööl võimsa ilutulestikuga. Mõned minutid enne südaööd pöördub uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. 31. detsembril kell 22 algab Vabaduse väljakul traditsiooniline aastalõpupidu, kus annavad ligi kahetunnise kontserdi Liis Lemsalu ja Tanel Padar oma bändidega.

Tallinna ühistransport töötab 31. detsembril tööpäevase ja 1. jaanuaril 2020. aastal pühapäevase sõiduplaani alusel. Aastavahetusööl on täiendavad öised väljumised mitmetel bussi-, trammi- ja trolliliinidel, teatab Tallinna linnavalitsus.

Aastavahetusööl 31. detsember/1. jaanuar pikendatakse linna põhisuundadel töötavate ühistranspordiliinide tööaega. Ühistranspordist aastavahetuse ajal loe lähemalt siin.

Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника

Sputnik Eesti on kirjutanud, et mõned minutid enne südaööd pöördub samalt Vabaduse väljaku lavalt uusaastatervitusega rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema kõne järel kõlab riigihümn ning täpselt südaööl algab tuleetendus.

"Aastavahetuspeo korraldajatena tajume suurt vastutust nii turvalisuse eest Vabaduse väljakul kui ka rahvarohke peo korraldusliku õnnestumise pärast. Samal ajal on meil väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees on muutumas traditsiooniks. Loodame, et see jääb nii ka edaspidi," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Esmakordselt pöördus vabariigi president uusaastatervitusega rahva poole otse Vabaduse väljakult 31. detsembril 2017 – seda kümmekond minutit enne südaööd.

ETV aastavahetuse programmi peaprodutsent Karmel Killandi vabandas pärast kõigi ees, keda pahandas või solvas Eesti hümni mängimatajätmine uusaasta südaööl.

Killandi selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et otsust tehes, kas muuta Eesti rahva jaoks väga olulist traditsiooni aasta ühel tähtsamal päeval, istuti ühise laua taga EV100 korraldustoimkonna, presidendi kantselei ja linna esindajatega.

© Sputnik / Владимир Новиков
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita

"Tegelik ja ainus põhjus oligi selles, et esimest korda üldse meie riigi ajaloos oli president otse Vabaduse väljakul ja rahva hulgas. Rahvast oli väga palju, ilutulestik oli suur. Ehk kogu melu oli nii võimas, et kartsime, et hümn ei jää piisavalt hästi kõlama. Seetõttu sai valitud teine lugu," põhjendas Killandi.

Lugege lisaks:

Tagid:
Vabaduse väljak, Tallinn, aastavahetus, Kersti Kaljulaid
Samal teemal
Aastavahetuse pidu Tallinnas: miks ilma hümnita
President teeb aastavahetuse pöördumise otse Vabaduse väljakult
Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul